BLOG

 • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
 • Blog
 • Google Faydalı İçerik Güncellemesi

Google Faydalı İçerik Güncellemesi

Google Faydalı İçerik Güncellemesi

Google, kullanıcıları faydalı bilgilerle daha iyi buluşturmak için her geçen gün yeni çalışmalar yapmaktadır. Kullanıcılar tarafından diğer kullanıcılar için yazılmış özgün ve faydalı içeriklerin arama sonuçlarında öne çıkarılmasını sağlamak üzere "faydalı içerik güncellemesi" adını verdiği özelliği geçtiğimiz aylarda kullanıma sundu. Faydalı içerik güncellemesiyle fazla değeri olmayan, katma değeri düşük veya arama yapan kullanıcılara yardımcı olmayan içeriklerin otomatik olarak tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzden, nispeten yararlı olmayan yüksek miktarda içeriğe sahip olduğu belirlenen web sitelerindeki tüm içeriklerin (yalnızca faydası olmayan içerikler değil) Google sonuçlarında iyi performans gösterme olasılığı düşük olacaktır. Bu nedenle sitenizdeki faydalı olmayan içeriklerin kaldırılması, diğer içeriklerinizin sıralamasının yükseltilmesine yardımcı olabilir. Bu güncelleme ile içeriklerinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini beraber inceleyelim.

Kullanıcı Odaklı İçeriklere Önem Verin

Faydalı içerik güncellemesi, ziyaretçilerin memnun kaldıkları bir deneyim yaşamalarını sağlayan içerikleri daha iyi ödüllendirmeyi amaçlar. Öte yandan, ziyaretçilerin beklentilerini karşılamayan içerikler arama sonuçlarında iyi bir sonuç elde etmez. Bu yüzden sitemize içerik oluştururken arama motorlarına göre değil, kullanıcılara yönelik içerik oluşturmalıyız. Aşağıdaki sorulara evet yanıtı vermeniz, muhtemelen kullanıcı odaklı bir yaklaşım benimsediğiniz anlamanı gelir:

 • İşletmeniz veya siteniz için, doğrudan size gelseler içeriğinizi faydalı bulabilecek mevcut veya hedeflediğiniz bir kitle var mı?
 • İçeriğinizde birinci elden uzmanlık ve kapsamlı bilgi (ör. bir ürün veya hizmeti gerçekten kullanmış ya da bahsedilen yeri ziyaret etmiş olmanın sağladığı uzmanlık) açıkça gösteriliyor mu?
 • İçeriğinizi okuyan bir kullanıcı, ilgili konuda amacına ulaşmasını sağlayacak düzeyde bilgi edindiğini hisseder mi?
 • İçeriğinizi okuyan bir kullanıcı tatmin edici bir deneyim yaşadığını düşünür mü?
 • Sitenizin birincil amacı veya odaklandığı bir konu var mı?

                 

Arama Motoru Odaklı İçeriklerden Kaçının

Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kullanıcı odaklı içeriklere uygulandığında faydalı bir etkendir. Arama yapan kullanıcıların memnun kalmadığı içeriklerin öncelikli olarak arama motoru trafiği için oluşturulan içerikler olduğu görülmektedir. Bu nedenle arama motoru trafiği odaklı bir yaklaşımdan kaçınmamız gerekmektedir. Aşağıdaki soruların çoğunluğuna yanıtız evet ise içeriklerinizi yeniden değerlendirmeniz gerektiği anlamına gelir:

 • İçeriğin amacı öncelikli olarak kullanıcılar için değil, arama motorlarından gelen kullanıcıları çekmek mi?
 • Arama sonuçlarında iyi performans göstereceğini umarak farklı konularda çok fazla içerik üretiyor musunuz?
 • İçeriğinizi okuyan kullanıcılar, diğer kaynaklardan daha iyi bilgi bulmak için tekrar arama yapmaları gerekir mi?
 • Belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan yalnızca arama trafiği elde etmek amacıyla mı o konu hakkında bilgi sağlamaya karar verdiğiniz?
 • Google'ın tercih ettiği bir kelime sayısı olduğunu duyduğunuz veya okuduğunuz için yazılarınızı bu kelime sayısına göre mi yazıyorsunuz? (Böyle bir kelime sayısı yoktur).

Kaynakça: Google Search Central - Helpful Content Update

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Burak Çetin tarafından yayınlanmıştır.

Burak Çetin, 1999 yılında Balıkesir'de doğdu. Lisans eğitimini 2022 yılında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde İngilizce olarak tamamladı. Üniversite eğitiminin son yılında ki uzun dönem stajını AdresGezgini'nde tamamlayan Burak Çetin yazılım kariyerine AdresGezgini'nde başlamıştır.

Yorum Yap