BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Şeffaflık Çağında İtibar Yönetimi

Şeffaflık Çağında İtibar Yönetimi

Şeffaflık Çağında İtibar Yönetimi

İyi bir itibara sahip olmaya ne kadar değer biçebilirsiniz?

Konuya tamamen finansal açıdan yaklaşırsak itibarımız iş yapabilmemize, para kazanabilmemize ve daha etkili çalışabilmemize yardımcı olur. Kişisel düzeyde ise iyi bir isim gurur duyabileceğiniz bir özelliğinizdir. Bu,  size toplum içerisinde kendinizi iyi hissettiren varlığınızdır.

Heryerdesiniz

İnsanların duygularını bildirmesi ve yayınlamasının giderek kolaylaşmasıyla birlikte birçok işletme isimlerini koruma altına almak için itibar yönetimi stratejileri uygulamaya başladı.

Bu konu  aslında eskiden daha çok halkla ilişkileri ve yasal danışmanları olan büyük şirketlerin alanına giriyordu. Lokal işletmelerin ülkenin diğer bir ucunda haklarında çıkan söylentilere  endişe etmesinin gereksizliğinin aksine büyük işletmeler bu tarz söylentilere ülke çapında hatta uluslararası çapta maruz kalabiliyorlardı. Ayrıca eskiden bireysel olarak dile getirilmek istenen bir sorunu yaymak eğer yaygın medya tarafından desteklenmiyorsa oldukça zordu.

Fakat günümüzde herşey anlık ve evrensel. Sıkıntılarını dile getirmek isteyenler, artık medyanın desteğine ihtiyaç duymadan çok uzaklardan bile seslerini duyurabiliyorlar.  Ülkenin diğer  ucundaki markalarla ilgili problemleri kendi çevremizde bulunanlar kadar kolay bir şekilde duyabiliyoruz.  Ve hepimiz neredeyse aynı anda ya da çok az bir zaman farkıyla tüm olaylardan haberdar oluyoruz.

Medya haberleri  çoğu zaman gerçekten doğruyu bile yansıtmıyor. Maalesef yanlış bilgiler de en az gerçek bilgiler kadar hızlı bir şekilde yayılıyor. Bu potansiyel ele alındığında ise itibar sorunlarının eskisinden çok daha fazla problem oluşturması kaçınılmaz hale geliyor.

İşinizi  ne kadar iyi yaparsanız yapın yine de her zaman herkesi memnun etmek mümkün değildir. Bu yüzden yaptıklarınızdan memnun olmayan birilerinin size zarar vermesi çoğu zaman işten bile değil. Tüm bu etkenler yüzünden itibar yönetimi küçük firmalar ve bireyler için de  giderek önemli bir hale geliyor.

İtibar yönetimi konusunda henüz bir çalışmanız yoksa üzerinde düşünmek için zaman ayırmaya değer.  İnsanlar internette isminizi arattığında kim olduğunuz ve ne yaptığınızla ilgili doğru bir sonuca erişebiliyorlar mı? Karşılarına çıkan bilgiler güncel mi? Rakiplerinizin itibarı ile karşılaştırıldığında ne durumdasınız?  İşte tüm bu soruların cevaplarını kendimize verebiliyor olmamız gerekli.

Faal olun!

Birçoğumuzun  hakkımızda ya da markamız hakkında söylenenleri sürekli olarak kontrol edecek vakti olmayabilir. İtibar yönetiminin en ekonomik yöntemlerinden birisi problemler daha ortaya çıkmadan sizin onların karşısına çıkmanızdır. Eğer hakkınızda yeterince iyi söylem var ise eleştirel seslerin olumlu söylemler karşısında pek bir ağırlığı olmayacaktır.

Dinleyin!

Hakkınızda çıkan haberleri, yapılan yorumları Google Alerts benzeri servisler aracılığıyla takip edebilirsiniz.  Sadece hakkınızda söylenenleri değil aynı zamanda içinde bulunduğunuz sektörün trendlerini de takip edebilirsiniz. Popüler olan trendlere ve sektörel forumlara dahil olun. Potansiyel müşterilerinizin sizi görmeyi umduğu her platformda bulunun. İnsanlar sizi önemli konulara ışık tutarken ne kadar çok görürlerse gelecekteki itibarınıza o kadar çok yatırım yapmış olursunuz.

Problem Karşısında Ne Yapmalı?

En başta da belirttiğim gibi yaptığımız işlerin herkesi memnun etmesi mümkün değil. Bu yüzden zaman zaman problemlerle karşılaşmak da kaçınılmazdır. Karşılaştığınız problemleri çözmede en önemli faktör ise “hız”dır. Eğer bir sorunun varlığını farkederseniz sorunu çözmek için diyalog kurmakta geç kalmayın. Bu şekilde problemin daha da büyümesin ve ivme kazanmasını engellemiş olursunuz. Fakat diyaloğa girmeden problemi iyice anladığınızdan emin olmanız gerekir.

Problemin neden kaynaklandığını anlamak için insanlara ne olmasını istediklerini sorun. Ayrıca problemi kimin ortaya çıkardığını göz önünde bulundurun.  Sadece bir spam saldırısı mı yoksa büyük bir kitleyi etkileme gücü olan bir kişi mi söylüyor?  Büyük kitleleri etkileyen bir kişi ise kesinlikle çok büyük bir dikkatle yaklaşmayı gerektirir.  Verdiğiniz cevapların yapıcı olmasına özen gösterin. Yapıcı cevaplarınıza rağmen hala saldırı devam ediyor ise görüşmelerinizi özel bir kanal üzerinden devam ettirin. Özel bir kanal üzerinden sorunlarınızı çözmeniz daha uygun olacaktır.

Karşılaştığınız saldırılarla ilgili problemleri çözmekte sıkıntı yaşadığınızda eğer gerçekten haksız yere negatif yorumlara maruz kaldığınızı düşünüyorsanız yasal yollarla çözebilme hakkınız da olduğunu unutmayın.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap