BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medya Pazarlamasında Mizah Unsuru

Sosyal Medya Pazarlamasında Mizah Unsuru

Sosyal Medya Pazarlamasında Mizah Unsuru

Markanızın sosyal medya pazarlamasında mizah unsurları kullanmak sizce iyi bir fikir mi? Bizce evet kesinlikle! Pazarlama çalışmalarınıza biraz mizah katmak sizi diğer markalardan bir adım öne çıkaracaktır ve potansiyel müşterileriniz eğlenceli mesajlarınızı sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşmaya daha meğilli olacaklardır. Bu da pazarlama çalışmalarınızın “viral” haline gelmesi demektir.

Ancak, dünyada birçok örneği olduğu gibi kaş yaparken göz çıkartmamak gerek. Doğru bir strateji ile pazarlama çalışmalarınızda mizahı etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

1- Kuralları “doğru bir şekilde” bozun!

Kuralları bozmak potansiyel müşterilerinizde merak uyandıracak ve onların dikkatlerini çekecektir. Fakat kuralları bozmak demek herşeyi heryerde konuşabileceğiniz anlamına gelmiyor tabiki de.  Kesinlikle din, ırk, politika, seks ya da benzeri hassas konular hakkında bir şey söylemeyin. Bu tarz konular bir grubu gülmekten yerlere yatırsa da mutlaka başka bir grubun gücenmesine sebep olacaktır.

2- Alakalı mesajlar verin!

Pazarlama çalışmalarınız ne kadar eğlenceli olursa olsun, hedeflediğiniz müşteri grubu ile alakalı olmasına ekstra özen göstermelisiniz. Konunuzdan sapmamaya çalışın. Bir pazarlamacının başına gelebilecek en kötü şeylerden biri çalışmalarını yanlış bir müşteri grubuna hedeflemesidir. Günün sonunda hedefiniz yaptığınız pazarlama çalışmalarının potansiyel müşterilerinizi gerçek birer müşteriye dönüştürmesidir. Ancak ne yazık ki verilen alakasız mesajlar bu amacınızı kaybettirecektir.

3- Mesajlarınızda açık olun!

Kendinizi karmaşıklığın sınırlarında olmak zorunda hissetmenize hiç gerek yok. Aksine olabildiğince açık olun. Mesajlarınızı gören potansiyel müşterilerinizi, “Bu da ne demek şimdi?” diye düşünmek zorunda bırakmayın. Şunu unutmayın mesajınız ne kadar sade olursa izleyicilerinizin gözünde de o kadar açık ve net bir şekilde yer eder.

4- Derin ve pozitif bir etki bırakın!

Farklı bir şey yapın ki potansiyel müşterilerinizin üzerinde derin bir etki bıraksın. Dahası, verdiğiniz eğlenceli mesajın  günlük bir aktiviteleriyle alakalı olmasına özen gösterin . Böylece gün içinde benzer bir aktivitede bulunduklarında akıllarında bir anda markanız canlansın.  Fakat tabiki bunu da doğru bir yöntemle yapmadığınız takdirde akıllarda negatif bir şekilde yer alabilirsiniz.

5- Odak noktasını markanızdan saptırmayın!

Mizah içerikli bir mesaj, bir günümüzü güzelleştirebilir ama yalnızca okur ve gülüp geçeriz. Bu yüzden yalnızca mizah unsuru kullanmak yerine odak noktası markanız/ürününüz olan bir mesaj her zaman daha etkili olacaktır.

Eğlenceli mesajlar, şakalar sosyal medyada kolayca yayılıyor ancak bir yandan da markanıza olan odağın sapmasına neden oluyor. Markanız odak olmaktan çıktığında ise maalesef bulunduğu endüstride uzman olarak algılanmaktan uzaklaşıyor. Bu kural o kadar katıdır ki sosyal medyada kaç yüz bin takipçinizin olduğu önemini bir anda yitiriverir.

Bu konudaki önerimiz bu tarz mesajları yayınlamadan önce iş arkadaşlarınızdan ve yakın çevrenizden geribildirimler alarak hareket etmenizdir.

Sözün kısası mizah, nasıl kullanıldığına bağlı olarak markanızı göklere de çıkarabilir yerin dibine de sokabilir. Viral olmaya oldukça yatkın olan mizah unsurları ancak doğru kullanıldığında başarı elde etmenizi sağlar.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap