BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Ve şimdi, gerçek haberler [TED Konuşması]

Ve şimdi, gerçek haberler [TED Konuşması]

Ve şimdi, gerçek haberler [TED Konuşması]

Twitter, bloglar, video siteleri... Biz ne kadar bağlantıdaysak o kadar haberlere boğuluyoruz. Benim Reader hesabımda 1000'den fazla içerik var ve hepsini okumak istesem aylarca bilgisayarın başından kalkmamam gerekir. YouTube'a her dakika 35 saatlik video yükleniyor, Wikipedia'yı tek tek okumak isteseniz 150 yılınızın olması gerekir.

İnsanın hayal edebileceği büyüklükte rakamlar değil bunlar. Ama tüm bunların bize uzun vadede nasıl bir getirisi olacak? Yani, YouTube'daki her video, Wikipedia'daki her başlık ya da tüm tweetler, blog yazıları bundan 10 yıl sonra da konuşulmaya devam edecek mi?

Kirk Citron  "LONGNEWS" adlı girişimi ile işte bunu tartışıyor.

Kevin Kelly ve Stewart Brand'in de aralarında bulunduğu TED'lilerin kurduğu The Long Now Foundation'ın bir projesi olan Long News 50 ya da 100 yıl sonra hala önemli olacak haberleri sunan bir proje.

Hangi tip hikayeler gelecek için bir farklılık yaratabilir? Mesela, "Ay'da su bulundu". haberi uzun vadede farklılık yaratacaktır. Çünkü dünya giderek kaynaklarını tüketiyor. Ay'da bulunan su ise insanlığın devamı için önemli bir haber.

 

Sizce hangi haberler geleceğimize yön verecek?

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap