BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Yeni Başlayanlar için Sosyal Medya Görselleri

Yeni Başlayanlar için Sosyal Medya Görselleri

Yeni Başlayanlar için Sosyal Medya Görselleri

Bildiğiniz gibi sosyal medyanın kullanımının artmasıyla takip ettiğimiz kurum ve kişiler de artıyor ve dolayısıyla takip etmemiz gereken paylaşımlar giderek çoğalıyor. Bu yüzden, artık insanlar ana sayfalarındaki son gelişmeleri hızlıca tarar hale geldiler. Artık takipçilerin dikkatini çekmek çok zor. Yüzlerce marka ya da kişi arasından sıyrılıp akılda kalıcı bir sosyal medya hesabı için “DUR BANA BAK” dedirtecek görsellere ihtiyacımız var.

Facebook, Twitter ve Google+ da Görsel Boyutları

Sosyal medya uzmanlarına yardımcı olabilecek tüm Facebook, Twitter ve Google+ görsel boyutlarını sizin için hazırladım ve aşağıda paylaştım. Bilgisayarınıza gönül rahatlığı ile kaydedebilirsiniz. :)

Facebook: Profil fotoğrafının minimum boyutu 180×180 piksel iken sayfadaki görüntüsü 170×170 piksele düşmekte. Ayrıca Facebook'un asla gizleyemediğiniz özelliklerinden biri olan kapak fotoğrafı (cover photo) Facebook tarafından serverlarını yormamak adına otomatik olarak kalitesi düşürülüp 100kb'ın altına inecek şekilde ayarlanmaktadır. Bu yüzden kapak fotoğrafınızın kalitesinin düşmemesi için yükleme yaparken bu boyutun üstünde olmadığına dikkat edin. Bu görsellerin etkili kullanımıyla ilgili kısımları yazının devamında inceleyeceğiz.

 

facebook-cover-photo

facebook-event-foto

facebook-app-foto

facebook-normal-foto

facebook-highlight

Twitter: Twitter'ın yeni özelliklerinden biri olan header uygulaması özellikle mobil Twitter kullanıcıları için eklenmiş bulunuyor. Önceden Twitter’ın mobil uygulamasından incelediğiniz bir Twitter profilinde hiçbir görsellik yokken şimdi header imajını görebiliyorsunuz. Header fotoğrafı ekleme kısmında yazan önerilen boyutun 1252×626 pixel olması da bunun bir kanıtı. Çünkü iPad Retinanın ekran çözünürlüğünde böyle bir boyut gerekiyor.

twitter-profil-foto

twitter-backroundtwitter-header

Google+: Sayfa tasarımı çok iyi olsa da cover photo ve diğer görsellerin kullanışlı olması açısından en zorlanılan sosyal ağ sitesi Google+ olsa gerek. Twitter’da olduğu gibi kapak fotoğrafınızı profil fotoğrafınızla bağdaştırabilir, birbirinin devamı olan çalışmalar hazırlayabilirsiniz.

google-plus google-plus-backround

Facebook'ta “DUR!” Dedirten Görseller

Yazının başında da bahsettiğim gibi, çok hızlı gezilen durum güncellemelerinde takipçilerinizin gözünü alacak ve hatta bir anda onu durdurup bakmasını sağlayacak imajlar kullanmanız çok önemli. Bu konuda en kötü örnekler karmaşık ekran görüntüleri ki insanlar onların imaj olduğunu fark etmeden geçecektir. Tanıdık bir yüz, karikatür gibi hızlıca okunup geçilebilecek görseller etkili olacaktır. Daha etkili olmak için bunların tam tersini de uygulayabilirsiniz. Mesela simsiyah bomboş bir görselin ortasına 4 punto ile paylaşmak istediğiniz etkili cümlenizi yazın. Ana sayfada dolaşırken “O siyah şey neydi?” şeklinde ilgi uyandırıp büyük halini görmesini sağlayabilirsiniz. Bir nevi tuzakla kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz fakat onlara tuzak kurmanız kullanıcının size olan güvenini de kıracaktır. Sosyal medyada fotoğraf seçimi yaparken takipçilerinize “Vaay! Güzel fotoğraf” dedirtmek yerine, onların yorum yapmasını sağlayacak veya paylaşıp arkadaşlarının da yorumlarını almalarını sağlayacak fotoğraflar seçmelisiniz.  İyi bir örnek olarak Katy Perry'nin Facebook sayfasında paylaştığı “Hangisi yeni konserin afişi olmalı?” gibi bir paylaşım, İnsanlara fikrinizi sorarken bir yandan da konserin reklamını yapmış olacaktır.

Twitter ve Facebook'ta Etkili Kapak Kullanımı

Profil fotoğraflarınızı kapak resimlerinizle ilişkilendirip birbiriyle bağlantılı çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin Facebook'ta kapak resminize bakan bir profil fotoğrafı veya Twitter kapak resminin tam ortasına (profil resminin olduğu yere) denk gelecek şekilde bir kuş kafesi takipçilerinizin ilgisini çekecektir. Ayrıca Facebook kapak fotoğrafınızda yukarıdaki ölçülerin dışında kalan alana ekstra bilgilerinizi girerek duvarınızı kirletmeden sadece tıklayanların, fotoğrafı büyülttüğünde göreceği bilgiler verebilirsiniz.

Facebook ve Twitter'ın Diğer Görsellerini Reklam Alanı Gibi Kullanma

Facebook kapak fotoğrafınızın altında kalan uygulama resimlerini veya Twitter sayfanızda görünen galeri fotoğraflarını kullanarak kendinize özel ekstra reklam ve duyuru alanları oluşturabilirsiniz.

Görsel paylaşımlarınızı iyi kullandığınız sürece sayfanızın etkileşiminin arttığını ve insanların ana sayfa bildirimlerini gezerken sizi unutmadıklarını göreceksiniz. Çünkü önemli olan fotoğrafın sadece beğenilmesi değil, onun daha çok insana ulaşabilmesi için etkileşime girebilmesi.

 

 

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap