BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • En Çok Ziyaret Edilen 10 Sosyal Ağ Sitesi [Eylül 2011]

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sosyal Ağ Sitesi [Eylül 2011]

DreamGrow bir süredir sosyal medya sitelerinin ziyaret oranlarını ve pazar paylarını ölçümlüyor. Dün sitede yayınlanan bir haber ile geçtiğimiz aya ait en çok ziyaret edilen 10 sosyal ağ sitesini duyurdular. Eylül 2011 raporunda bazı ilginç istatistikler ve beklenmedik siteler var. Örneğin, Eylül ayında Facebook diğer aylara göre 0.64’lük bir yükselme ile pazar payını %65.15’e çıkarmış durumda. Çok şaşırtıcı bir durum değil elbette. Facebook’un günden güne artan kullanıcı sayısı, markaların da ilgisini çekiyor ve bu durum Facebook’un pazar içerisindeki payını yükseltiyor.

 

2003 yılında kurulan profesyonel iş ağı LinkedIn, son zamanlarda ciddi bir yükselişte. Dünyanın en büyük profesyonel ağı dünya çapında 120 milyondan fazla profesyoneli birbiri ile buluşturuyor. Eylül 2011 ölçümlerine göre LinkedIn’in ziyaretçi sayısında %0.64 artış olmuş durumda. Twitter ise geçtiğimiz iki ayda pazardaki payını biraz kaybetmiş görünüyor. Dreamgrow’un ölçümlerine göre Twitter’ın şu anki payı %1.23.

Kullanıcı sayısında kısa zamanda yoğun bir artış gözlenen fakat aslında 1996 yılından bu yana kadınlara yönelik hizmet veren sosyal ağ sitesi iVillage, Eylül 2011’de en çok ziyaret edilen 10 site arasına girmeyi başarmış. iVillage'ın Türkiye için hazırladığı bir portalı da var. Kadınlara yönelik bu portalda gebelik, güzellik, astroloji gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Dreamgrow’un hazırladığı bu raporda şaşırtıcı bir şekilde Google+ yer almıyor. Chitika’dan gelen verileri incelediğinizde de göreceksiniz Google+ halka açıldıktan hemen sonraki iki hafta içinde  hızlı bir düşüşe geçmiş. Yapılan araştırmalardan sosyal medya kullanıcılarının aynı özelliklikleri sunan birden fazla ağa katılmak istemediğini biliyoruz. Dolayısıyla listede bulunan farklı özellikte sosyal ağ sitelerinin Google+’dan daha fazla kullanıcı çekiyor olması gayet normal.

Dreamgrow’un Nisan 2008’den bu yana bazı sosyal ağ sitelerinin pazar paylarını ölçümlediği grafiği göreceksiniz. Grafikleştirme için Tableau Public kullanılmış. Görselin PDF hali için Top 10 Social Networking Sites by Market Share of Visits September 2011 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap