BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Reklamları, Görüntülü Reklamcılık Alanında Büyüyor!

Google Reklamları, Görüntülü Reklamcılık Alanında Büyüyor!

Google Görüntülü Reklam Ağı, reklamverenlerin hedef kitleye kolay ulaşabilmesini Google web ürünleri ve sayısız iş ortağı web sitesinde metin, resim, video ya da zengin içerikli medya biçiminde sağlar. (Bkz: Google Görüntülü Reklam Ağı: Reklam Başarılı İçin İpuçları)

Google ile reklamcılık eskiden sadece Google.com arama motorunda ve ortak sitelerinde dörder satırlık bir metin reklamdan ibaretti. Oysa Google Görüntülü Reklam Ağı sayesinde artık, milyonlarca sitede zengin içeriklerle reklam yayınlama şansına sahip reklamverenler, kendi başarı hikayelerini yaratmaya çok yakınlar. Örneğin geçtiğimiz dönemde Havai Havayolları (Hawaiian Airlines), işlerini büyütmek için yaklaşık bir milyon ortak web sayfasının yanı sıra YouTube gibi Google sitelerinden oluşan Google Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network) üzerinde, insanları Havai'ye uçmaya davet eden çekici bir etkileşimli görüntülü reklam kampanyası yayınladı. Kampanya işe yaradı: Havai Havayoları, zor bir yılda çevrimiçi bilet siparişleri ile gelirlerini yüzde 3 artırdı ve şu anda reklam bütçesinin yüzde 15'ini Google Görüntü Reklam Ağı'na ayırıyor. Her geçen gün küçük veya orta büyüklükteki işletmeler ya da büyük bütçeli firmalar görüntülü reklam alanında kendi başarı hikayelerini yaratıyorlar. Bunun sebebi, arama sonuçları reklamlarının dışında kullanılabilecek sayısız web sitesinde reklam verme olanağının olması. %40’tan fazla geri dönüş oranı ile reklamverenler hedef kitlelerine daha hızlı ve etkili olarak ulaşabiliyor. Google Adwords ekibinin yaptığı açıklamaya göre bu oran DoubleClick reklam ürünlerinin her gün internette  sunduğu 45 milyar reklama dahil değil. Google’ın her ürününde olduğu gibi AdWords’de de sürekli yenilenen ve gelişen teknoloji, reklamverenlere, kullanıcılara ve yayıncılara en çekici, yaratıcı ve değerli reklamları oluşturmaları için yardımcı oluyor ve fayda sağlıyor. Görüntülü reklamlar, 1990'ların ortalarından itibaren banner reklamlar ve pop-up'lardan bugüne büyük bir mesafe kaydetti, ama Google AdWords ekibine göre yine de yapılacak büyük geliştirmeler var. Bu alandaki çalışmalar üç temel alana yoğunlaşmış durumda. Görüntülü Reklamı Basitleştirmek

Birçok reklamveren milyonlarca web sitesinde farklı farklı formatlarda reklam satın almanın oldukça can sıkıcı bir iş olduğunu düşünüyor ve bu yüzden görüntülü reklamla uğraşmak istemiyor. AdWords ekibi bir süredir, bu işlemi reklamverenlerin ve ajansların kolaylıkla satın alabilmelerini sağlamak amacıyla basitleştirilmesi için çalışmaktaydı. Örnek olarak, DoubleClick platformu, internetteki reklam kampanyalarının planlaması, iş programlarının yapılması, ölçülmesi ve optimize edilmesi işlemlerinin karmaşıklığını yönetiyor. Teracent Teknolojisi ise bir reklamdaki yaratıcı bileşenleri otomatik olarak hazırlayıp seçebiliyor. Bunları en uygun reklamı göstermek için konum, dil, hava durumu ve hatta reklamların geçmiş performanslarına göre ayarlayabiliyor.

Daha İyi Performans Gönderimi

Reklamverenlerin yaratıcı kampanyalar oluşturabilmelerine yardımcı olmak, hassas hedefleme seçeneği ile geniş kitlelere ulaşmalarını sağlamak gibi etkili çözümler ile reklamverenlere kampanyalarından en iyi sonucu almaları üzerinde çalışan AdWords ekibi, bu amaç doğrultusunda geçtiğimiz yıllardan itibaren birçok araç geliştirdi. Örneğin, Remarketing ve YouTube Video Hedefleme özelliği sayesinde birçok firma oldukça başarılı sonuçlar elde etti.

Görüntü Ekosisteminin Yayılması

Arama motoru reklamcılığı gibi görüntülü reklamcılık da küçük ölçekli ya da büyük ölçekli bütün reklamverenler ve yayıncılar için kolay ulaşılabilir, anlaşılabilir ve etkili olmalıdır. Görüntülü reklamlar daha açık ve kapsamlı olursa küçük, orta veya büyük ölçekli firmalar için fayda sağlayabilir. Reklamverenlere ve yayıncılara açık, rekabete dayalı ve gerçek zamanlı çevre sunan DoubleClick Reklam Değişimleri gibi ürünler, bu kolaylığın ve etkililiğin olmasını sağlar.

Watch This Space - Bu Alanı İzleyin

Google Görüntülü Reklam Ağı’nı tanıtmak ve tüm dünyaya duyurmak için oluşturulmuş Watch This Space (Bu Alanı İzleyin) sloganı Google Görüntülü Reklam Ağı’nın yeni kampanyasıdır. Bunun bir parçası olarak internette, basılı halde ya da belki başka yerlerde bile reklamlar görebilirsiniz. Watch This Space sitesini ziyaret ederek Google'da bugün görüntülü reklamlar hakkında neler olduğunu, ve daha da önemlisi neler olacağını öğrenebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap