BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yazı Tipini Değiştir, Tasarruf Et

Yazı Tipini Değiştir, Tasarruf Et

Yazı Tipini Değiştir, Tasarruf Et

Geçtiğimiz günlerde okuduğumuz bir haber oldukça ilgimizi çekti. Sadece yazı tipini değiştirerek binlerce lira tasarruf edeceğimiz hiç aklımıza gelmezdi. Hem günlük yaşantıda hem de resmi evraklarda en çok kullanılan Times New Roman yazı tipini diğerleri ile karşılaştıran meraklı bir genç, farklı bir yazı tipi kullanarak uzun vadede büyük bir tasarruf edebileceğini keşfetti. Binlerce evrak ve tonlarca mürekkep düşünüldüğünde hak vermemek elde değil.

14 yaşındaki Suvir Mirchandani Pittsburgh'deki orta okulunda tasarruf etmek için yollar düşünmeye çalışırken aklına bu yol gelmiş. Her şey bir bilim fuarı projesi olarak başlamış aslında. Dorseyville Ortaokulu'nda acemi bir altıncı sınıf öğrencisi olan Suvir, ilkokula oranla çok daha fazla kağıda not almaya başladığını fark etti. Çevresel sürdürülebilirliği teşvik etmek için bilgisayar bilimi uygulamaları ile ilgilenen Suvir, kağıt ve mürekkep sabit tüketimini en aza indirmenin daha iyi bir yolu olup olmadığını anlamaya karar verdi.

Geri dönüşüm ve çift taraflı baskı ile kağıt kullanımını azaltarak tasarruf ve kaynakları korumak için çalışmalar yaptı. Ama kağıt, tarih ve cebir notları için bir tuval görevi gördüğünden mürekkebe daha az ilgi gösterildi. Suvir gülerek “Mürekkep hacim olarak bir Fransız parfümünden iki kat daha pahalı” diyor. Haklı; çünkü Chanel No 5 parfümünün ons başına maliyeti 38 dolar iken, Hewlett-Packard yazıcı mürekkebinin eşdeğer miktarı 75 dolara mal oluyor.

Suvir, öğretmenlerin notlarından rastgele numuneler toplayarak en sık kullanılan harfler (e, t, a, o ve r) üzerinde yoğunlaştı. Öncelikle Garamond, Times New Roman, Century Gothic ve Comic Sans yazı tiplerinde kullanılan her harfin ne sıklıkta yer aldığının taslağını çıkardı. Sonra APFill® Ink Coverage Software denilen ticari bir araç kullanarak, her harf için kullanılan mürekkebi ölçtü. Harfleri çoğaltarak kalın kağıda bastı ve bulguları doğrulamak için onları kesip tarttı. Bu analizden, Suvir ince vuruşları ile Garamond yazı tipini kullanarak, okulun mürekkep tüketimini %24 oranında azaltarak yıllık 21.000 dolara kadar tasarruf edebileceğini anladı.

Öğretmeni tarafından cesaretlendirilen Suvir, bulgularını yayımlamak istediği sırada ortaokul ve lise öğrencilerinin çalışmaları için bir forum sağlayan 2011 yılında Harvard mezunları tarafından kurulan Journal for Emerging Investigators'a (JEI) rastladı. Bu yayın akademik dergiler ile aynı standartlara sahip ve talepler lisansüstü öğrencileri ve akademisyenler tarafından inceleniyor. JEI kurucularından biri olan, Sarah Fankhauser 2011 yılından bu yana yaklaşık 200 talep aldıklarını, Suvir'in projesinin gerçekten çarpıcı olduğunu söyledi.

Hükümet yazıcılarında bir değişiklik olacak mı?

Amerika Birleşik Devletleri Genel Hizmetler İdaresi tahmini yıllık mürekkep maliyeti 467 milyon dolar. Suvir, hükümet Garamond yazı tipini kullandığı takdirde neredeyse %30 tasarruf ederek yıllık sadece 136 milyon dolar harcanacağını söylüyor.

Devlet Basımevi'nde Medya ve Halkla İlişkiler Müdürü olan Gary Somerset, Suvir'in çalışmalarını “dikkate değer” şeklinde yorumladı. Ancak daha sürdürülebilir hale getirmek için Devlet Basımevi içeriğinin Web üzerine kaydırılacağını söyleyerek, Devlet Basımevi'nin yazı değişiklikleri konusunda çekimser olduğunu ekledi.

Tüm içeriği online olarak sürdürmek en mantıklısı olsa da, seri bir şekilde evrak ve haliyle mürekkep tüketiminde bulunanların, bu keşfi değerlendirmesini temenni ediyor, herkese tasarruflu günler diliyoruz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap