BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Şikayet ve Müşteri Memnuniyeti Anket Değerlendirmesi

Şikayet ve Müşteri Memnuniyeti Anket Değerlendirmesi

Şikayet ve Müşteri Memnuniyeti Anket Değerlendirmesi

AdresGezgini ailesi olarak, müşteri memnuniyetimizi arttırmak ve müşterilerimizden gelen şikayetleri azaltmak adına 2009 yılı için bir anket formu hazırladık. Bu anket, çalışma performansımızı müşterilerimizin gözünden görmek ve kendimizi değerlendirmemiz için önemli bir adımdı. AdresGezgini olarak özellikle verdiğimiz hizmet ile ilgili olumsuz intiba yaratan durumlarda ilgili firma ile kısa sürede irtibata geçerek sıkıntıyı gidermeye çalışıyoruz. Oluşturduğumuz anketin 1 senelik verileri ışığında, bazı firmaların sıkıntılarının bu yöntemle kolayca giderilebildiğini gözlemledik. Anketimiz çoktan seçmeli 8 adet sorudan oluşuyordu ve AdresGezgini bünyesinde yer alan 1397 kurumsal firmaya uygulandı. Aşağıdaki tablodan değerlendirmeleri inceleyebilirsiniz.

1- Reklamlarınız için yaptığınız yatırımın karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz?
Olumlu:%67 Kararsız:%26 Olumsuz:%7
2- Reklamlarınızdan geri dönüş aldınız mı?
Olumlu:%72 Kararsız:%17 Olumsuz:%11
3- İnternet üzerinden reklam vermeye devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Olumlu:%77 Kararsız:%14 Olumsuz:%9
4- Reklamlarınız için yönetim panelinizi etkin olarak kullanabildiniz mi?
Olumlu:%61 Kararsız:%26 Olumsuz:%13
5- Yetkili bir Müşteri Merkezi ile çalışmanın bir avantajını ve hesap optimizasyonunun reklam bütçenizi önemli ölçüde düşürdüğünü biliyor musunuz?
Olumlu:%82 Kararsız:%13 Olumsuz:%5
6- Google içerik ağında resimli ve animasyonlu reklamlar yayınlayabileceğinizi biliyor musunuz?
Olumlu:%45 Kararsız:%36 Olumsuz:%19
7- Reklam vermek istediğiniz kişilerin profili seçebileceğiniz Facebook reklamlarını biliyor musunuz?
Olumlu:%38 Kararsız:%47 Olumsuz:%15
8- AdresGezgini çalışanlarından aldığınız hizmetten ne kadar memnunsunuz?
Olumlu:%79 Kararsız:%19 Olumsuz:%2

AdresGezgini olarak anket sonucunda kararsız ve olumsuz görüş bildiren müşterilerle yaptığımız görüşmelerde memnuniyetsizliğin  reklam için hedeflenen internet sitesinin satışa yönelik olmamasından ve ürünlerle ilgili açıklayıcı bilgilerin eksiklik olmasından kaynaklandığı görülmektedir. İnternet reklamı vermenin faydasını görebilmek açısından, potansiyel müşterilere güven veren, hızlı bir açılış sayfasının olması, bu sayfada ürünler/hizmetler ile ilgili yararlı bilgiler olması veya bu bilgilerin bulunduğu sayfalara link verilmesi, firmanın internet sitesinde güven veren ve her zaman çalışan iletişim bilgileri olması, internet sitesinden doldurulan formların firma tarafından gecikmeden yanıtlanması çok önemli unsurlardır. Bunların yanında internet sitesini bir pazarlama aracı olarak kullanabilmek için ürün veya hizmetlerde yapılacak promosyonlar ve bunların cazip bir şekilde reklam metinlerinde duyurulması da direk satışa yönelik faydalı çalışmalardır. Adresgezgini olarak Google reklam deneyiminden yeterli geri dönüşü alamamış müşterilerimize yaptığımız bu öneriler ve bizden açılış sayfası optimizasyonu talep eden müşterilerimize yaptığımız çalışmalar neticesinde Google reklamlarının faydasının her zaman arttığı, bunun da memnuniyete önemli katkısı olduğu görülmüştür.

Anket değerlendirmesi, kararsız cevabını veren müşterilerimiz ve sonradan yaptığımız çalışmalarla geri dönüş oranlarını arttırdığımız müşteriler ile birlikte %90 ila %98’lik bir müşteri memnuniyeti söz konusudur. Şirketimizin bu memnuniyeti ve güveni oluşturduğu anket sonuçlarında göze çarpmaktadır. Bir Google AdWords Qualified Company olarak AdresGezgini’nin temel amacı firmaların Google AdWords hizmetini mümkün olabilecek en avantajlı şekilde kullanmalarını ve geri dönüşlerini arttırmalarını sağlamaktır.

Anketimizde dikkat çeken en önemli bir diğer konu ise, müşterilerin  API Entegrasyonlu Google Panel kullanımlarıdır. Genel müşteri profili, tüm fonksiyonlarını kendilerinin gerçekleştirebilecekleri panellerin kullanılmasından yanayken az sayıda müşterimizin bu paneli kullanmayı tercih etmedikleri anket sonuçlarında görülmüştür. Ayrıca Türkiye’de birçok firma Google’ın sadece arama motoru reklamcılığı yaptığını sanmakta ve bilgi sahibi olmadıkları için resimli ve animasyon içerik ağı reklamlarını kullanamamaktadır. Bizimle çalışan, Müşteri Memnuniyeti Anketimizi dolduran ve konu hakkında bilgi sahibi olmayan müşterilerimizin bilgi sahibi olması  ve içerik ağı reklamlarından da faydalanması sağlanmıştır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap