BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İşe Alımda Sosyal Medya Kullanımı

İşe Alımda Sosyal Medya Kullanımı

İşe Alımda Sosyal Medya Kullanımı

Günümüz şirketlerinin yaklaşık %30’u sosyal ağlarda personel arayışlarını duyuruyorlar. İşe alım uzmanlarının söylediklerine göre şirketler gerek araştırmada gerekse işe alımda sosyal medyayı  şu an olduğundan daha fazla kullanmaya başlayacak. Bu artışın en temel nedeni ise kuşkusuz kullanım kolaylığıdır. Peki sosyal medya, şirketlerin personel bulmalarında gerçekten etkili oluyor mu?  Ve acaba doğru bir çalışan seçebilmek için güvenilir bir kaynak mıdır? Bu tamamen işe alımın ve pozisyonun türüne bağlıdır.  İşe alımda sosyal meydanın gözardı edilemez avantajları vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Sosyal Referanslar

Twitter, LinkedIn ve Facebook’taki çok sayıda bağlantı şirketler tarafından referanslar için kullanılıyor ve bunun işe alımda en iyi yöntem olduğu söyleniyor.  Şirketler bu yolla yaptıkları işe alımların klasik yollarla yaptıklarından çok daha verimli olduğunu kabul etmiş durumdalar.  Ayrıca bu yöntem potansiyel çalışanlara ulaşmak için en az maliyetli yöntemdir.  Sosyal ağlardaki her bir yeni bağlantı hem iş arayanlar hem de işverenler için çok büyük bir avantajdır.

Şirketin Vitrini

İşverenin bakış açısından sosyal ağlar şirketin misyonunu ve vizyonunu sergileyen kanallar olarak görülüyor. Bu kanallarla şirketin eşsiz fikirlerini, kariyer fırsatlarını ve diğer kayda değer gelişmeleri paylaşılabilir. Paylaşılan bu bilgiler ilgili adayların başvurmasına ve şirketin doğru adayları işe almalarına yardımcı olur.

Potansiyel Çalışanınız Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinebilirsiniz

Sosyal ağlar aynı zamanda kişisel bilgilerimizi aile ve arkadaşlarımızla paylaşmamızı sağlayan bir yer. Bu bilgiler bazı durumlarda herkese açık olabilir. Şimdilerde şirketler işe birini alacakları zaman onları sosyal medya profillerindeki halka açık bilgileri ile daha yakından tanımaya çalışıyor. Çok etik bir davranış olmasa da bu olanak şirketin doğru kişiyi işe alıp almadığını anlama imkanı veriyor.  Son zamanlarda bu özellik şirketler için çok önemli bir hale geldi. Çünkü şirketler artık kendi kurum kültürlerine uygun yapıda birilerini işe almak istiyorlar.

Pasif Adaylara da Ulaşabilirsiniz

Sosyal ağlardaki herkes iş aramak için orada bulunmadığını hepimiz biliyoruz. Ancak yine de şirketler kendi kriterlerine uygun olduğunu düşündükleri kişilere buradan ulaşarak teklif götürebilirler. Bunun için LinkedIn, Facebook ve Twitter kullanılıyor ancak aralarında LinkedIn bu iş için tasarlanmış olan tek sosyal ağ. Bu tarz işlerin LinkedIn üzerinden yapılması en uygunu olur.

Sonuç olarak sosyal medyanın işe alım sürecinde çok güçlü bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu tamamen şirketlerin ve kişilerin olaya nasıl yaklaştığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap