BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Reklamınıza Tıklamayan Kişilere Ulaşmak için Google AdWords Nasıl Kullanılır?

Reklamınıza Tıklamayan Kişilere Ulaşmak için Google AdWords Nasıl Kullanılır?

Reklamınıza Tıklamayan Kişilere Ulaşmak için Google AdWords Nasıl Kullanılır?

"Hiç bir reklam tarafından takip edildiğiniz oldu mu?

Her şey spor ürünleri satan bir firmanın reklamına tıklamam ile başladı. Web sitelerinin satış sayfasını baştan sona okudum, tekliflerini değerlendirdim ve bütün bunlar bana satın almak için cazip geldi; ancak son olarak kesin bir karar veremeden siteden ayrıldım. Daha sonra firmanın reklamlarını her yerde görmeye başladım. Google aramalarında, bir şeyler okumak için girdiğim bağlantısız sitelerde reklamlar görüntüleniyordu ve hatta YouTube videolarında bile karşıma çıkıyordu. Bir gün, tekrar spora başlamam gerektiğini düşünüyordum ki yine aynı reklam gözüme çarptı. Reklama tıkladım ve ürünü satın aldım. Bu firma resmen peşime düştü, ürünü satmak için çalıştı ve başarılı oldu."

Bir kullanıcı deneyimi ile yazılan bu örneği sizinle paylaştık şimdi aynısını sizin nasıl yapabileceğinizi konuşalım!

Sitenizi ziyaret eden insanların kayda değer bir çoğunluğu geri dönüş sağlamıyor; sitenize üye/kayıt olmuyor, içeriğinizi paylaşmıyor ve kesinlikle bir şey satın alınmıyor mu? Bu durum kulağa can sıkıcı gelebilir ama gerçek buysa işte bu noktada yeniden pazarlama sizin için büyük bir önem ifade eder. Geri dönüşüm oranları sektör ve tekliflere göre farklılık gösterir, online reklamın söz konusu olduğu durumlarda %10’luk geri dönüşüm oranı iyi olarak nitelendirilebilir. Peki ya geri kalan %90’lık kesim? Çoğu pazarlamacı bu başarı şansının ortadan kaybolmasına izin verir. Eğer geri dönüş oranınızı arttırabileceğiniz farklı yollar varken bunları kullanmıyorsanız bu sizce de garip değil midir? Özellikle de sizin teklifiniz biraz daha fazla araştırma, planlama ve eğitim gerektiriyorsa. Reklamınızı ve satış mesajınızı bir kere görmüş ve satın alma potansiyeli olan bir kişiyi daha sonrasında, özel teklif ve kampanyalarınızı tekrar sunmak, o kişiye satış yapma ihtimalinizi arttırır.

Yeniden pazarlamanın yaptığı tam olarak budur. Yeniden pazarlamayı, sitenizi ziyaret edenlere hatırlatabilmek, ilk ziyarette dikkatten kaçan detayları gösterebilmek, mevcut fiyatlarınızla geri dönüş alamadığınız kişiler için indirimlerinizin oranını artırabilmek, indirim zamanlarınızı kişilere hatırlatabilmek ve kişileri bu günler için bilgilendirebilmek yani pazarlama stratejilerinizi de bu yönde geliştirebilmek için kullanabilirsiniz. Yeniden Pazarlama, ilk iletmek istediğiniz mesajınızdan çok uzaklaşmadığınız zaman, ilgi çekici bir içeriği tekrar sunmak için fırsattır.

remarketing-infographic

Google Görüntülü Reklam Ağı, eskiden içerik ağı olarak bilinen Google'ı mükemmel bir reklam ortağı yapar. Görüntülü Reklam Ağı sayesinde YouTube dahil bir çok sitede reklam verebilir, küresel internet kullanıcılarına ulaşabilirsiniz.

Bir Resim Yüzlerce Kelimeye Eşdeğer: Resimli Reklamı Unutmayın

Görüntülü reklam oluşturmak biraz daha fazla zaman, uğraş ve yaratıcılık gerektirir ancak bu sizin yeniden pazarlama kampanyanız için gereklidir ve bunun 2 sebebi vardır:

Google Görüntülü Reklam ağının büyük bir kısmı dikkat çekici görseller ve ikna edici metinler üzerine kurulmazsa var olan birçok potansiyelin elden kaçmasına sebep olur.

İnsanların hareketli görsellere karşı olan farkındalığı, metinlere olduğundan daha fazladır. Yeniden Pazarlama, görsellerle birlikte markalaşma ve tanınma anlamında sürekli hatırlanmasını sağlamak (göz önünde bulunmasını sağlamak) için kritik öneme sahiptir. Reklamlarınızı oluştururken mümkün olduğunca potansiyel müşterilerin ziyaret edebileceği sayfaları hedeflemeniz büyük olasılıkla onların daha hızlı tıklanmasını, tanınmasını ve akılda kalıcı olmasını sağlayabilir.

Adwords’te bulunan yeniden pazarlama listelerinin güzel tarafı; sitenizi ziyaret eden müşterilerinizi sayfalara ve yapılan eylemlere göre bölümlere ayırmak için kullanılabilir olmasıdır. Bu püf nokta incelenen sayfa ve yapılan hareketler sayesinde müşterileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Örnek olarak;

Spesifik bir ürüne ait sayfa ziyaret edilmişse; ziyaretçileriniz aynı kategorideki başka bir ürün hakkında inceleme yapıyor olabilir. Bu çerçevede onlara karşılaştırdıkları rakip çözümlere karşı sizin ürünlerinizin yararını sergileyen reklamlar gösterin.

Fiyatlandırma sayfası ziyaret edilmişse; ziyaretçileriniz maliyet hesabı hakkında bilgilenmek isteyen fiyat odaklı müşteriler olabilir. Bu durumda onlara yatırım getirisi hesapları, fayda örnekleri ve para iade garantisi hakkında reklamlar gösterin.

Topluluk sayfası ziyaret edilmişse; ziyaretçileriniz muhtemelen kullanıcı sözleşmesi ile alakadardır. Bu durumda memnun kullanıcıların referanslarını, ne kadar tweet atıldığı ve paylaşım yapıldığına dair istatistikleri gösterin ve memnuniyet oluşturun.

İçerik ve kaynaklar sayfası ziyaret edilmişse; ziyaretçileriniz araç kutularına ekleyecek bir şeyler arıyor olabilirler. Bunlar bilgi toplayıcısı olabilirler. Bedava indirmeye ilişkin bir gösterimin onları tekrar sitenin içine çekmek için bir yol olduğunu göz önünde bulundurun.

E-mail aboneliği ve teşekkür sayfası ziyaret edilmişse; o zaman yazışmaları daha etkili ve yaygın kılmak adına onlara, size e-posta yoluyla ulaşabileceklerine dair bilgi veren bir resim reklam gösterebilirsiniz. Ya da resim reklamınıza ek olarak bir e-posta bilgisi ekleyebilirsiniz.

Alışveriş sepeti sayfası ziyaret edilmişse (fakat süreç içerisinde terk edilmiş); bu kişiler hedef alınacak insan grupları arasında en önemlileridir. Çünkü müşteri olmaları için sadece bir adım kalmıştır. Onlara halihazırda bulunan müşterilerinizin memnuniyeti ile birlikte sizin bir müşteriniz olmaları durumunda elde edebilecekleri faydaları gösterin.

Yeniden pazarlama yalnızca sattığınız ürüne ilgi gösteren kişileri hedeflemenizi ve onları satın almaya ikna sürecinde takip etmenizi sağlar. Bu bir akıllı pazarlama yöntemidir. Yeniden pazarlamanın sizin için diğer bir iyi yanı ise çok az sayıda pazarlamacının bu yöntemi kullanıyor olmasıdır. Bu yöntem ile rakiplerinizden sıyrılabilir geri dönüşü yüksek internet reklam çözümleri için bize başvurabilirsiniz.

Kaynak: http://blog.kissmetrics.com/re-marketing-guide

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap