BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Reklam Tıklamalarınızı Dinamik Hedef URL’ler ile Takip Edin!

Reklam Tıklamalarınızı Dinamik Hedef URL’ler ile Takip Edin!

Google AdWords ekibi 2006 yılında ValueTrack isimli bir AdWords uygulaması geliştirmiş ve 2006 yılı Ocak ayına ait bir blog yazısı ile de bu özelliği resmi olarak paylaşmıştı. (bkz: Track Search and Content Clicks Separately) Bir URL etiketleme özelliği olan ValueTrack reklamınıza yapılan her tıklama ile ilgili ayrıntılı veriler sunan ve bu verileri izleme çözümüne aktararak yatırım getirilerini optimize etmeyi amaçlayan bir özelliktir. ValueTrack sayesinde reklam trafiğinizin ne kadarını Google Arama Ağından ne kadarını Google Görüntülü Reklam Ağı’ndan geldiğini ölçebilirsiniz. Bu özelliklere ek olarak, dün AdWords Resmi Blogu’nda yayınlanan haberde de duyurulduğu üzere artık anahtar kelime eşleme seçenekleriniz gibi birçok detayı da reklam tıklamalarınızda görebileceksiniz. (bkz: Tracking your ad clicks with dynamic destination URLs) Artık Hedef URL’nize {matchtype} ve {network} parametrelerini ekleyerek reklam tıklamalarınızın Google Arama Ağı’ndan mı, arama ortaklarından mı yoksa Google Görüntülü Reklam Ağı’ndan mı geldiğini anlayabiliyor olacaksınız.

Diyelim ki arama ağında, ortaklarında ve görüntülü reklam ağında gösterilen bir anahtar kelime hedefli reklam kampanyası yürütüyorsunuz ve tıklamalarınızın sitenize hangi Google ağından ya da arama ortağından geldiğini öğrenmek istiyorsunuz. Bunu öğrenmek için {network} etiketini URL’nizde kullanmanız yeterli olacaktır. Bu sayede reklam tıklamanızın kaynaklandığı ağı kaydedebilirsiniz. Örneğin, eğer bir reklam tıklaması bir arama ortağınızdan gelirse ve reklamı tetikleyen anahtar kelime, ikinci el arabalar, geniş eşleşmeli bir anahtar kelime ise, ağ kayıtlarınızda URL'deki ValueTrack parametrelerinin aşağıdakilerle değişmiş olduğunu göreceksiniz. {keyword} = ikinci el arabalar {matchtype} = b {network} = s Ve ağ kayıtlarınızda şunu göreceksiniz: http://www.yoursite.com/?keyword=used%20cars&matchtype=b&source=s Daha ayrıntılı bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Işıl Yılmaz AdresGezgini Ltd. Sosyal Medya Uzmanı

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap