BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Dijital Pazarlama ve Sürdürülebilirlik

Dijital Pazarlama ve Sürdürülebilirlik

Dijital Pazarlama ve Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik kelimesi son zamanlarda çok sık duyduğumuz ve aslında oldukça trend olan bir kelime diyebiliriz. Gelişen teknoloji çağında yaşadığımız için insanlar günlük yaşamlarında her geçen gün daha fazla faaliyet gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu faaliyetleri gerçekleştirmek artık eskisi kadar da zor değil. Örneğin, aramızda mesafe bulanan bir tanıdığımızı tek bir tuşa basarak istersek görüntülü, istersek sesli olarak arayıp iletişim kurabiliyoruz.

Günümüz dünyasında artan üretim ve tüketim faaliyetleri daha da fazla kaynak kullanımına sebep oluyor. Daha fazla kaynak kullanımı ise daha fazla israfa ve tüketim çılgınlığına sebep olarak bizleri bir kısır döngüye doğru sürüklüyor. Tam da bu noktada sürdürülebilirlik kavramı bizler farkında olmadan hayatımıza giriyor. Çünkü aslında dünya, bu artan tüketim ve üretim çılgınlığının artık sürdürülebilir olmadığının farkında. Kaynaklarımız sonsuz olmadığından; bunları doğru, dönüştürülebilir ve eski haline geri getirebileceğimiz şekilde tekrar kullanmamız gerekiyor.   

Dijital Pazarlama sektöründe sürdürülebilirlik nasıl sağlanır? Dijital ortamda aslında soyut bir üretim gerçekleştiği düşünülüyor ve çevresel atığın da ortaya çıkmadığı düşünülüyor. Ancak dijital dünyada gerçekleştirilen her şey için belli bir enerji harcanıyor ve bu enerjiyi elde edebilmek için çoğunlukla yenilenemeyen kaynaklar tüketiliyor. Bu kaynakların kullanımı ise küresel ısınmanın en önemli sebebi olan karbondioksit salınımına ve ardından da iklim krizine neden oluyor. Buna ek olarak internet ve internet ortamını destekleyen sistemler bazen çevreye zararlı etkiler bırakabiliyor.

Bu negatif etkiyi azaltabilmek adına karbon ayak izini azaltmayı hedeflemeliyiz. Kullandığımız elektronik cihazlardaki gereksiz dosyalar, e-postalar, fotoğraflar,oyunlar ve videolar aslında bunların hepsi dijital birer atık. Bu atıkları eğer kullanmıyorsak kesinlikle silmeli ve güncel olarak takip etmeliyiz, çünkü biz onları kullanmasak bile onlar enerji tüketmeye devam ediyor olacaktır. Bunlara ek olarak yapabileceklerimizi de şu şekilde belirtmek istiyorum:

  • Tarama geçmişini silmek 
  • Konum servislerini kapalı tutmak 
  • Dosya boyutlarını küçültmek 
  • Kullanmadığımız uygulamalara cihazlarımızda yer vermemek 
  • Çöp kutumuzu düzenli olarak temizlemek 
  • E-postaları düzenli kontrol edip ardından temizlemek 

gibi kolaylıkla yapabileceğimiz işlemlerle uzun süreçlerde oldukça etkili ve bizler için faydalı sonuçlar elde edebiliriz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Aleyna Kara tarafından yayınlanmıştır.

1999 Yılında Çanakkale'de doğdum. 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret(İngilizce) bölümünü kazandım ve hazırlık dahil 5 yıl eğitim aldım. Eğitim hayatım boyunca genel olarak pazarlamaya olan ilgim sebebiyle pazarlama ağırlıklı dersleri tercih ettim. Okul hayatım boyunca çeşitli etkinliklere katılarak sosyal sorumluluk etkinliklerinde yer aldım.

Yorum Yap