BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook da Gerçek Zamanlı Reklam Hedefleme

Facebook da Gerçek Zamanlı Reklam Hedefleme

Geçtiğimiz ayın başında Facebook, platform üzerinde gerçek zamanlı reklam hedeflemeyi test etmeye başlamıştı. Sosyal medya ağlarında bir süredir duvar yazıları ve durum güncellemelerine dayalı hedeflenmiş reklam çalışmaları mevcuttu ama gerçek zamanlı bir uygulama daha önce hiç olmamıştı.

Adage’in haberine göre Facebook şu anda dünya çapındaki kullanıcılarının %1’i üzerinde gerçek zamanlı reklamları test ediyor. Bu da yaklaşık olarak 6 milyon kişilik bir gruba denk geliyor. Gerçek zamanlı reklam formatı, durum güncellemeleri ve yazılar gibi kullanıcı diyaloglarına dayalı olarak reklamlardan oluşuyor. Kullanıcı bir güncelleme yayınladığında ya da yorum yaptığında, Facebook güncellemedeki anahtar kelimelere ve nerede oturduğunuz, kaç yaşında olduğunuz, ilgi alanlarınız gibi profil bilgilerine dayalı olarak ilgili bir reklamı sunabilecek.

Temel olarak şu şekilde gözükecek: Örnek olarak bir kullanıcı "Şu anda bir fincan kahveye hayır demem" diyen bir güncelleme yaparsa, anında Starbucks ya da kahveyle ilgili başka bir markadan anında bir reklam ya da kupon alabilecek. Hedeflemeyi gerçek zamanlı içerikle birleştiren gerçek zamanlı reklamları sunması Facebook’u zaten olduğundan da daha etkili bir reklam platformu haline getiriyor. Yeni hedefleme türü, artık reklamlar yalnızca kullanıcıların ne zaman belirli sayfaları “beğendiklerinden” bağımsız hale geldiği için hedef kitleyi genişletiyor. Eğer bir kullanıcı kahveye ilgili herhangi bir şeyi “beğenmemiş” ya da profiline eklememiş olsa bile, şimdi kahveyle ilgili bir şey yazdığında reklamlar o kullanıcıya hedeflenebilecek. Gerçek zamanlı reklamlar kullanıcı ihtiyaçları açısından öncelikli olan reklamları ilgili hale getiriyor. Şu ana kadar sistemde reklamverenler için herhangi bir değişiklik yapılmadı, ancak Facebook sisteme girilmiş olan varolan reklamları gerçek-zaman özelliğine eşlemeye çalışıyor. Facebook reklamları hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın!

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap