BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Teknoloji ve İnternetin Geleceği

Teknoloji ve İnternetin Geleceği

Son birkaç yılda, dijital dünyanın en önemli değişimlerinden biri internete erişimin kapalı alanlardan dışarı çıkıp, açık alanda serbest hale gelmesi diyebiliriz. Web erişimi sahasındaki sınırlar kalkınca cihazlarımız küçüldü, ekranlarımız küçüldü ve internetin adı mobil oldu. Çoğu uygulama kişiye özel olunca, mobil uygulamalar ve cihazlar daha da cazibeli hale geldi. Çünkü kapalı bir alana mahkum değiliz, istediğimiz yerde istediğimiz zaman web özgürlüğüne sahibiz, hızlı ve esnek erişime bize özel uygulamalarla erişebiliyoruz. Daha ne isteyelim ki?

Tüm bu değişimler endüstriyel devrimin kaçınılmaz döngüsü içerisinde bir gerçek. Teknoloji gelişiyor, geliştikçe değişiyor, farklılaşıyor ve çoğalıyor. Bir icadın havası geçmeden diğerinin kokusu yayılıyor. Teknolojide de her şeyin bir döngüsü var ve çark ona göre ilerliyor. Bu döngü sayesinde ise web artık dünyanın en büyük pazarı haline geldi. Nasıl derseniz geçtiğimiz günlerde açıklanan dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında ilk sırada Apple, ikinci sırada ise Microsoft yer aldı. Listenin geri kalanında ise teknoloji, internet ve mobil şirketlerin isimleri vardı.

Dünyadaki ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen etmenlerden biri internete nasıl eriştikleri. Akıllı telefonların ve tabletlerin kullanımının yoğun olduğu ülkeler dünyanın en gelişmiş ülkeleri kategorisinde yer alıyor. Bu demek oluyor ki mobil internet dönemi hızla giriş evresini tamamlıyor. Cisco tarafından yapılan tahminlere göre, 2016 yılına kadar küresel olarak kullanılan 10 milyar mobil internet cihazı olacak. Dünya nüfusunun ise 2016 yılında 7,3 milyar olması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki dünya üzerinde kişi başına 1,4 adet mobil cihaz düşüyor. Akıllı telefon çılgınlığı 2016 yılına kadar bugünden tam 50 kat fazla olacak. Rakamlar gerçekten dudak uçuklatıcı cinsten. ‘’Gerçekten bu kadar büyüyecek miyiz? Bu kadar teknoloji bağımlısı olacak mıyız?’’ diye insan düşünmeden edemiyor. Fakat fazla düşünmeye gerek yok. Bundan 10 sene öncesine gidip o zamanki halimize bakınca şimdiki durumumuz da dudak uçuklatıcıydı emin olun.

Mobil internet pazarı bu kadar gelişiyorsa bu pazara ekmek sağlayacak uygulamaların da kendini aşması gerekiyor. Apple ve Android’in verdiği uygulama indirme rakamları şimdiden 25 milyarlara ulaşıyor. Şimdi farklı ve yeni görülüyor fakat mobil uygulamalar ileride hepimizin eli ayağı olacak. Herkesin rağbet göstereceği bu pazarda kazanmanın yolu ise kişiye özel olmak, pratik ve kolay olmaktan geçiyor.

Çoğu kişi ağzı açık şaşkınlıkla neler oluyor diye izlerken siz şimdiden geleceği görüp planlarınızı hazırlayın. Geride kalmayın. Ne kadar büyük ve güçlü olursa olsun teknolojiyle gelişmiyorsanız geleceğiniz çok da parlak gözükmüyor. Daha başarılı, daha değerli bir marka olabilmek için teknoloji yatırımlarınızı ve adaptasyonlarınızı dikkatli bir şekilde planlayın.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap