BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Twitter ın Yeni Reklamları Google AdWords Kadar Kullanışlı Olacak!

Twitter ın Yeni Reklamları Google AdWords Kadar Kullanışlı Olacak!

Sürekli bilgi akışından oluşan bir dünyada öne geçebilmek için dikkatleri üzerinize nasıl çekersiniz?

Dün Twitter Blogu'nda yayınlanan bir habere göre, eğer Twitter'daki markalardan biriyseniz,  belirli ücret karşılığında Tweet'lerinizin takipçilerinizin akışlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabileceksiniz. Twitter uzun bir süredir reklamlar akışlarda yerini aldığında bunun ilginç bir şekilde olacağını söylemekteydi ve gerçekten de öyle oldu.

Şimdi Twitter'daki arkadaşlarınız hangi konudan konuşmakta olurlarsa olsun, günün ya da gecenin hangi saatinde olursanız olun, Twitter.com adresine girip Tweet akışına baktığınızda takip ettiğiniz katılımcı markaların (Groupon, Starbucks, Best Western vs.) en son Tweet'leri uygun bir şekilde sayfanızın en üstünde yer alacak. Bunun karşılığında Twitter da siteyi ayakta tutmaya yardımcı olacak bir ücret alacak.

Bu sistem ile Google'ın reklam ürünleri arasındaki paralellikler oldukça anlamlı. Twitter'dan Carolyn Penner sistemi şu şekilde açıklıyor: "Beğendiğiniz markaları takip ediyorsunuz. Onların tweet'lerini, duyurularını ve kampanyalarını görmek istiyorsunuz. Bunları görmenizi garantiliyoruz. Basit".

Bu Tweet'ler diğerleri gibi zamanla akışta aşağıya doğru inecek, ancak sayfayı ilk açtığınızda her zaman en üstte olacak. Bu, reklamları yerleştirmenin akışı gerçekten bozmayan bir yolu ve bu strateji Twitter'ın kendine has özelliklerini güzel bir şekilde öne çıkarıyor.

Twitter reklamcılığını belki de en yakından takip eden teknoloji haberleri blogger'ı AllThingsD'den Peter Kafka'ya göre "Bu Google AdWords'e denk değil, Twitter bir sene önce reklam platforumunu başlattığında ilk baştaki niyeti ona benzer bir şey yaratmaktı. Ancak Twitter'ın bu sistemin işe yaraması için AdWords gibi mucizevi bir çözüme ihtiyacı olmayabilir. Facebook henüz çözümü bulabilmiş değil ancak işler orada da gayet yolunda."

Mucizevi bir çözüm olmayabilir, ancak bu tanıtım Tweet'lerinin [Promoted Tweets] AdWords ile gerçekten de ortak bir özelliği var.

Biliyorsunuz Google reklamcılığının mantığı şu şekilde işliyor: Google'da bir arama yapıyorsunuz ve AdWords reklamverenleri arama sorgularına en iyi cevap olarak önerebilmelerine yardımcı olmak için anahtar kelimelere bir ücret ödüyor. Teorik olarak, sistem aradığınız şeyi bulmanıza yardımcı oluyor.

Benzer bir şekilde, Twitter'da sizi ilgilendiren kişilerden ve organizasyonlardan hızlı ve zamanında güncellemeler almak istersiniz. Bu yeni Twitter reklamları, reklamverenlerin bu ihtiyacınızı karşılamanıza yardım etmesini sağlıyor. Her iki durumda da reklamlar aradığınız şeyin tanıtılmış halleri ve normal sonuçlar ile birlikte sıralanıyorlar.

Sistemin verimli bir şekilde çalışması bekleniyor. Peki Twitter ileride, ilginizi çekebileceğini düşündüğü ve ücretini ödemiş marka hesaplarının reklamlarını size sunmaya başlayabilir mi? Belki. Aramada, akışta ve tanıtılan hesaplardaki Tweet'lerin arasındaki ilişkiyi izlemek ilginç olacak. Muhtemelen bazı markalar Tıklama Başı Maliyet ile tanıtılan hesaplarla takipçiler satın alacak, sonra da Tweetleri için de öncelikli yerleşim satın alacak. Takipçi satın alan bu kişiler, Tweet'leri akışın en üstünde yayınlanmaya başlamadan bu takipçilerin değerini sorgulamaya başlayacak mı? Büyük ihtimalle.

*Bu yazı "Twitter's New Ads Are Smart Like Google Adwords" yazısından faydalanılarak yazılmıştır.
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap