BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yerel İşletmenizde Daha Fazla Değerlendirme Almak İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Yerel İşletmenizde Daha Fazla Değerlendirme Almak İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Yerel İşletmenizde Daha Fazla Değerlendirme Almak İçin Uygulamanız Gereken 7 Adım

Dijital pazarlama dünyası günden güne sürekli gelişiyor. Ama sabit kalacağından emin olduğumuz bir gerçeği göz ardı edemeyiz. İnsanlar konuşur!

Eski günlerde, markalar insanların gündelik sohbetleri sırasında, ağızdan ağıza yayılması ile popüler olurdu. Günümüzde bu konuşmalar hala oluyor fakat bu sohbetler büyük ölçüde dijital ortama taşındı.

Bir düşünün, herhangi bir markayı tercih etme kararınızda arkadaşınızdan veya ailenizden gelen bir öneriye güvenmeyi tercih etmez misiniz? Kesinlikle edersiniz. Bunun altında yatan neden, aslında insanların başkalarına, bir markaya veya reklamlarına güvenebileceklerinden daha fazla güvenmeleri. Bu noktayı kanıtlayan birçok inceleme ve istatistik mevcut. Birkaçına birlikte göz atalım;

Tüketicilerin %82'si yerel işletmeler için yapılan değerlendirmeleri okuyor.

Tüketicilerin %91'i olumlu değerlendirmelerin bir işletmeyi kullanma olasılığını artırdığını söylüyor.

Tüketicilerin %76'sı aile ve arkadaşlarından gelen tavsiyelere olduğu kadar dijital ortamlarda yayımlanan değerlendirmelere de güvenmektedir.

Ortalama bir tüketici bir işletmeye güvenebileceğini hissetmeden önce 10 değerlendirme yorumu okur.

Şüphesiz, daha fazla (ve daha iyi) çevrimiçi müşteri değerlendirmesi işletmeniz için çok büyük farklar yaratabilir. İlk başta göz korkutucu görünebilir, ancak yerel işletmeniz için daha fazla inceleme almak düşündüğünüz kadar zor değil. Aşağıdaki yedi tekniği denemelisiniz!

1. Faturalandırma Sırasında Müşterilerinizde E-posta Adreslerini İsteyin

Satın alma sırasında müşterilerinizin e-posta adresini ve telefon numarasını istemek, onlardan değerlendirme yapmalarını beklemeye yönelik büyük bir adımdır. Çünkü genellikle, bir kişi bu iletişim bilgilerini bir işletmeyle paylaşmak istiyorsa, tatmin edici bir deneyime sahip olma olasılığı yüksektir ve bu nedenle deneyimlerini başkalarıyla da paylaşmak isteyecektir.

E-postalarını aldıktan bir süre sonra dostça bir takip gönderin ve onlardan işletmenizle ilgili deneyimleri hakkında dürüst bir değerlendirme yazmalarını isteyin.

2. İncelemeleri Teşvik Etmek için Mağaza İçi Posterlerini Kullanın

Belirli bir işyerinde (bina veya dükkân) faaliyet gösteren yerel bir işletme olarak müşterilerinizi değerlendirme yapmaya teşvik etmek için mağaza içi tabelalardan yararlanabilirsiniz. Bu tabelalar afişler, el ilanları veya broşürler olabilir. Fatura makbuzu ve fişlerin altına bir değerlendirme isteği de ekleyebilirsiniz.

Hatta, müşterilerinizin yerinde değerlendirme yapabilmeleri için işletme web sitesindeki bir sayfaya yönlendirebilecek bir mağaza içi uygulama veya bir kioskunuz bile olabilir!

Ya da müşterilerinizin taradıklarında, bir değerlendirme yazabilmeleri için istedikleri platformu seçmelerini sağlayan ve doğrudan onları işletme profilinize bağlayan bir QR kodunuz varsa bu gerçekten harika olur!

Bunlar, müşterilerinize çevrimiçi geri bildirim isteğiniz hakkında net ipuçları verir ve onlara görüşlerini hizmetlerinizin iyileştirilmesi için kullandığınızı düşündürür.

3. Dürüst Bir Değerlendirmeyi Ne Kadar Takdir Edeceğinizi Sözlü Olarak Belirtin

Çalışanlarınızı, özellikle de müşteri memnun görünüyorsa, dürüst bir değerlendirmenin ne kadar takdir edileceğini anlatacak şekilde eğitin.

Tabii ki, bu taktik o anda bir dizi müşteriniz varsa ve çalışanınız sürekli “lütfen bizim için bir değerlendirme yazın” mesajını herkese tekrar ediyorsa etkili olmayacaktır. Ancak, uyum doğru olduğunda, arkadaş canlısı bir personelin; “işletmenizin adı” hakkında bir inceleme bırakmayı düşünürseniz harika olur” diyerek inisiyatif alması olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu durumda, müşteriler bu değerlendirme talebinin yürekten geldiğini hissedeceklerdir.

4. Web Sitenize Değerlendirme Hatırlatıcılarını Ekleyin

Müşterilerinizin değerlendirme yapmasını ne kadar kolay hale getirirseniz, değerlendirme alma olasılığınız o kadar çok olur.

Müşterileriniz için değerlendirme yazma sürecini basitleştirmeli ve bunun kolay bir şey olduğunu anlatarak işe başlamalısınız. Çünkü çoğu insanın yorum bırakmamasının en büyük nedeni, bunu nasıl yapacağınızı “öğrenmek” için çaba göstermek istememeleri. Nasıl yapılacağını bilseler bile, bunu gereksiz ve sıkıcı bir süreç olarak görüyor olmalarıdır.

Müşterilerinizi Yelp veya Google My Business inceleme sayfanıza yönlendirmek için web sitenizde harekete geçirici mesaj düğmeleri ve pop-up'ları (rahatsız edici bir şekilde değil) kullanabilirsiniz.

İşletmeniz için benzersiz bir Google Reviews bağlantısı oluşturmak ve bunu e-posta yoluyla müşterilerinize göndermek için Supple gibi doğrudan bir bağlantı oluşturma aracı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu bağlantıyı tıklamak, müşterileri doğrudan Google My Business'ta URL'ye yönlendirir; burada tek yapmaları gereken bir yorum yazmak ve yayınlamaktır.

Müşterilerinizin yorum yazma konusunda ayrıntılı ve meşakkatli bir yol izlemelerini beklemeyin, çünkü bunu yapmayacaklardır. Kabul edelim, bunu yapmayı hiçbirimiz sevmiyoruz. Bu nedenle, müşterilerinizin değerli geri bildirimlerini bırakmasını olabildiğince basit hale getirin.

5. Sosyal Medyadan Yararlanın

Müşterilerinize işletmenizin performansıyla ilgili özel sorular sormak için Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.

İlgilenen takipçiler, seçtikleri platform doğrultusunda bir değerlendirme bırakmaya yönlendirilebilir.

Örneğin, bir restoran işletmeniz varsa, takipçilerinize gerçekten özledikleri eski bir menü öğesinin olup olmadığını gayri resmi olarak sorabilirsiniz. Müşterilerden, değerlendirmelerinde bu ürünü geri getirmek için bir “oy” vermelerini isteyebilirsiniz.

Bu teknik, müşterilerinizin markanızın sosyal medya kanallarına katılımını artırırken eğlenceli hikayeleri yorum şeklinde paylaşmalarını da sağlar.

6. Tüm Değerlendirmelere Dikkatle Yanıt Verin

Ne kadar meşgul olursanız olun, birisi işinizi gözden geçirmek için size zaman ayırıyorsa, yanıt vermek sizin görevinizdir.

Monoton ve alışılmış yanıtlardan her zaman kaçınmalısınız. Samimi ve hızlı geri dönüşler müşterilerinizi mutlu edecektir. Hatta basit ve zamanında bir “teşekkür ederim” bile müşterileri işletmenize bir kez daha gelmeye teşvik edebilir.

Başka bir deyişle, yanıtlarınızı kişiselleştirilmeli ve müşterilerinize kendilerini özel hissettirmelisiniz.

İnsanlar her değerlendirmeye iyi ya da kötü yanıt verdiğinizi görünce, işletmenin tüketici hissine gerçekten önem verdiğini düşünecektir. Ayrıca, olumsuz eleştiriler nedeniyle kederli hissetmeyin; markanızın daha özgün olmasına yardımcı olurlar. Olumsuz yorumlara yanıt verirken izlenmesi gereken bazı yönergeler şunlardır:

  • Olabildiğince çabuk yanıt verin.
  • Hatanızı onaylayın.
  • Bakış açınızı nazikçe açıklayın.
  • Anlamlı ve kişisel bir özür yazın (sizin hatanız olmadığını düşünseniz bile).
  • Anında bir çözüm veya tazminat sağlayın (geri ödeme, makbuz vb.).
  • İşler kontrolden çıkmış gibi görünüyorsa konuyu yüz yüze çözme isteğinizi dile getirin.
  • Kötü değerlendirmeleri, işinizi geliştirmek ve müşterilerinizin memnuniyetini önemsediğinizi göstermek için bir fırsat olarak kullanın ve sorunun temel nedenini düzeltmeye çalışın.

Uzun lafın kısası, yorumlara yanıt vermenin altın kuralını izleyin; her zaman cevap verin, nazik ve anlayışlı olun.

7. Müşterilerinizi Benzersiz Bir Deneyimle Memnun Edin

Müşterilerinizin mağaza içi deneyimi, alacağınız yorumların miktarı ve kalitesi için çok önemlidir.

Bir müşteri ürününüze, hizmetinize veya sahip olduğu deneyime hayran kalırsa, kendini bir değerlendirme yapmak zorunda hisseder.

Müşterileri memnun etmek ve beklentilerinin üzerine çıkmak, daha fazla ve daha iyi yorumların anahtarıdır.

Bu nedenle, mümkün olan en iyi müşteri deneyimini sunmaya çalışıyorsanız, bunun karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

En son ne zaman yerel bir işletme hakkında yapılan değerlendirmeleri hiç okumadan orayı tercih ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Muhtemelen böyle bir şeyi son yıllarda hiç yapmadınız.

Müşteri yorumları, işletmeler için hizmet kalitesini gösteren en iyi sosyal kanıt biçimlerinden biridir. Çoğu zaman bu çevrimiçi değerlendirmeler potansiyel müşterilerin, müşterilere dönüştüğü bir başlangıç ​​noktasıdır. Google'da daha iyi bir sıralama elde etmek açısından çok büyük önem taşıdıklarından bahsetmiyoruz bile.

Dolayısıyla, müşterilerinizi değerlendirme yazmaları için teşvik etmeye başlamanın tam zamanı!

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap