BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Türkçe Dilinde Derin Öğrenme ile Konuşmadan Metne Çeviri Yapabilen Sistemin Geliştirilmesi

Türkçe Dilinde Derin Öğrenme ile Konuşmadan Metne Çeviri Yapabilen Sistemin Geliştirilmesi

Türkçe Dilinde Derin Öğrenme ile Konuşmadan Metne Çeviri Yapabilen Sistemin Geliştirilmesi

AdresGezgini olarak 2017 yılından beri aralıksız etkin olan Ar-Ge Merkezi bünyesinde makine öğrenmesi, derin öğrenme ve yapay zeka uygulamaları alanlarında birçok projeyi başarıyla yürütmekteyiz. Bu blog yazımızda, araştırma mühendisi olarak görev yaptığım, TÜBİTAK-TEYDEB-1501 desteği kapsamında desteklenmekte olan “Güncel Derin Öğrenme Mimarileri ile Türkçe Dili için Konuşmadan Metne Çeviri Yapabilen ve Hizmet Olarak Yazılım Modeli İle Çalışan Sistemin Geliştirilmesi” projesinin dijital reklamcılık alanında oluşturabileceği alanlara dair kısa bir bilgi sunmaya çalışacağım.
Gelişen teknoloji ile birlikte artık yapay zeka uygulamalarıyla sesli iletişim kurabilmek mümkün olmaktadır. Cep telefonlarımızda bulunan akıllı asistan uygulamaları örnek  gösterilebilir. Türkçe dilinde bu konuda hizmet veren çözümlerin sayıca oldukça azdır o yüzden böyle bir proje çalışması gerekli görülmüştür. AdresGezgini A.Ş. olarak müşteri hizmetleri konusunda geniş tecrübemiz, ihtiyacımız olan veri setini üretme aşamasında bize kolaylık sağlamaktadır. Veri ön işleme, ayıklama, veri seti oluşturma aşamalarıyla birlikte araştırıp geliştirdiğimiz yapay zeka kapsamındaki Ar-Ge yöntemlerini uygulamaktayız. Otomatik konuşma tanıma, makine öğrenmesi, derin öğrenme ve bunları kapsayan yapay zeka ile elde ettiğimiz sonuçlar bize doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Yapmakta olduğumuz çalışmalar devam etmekte ve olumlu sonuçlarını göstermektedir.

Bu projede beklenilen faydalar şu şekilde sıralanabilir:

– İletişim kolaylığı,
– Hızlı belge geri dönüşü,
– Ofis içinde veya dışında çalışma esnekliği,
– Artan verimlilik ve daha az evrak işi ile zaman tasarrufu,
– Sıkıcı işler kolaylaştırılabilir ve basitleştirilebilir,
– Konuşma tanıma yazılımı, belgeleri yazmak için gereken sürenin yarısından daha kısa sürede üretebilir,
– Çoklu görev, örneğin hareket halindeyken dikte etme,
– Cihazlar arasında dosya paylaşma esnekliği,
– Daha az hata dolayısıyla doğru ve güvenilir bir dokümantasyon yöntemi sağlar,
– Bilgi aktarımı için güvenli yollar sunar,
– iPhone, Android veya tabletinizden erişilebilir,
– İş akışı görünürlüğü, önceliklerin ve geri dönüşlerin daha kolay yönetilmesini sağlar.

Gelişen dünyada, saygın bir konumda bulunmak isteyen ve ticari yaşamda etkin getiri odaklı çözümler sunmayı hedefleyen kuruluşların, teknolojiyi yakından takip ederek güncel çözümlere yönelmesi uzun vadede varlıklarını sürdürebilmeleri açısından kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple her sektörde olduğu gibi yazılım sektöründe de yenilikçi ve açık fikirli bir yaklaşımla araştırma geliştirme faaliyetlerini sürdürmek gerekmektedir. Güncel bilimsel çalışmalar ışığında evrensel kıstasları ve gereksinimleri tatmin edici sonuçlar elde ederek karşılamak günümüz bilişim dünyasında temel bir zorunluluktur. Bu bağlamda, yenilikçi yaklaşımları destekleyen ve güncel yazılımlardan faydalanan kişi ve kurumlar, zaman etkin çözümlerle performanslarını artırarak kazançlarını katlayacaklardır.
AdresGezgini A.Ş. Ar-Ge Merkezi ile iletişime geçmeniz halinde hizmetlerimiz ve çalışmalarımız hakkında sizleri daha detaylı bilgilendirme fırsatımız olacaktır. Ayrıca fayda/maliyet oranı yüksek çözümlerimizi deneyimlemeniz fark yaratmanız için önem arz etmektedir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Bilge Kayalı tarafından yayınlanmıştır.

Bilge KAYALI, 1987 yılında Afrika'daki Fas ülkesinin Oujda kentinde doğmuştur. Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur.Python, R ve SQL Programlama dillerinde yeterlilik sahibi olan Bilge KAYALI, küçük yaşlardan itibaren teknolojiye, felsefeye ve öğrenmeye meraklıdır, İnşaat mühendisliği projelendirme ve taahhüt alanında faaliyet gösteren Kamer Mühendislik A.Ş.'nin kurucu ortağı olup 2021 yılına dek yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini üstlenmiştir, kariyerine AdresGezgini'nde araştırma mühendisi olarak devam etmektedir.İngilizce ve Fransızca'ya çok hakim olan, Almanca ve İspanyolca'yı orta düzeyde bilen ve temel seviyede Arapça bilgisi olan Bilge, felsefe, psikoloji ve kişisel gelişim alanında kitaplar okumaktan hoşlanmaktadır. Uzun yıllar piyano çalmasına rağmen son 15 senedir hobi olarak birçok savaş sanatıyla uğraşmış, Ving Tsun Kung-Fu ve Filipin Savunma Sanatları'nda ustalık derecesine sahip olup Uluslararası Dragon Full Contact Self Defence Federasyonu'nda branş direktörlüğü yapmaktadır. Bunun dışında çok sevdiği bir evcil kedisi vardır ve yeni dil ve kültürleri öğrenip keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap