BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Yeniliği: Kural Otomasyonu (Automated Rules)!

AdWords Yeniliği: Kural Otomasyonu (Automated Rules)!

AdWords Yeniliği: Kural Otomasyonu (Automated Rules)!

Bir AdWords hesabını tam kapasitesiyle yönetebilmek için, firmanızın diğer önemli bölümlerini yönetmek için ayırdığınız vakte yakın zaman ayırmanız gerekir.  Bu sebeple, AdWords ekibi şu an sadece Birleşik Devletler’de reklamverenlerin kullanabileceği, 24 saat hesap yönetimi sağlarken sizin diğer önemli işlere odaklanmanıza imkan veren yeni bir özellik olan "Kural Otomasyonu (Automated Rules)"u geliştirdi.

Kural Otomasyonu (Automated Rules) ile hesabınızın seçili anahtar kelimeleri, reklam grupları, kampanyalar ve reklamlar gibi belirli bir kısmı  için teklif, bütçe ve durum değişikliklerini otomatik hale getirmek adına kurallar yaratabilirsiniz. Örnek olarak, Kural Otomasyonunu (Automated Rules) aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek için yaratabilirsiniz:

    • Özel bir promosyon pazar gecesi geç bir saatte devreye girdiğinde promosyonu tanıtan reklamları aktif hale getirmek
    • Bir kampanyada içinde “indirim” kelimesi bulunan bütün anahtar kelimeler için teklifinizi otomatik olarak birinci sayfa tıklanma-başı-maliyetine yükseltmek
    • Günlük bütçenizi pazartesi günleri arttırıp çarşamba günleri azaltarak maksimum alışveriş günlerinizde otomatik olarak daha fazla trafik yaratmak

Örnek olarak, bir kampanyada gün içinde şu ana kadar dördüncü sıradan daha aşağıda olan tüm anahtar kelimeler için anahtar kelime tekliflerini arttıran bir kural yaratalım. Önce kampanyanın Anahtar Kelime sekmesine gidip, açılan menüden “Otomatik Hale Getir”e (Automate) tıklayıp “Maksimum Tıklama Başına Maliyeti şu zamanda değiştir”i seçeceğiz.

Açılan pencerede, silinmiş olanlar dışında bütün anahtar kelimeler için tekliflerimizi %10 arttırmak için kuralımızı yaratacağız. Bu kuralın yalnızca belirli kriterler sağlandığı zaman devreye girmesi için kesin parametreler ayarlayacağız. Bu durumda, herhangi bir teklif değişikliği yapılabilmesi için gün içinde şu ana kadar ortalama konumun 4’ten daha kötü olması şartını ekleyeceğiz.

Ardından, kuralın her gün saat 24:00’te o günün verileri kullanılarak yeniden uygulanması gerektiğini belirteceğiz. Kuralımızı isimlendirip, kural her çalıştığında e-mail bilgilendirmesi ile değişiklikleri takip etmeyi seçeceğiz.

Önemli bir son adım olarak, kural tam o anda çalıştırılsaydı yapılacak olan değişikliklerin listesini görmek için “Sonuçları önizle”ye tıklayacağız. Her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan emin olduğumuzda “Kaydet”e tıklayacağız.

automated-rules-1

Yaratmış olduğunuz kuralları yönetmek ve her gün hesaba otomatik olarak yapılan değişiklikleri takip etmek için hesabınızın “Kumanda paneli ve kütüphane” (Control panel and library) bölümünü ziyaret edin ve “Kurallar”a (Rules) tıklayın.

Kural Otomasyonu (Automated Rules) önümüzdeki haftalarda aşamalı olarak Birleşik Devletler’deki reklamverenlerin kullanımına sunulacak. Eğer hesabınızda düzenli olarak manuel işlemler gerçekleştiriyorsanız, Kural Otomasyonunu (Automated Rules)denemenizi tavsiye ediyoruz.

AdWords hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın!

Kaynak: AdWords Rules and so you can! 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap