blog-detay.php1 Sosyal Ağların Demografik Yapısı [2012 | Blog AdresGezgini

BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Ağların Demografik Yapısı [2012 Raporu]

Sosyal Ağların Demografik Yapısı [2012 Raporu]

Son birkaç yıldır gerek geleneksel medyada gerekse online mecralarda herkes sosyal medyadan bahseder oldu. Firmalar hızla dijitale evrildi, sosyal medya üzerine onlarca eğitim verildi, bu alanda çalışacak yetkinlikte sosyal medya uzmanları yetiştirildi ve yetiştirilmeye de devam ediyor. Kuşkusuz sosyal medya, firmaların pazarlama faaliyetlerine katkı sağlayan en önemli araç.

Peki, ama sosyal medya her firmaya uygun mu? Önce şu soruların yanıtlarını bulmamız gerekiyor. Müşterileriniz kim? Hangi yaş aralığına hitap ediyorsunuz? Ürünlerinizi en çok kimler kullanıyor? Kadınlar mı? Erkekler mi?

İsviçre’nin en büyük hosting şirketlerinden Pingdom, Facebook, Twitter, Pinterest, Tumblr ve Linkedin gibi günümüzün en çok kullanılan 24 sosyal ağı üzerinde demografik incelemeler yapmış. Bu araştırmalar sonucu aşağıda bulabileceğiniz grafikleri oluşturmuşlar. Grafikler Amerika temelinde ama konu sosyal medya olunca bir ülkeyi temel alarak genelleme yapabiliriz diye düşünüyorum.

Ortalama Yaş Dağılımı

DoubleClick Ad Planner verilerine göre Amerika’da 24 sosyal ağın ortalama yaş grubu 25-34 yaş arası kişilerden oluşuyor. Türkiye’de de durum pek farklı değil.  IAB Türkiye’nin Mayıs 2012 verilerine göre Türkiye’de 25 milyon 445 bin internet kullanıcısı var. Kullanıcıların %26’sı ise 25-34 yaş arası.

Genel çerçevede Amerika’yı değerlendirdiğimizde sosyal ağ kullanıcılarının yarısından fazlasının 25-44 yaş arası kişilerden oluştuğunu görüyoruz. Türkiye’de ise sosyal ağ kullanıcılarının yarısından fazlası 12-44 yaş arasında. Fakat bu rakamlar, alınan ortalamadan çıkan sonuçlara göre değerlendiriliyor.

Sitelerdeki kullanıcıların yaş gruplarını tek tek incelediğimizde ise sonuçlar birbirinden oldukça farklı.

Sitelere Göre Yaş Dağılımı

Yukarıdaki grafikte kullanıcıları en genç olan siteler en üstte verilmiş. Buna göre Deviantart, sosyal medyadaki en genç kullanıcılara sahip site olarak birinci sırada yer alıyor. Site kullanıcılarının %69’u 35 yaş altında. Onu yine %69’luk bir genç nüfus ile HackerNews izliyor.

Fakat Twitter, Facebook ve Linkedin’in yaş grubu incelendiğinde karşımıza ilginç sonuçlar çıkıyor. Twitter kullanıcılarının %55’i, Pinterest kullanıcılarının %63’ü, Facebook kullanıcılarının %65’i ve Linkedin kullanıcılarının %79’u 35 yaş ve üzeri kişiler.

Kadınlar mı Erkekler mi Sosyal Medyada Daha Fazla Vakit Geçiriyor?

DoubleClick Ad Planner verilerine göre 24 sosyal ağ sitesinin 17’sinde kadın kullanıcılar erkeklerden daha fazla. Ortalamaya baktığımızda kadınların %51.25 ile sosyal medyada aktif olan taraf olduğunu görüyoruz.

Kadınlar tarafından en çok ilgi gören siteler arasında %79 ile Pinterest, %66’ı ile de Blogger var.

Facebook ve Twitter ise aynı oranda kadın ve erkek kullanıcıya sahip. %40 erkek, %60 kadın. Quora, Reddit, Orkut gibi sitelerde ise erkek kullanıcılar daha fazla.

Sonuç

Grafiklerden de anlaşılacağı üzere geçtiğimiz aylarda 19. yaş gününü kutladığımız internetin kullanıcıları da oldukça genç ve sanılanın aksine kadınlar erkeklerden daha fazla interneti kullanıyorlar.

Bu istatistiklerden yola çıkarak siz de sosyal medya pazarlama stratejinizi oluşturabilir, ürününüzü ya da hizmetinizi sunacağınız yaş grubuna ve cinsiyete uygun sosyal ağları seçebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap