BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İnternet Teknolojileri ve Tablet Bilgisayarlar: CES 2011

İnternet Teknolojileri ve Tablet Bilgisayarlar: CES 2011

İnternet Teknolojileri ve Tablet Bilgisayarlar: CES 2011

Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından CES - Tüketici Elektroniği Fuarı 6-9 Ocak 2011 tarihleri arasında Las Vegas'ta düzenlendi. Yaklaşık 130 ülkeden katılım sağlanan fuara ilgi oldukça fazlaydı. Her yıl tüketicilerin ilgisini çeken ve endüstri ile ilgili anahtar ürünlerin, bilgisayar yazılım ve donanımların tanıtıldığı CES'in bu yılki ana teması tablet bilgisayarlardı.

Aslında uzun yıllardır var olan tablet bilgisayar teknolojisi, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPad ile yeni bir boyuta taşınmış ve akabinde birçok üretici firma da tablet bilgisayar üretimini gerçekleştirmişti. Bilgisayar uzmanları ise önümüzdeki dönemde üretilen tablet bilgisayarların büyük kısmının Android işletim sistemine sahip olacağını belirtiyor. Bunun sebebi ise Android'in akıllı telefonlarda büyük başarı elde etmesi. CES 2011'de tanıtılan tablet bilgisayarlarda dikkat çeken Android'in Honeycomb adı verilen 3'üncü sürümü, tablet bilgisayarlara uyumlu geliştirildi. Bu cihazların daha akıcı şekilde çalışabilmesi için de çift çekirdekli işlemciler gibi en yeni donanıma sahip olması bekleniyor.

CES 2011'de MOTOROLA XOOM

Motorola firmasının ilk tablet bilgisayarı olan Motorola XOOM, dizüstlerinde yaygın olarak kullanılan çift çekirdekli işlemci ile üretilmiş. Dünyada ilk defa kullanılan bu yöntem ile iki kat güçlü ve iki kat hızlı bir tablet bilgisayar çıkıyor karşımıza. (Bkz: Motorola XOOM) 10.1 inç dokunmatik ekrana sahip tablet bilgisayar XOOM'un yazılım tabanında  Google’ın tablet optimizeli Honeycomb adlı Adroid 3.0 işletim sistemi yer alıyor. CES 2011'in gözdelerinden biri olan bu ürün Adobe Flash 10.1 Player desteğine sahip. WiFi, Bluetooth 2.1+EDR modülleriyle donanımını yükselten Xoom’un  32GB kapasiteli tümleşik depolama alanı bulunmakta. Üzerindeki  batarya ile 10 saat boyunca kesintisiz HD tanımlı video oynatabilirsiniz. 2011 yılının ilk dilimine denk gelen CES 2011'de lansmanı yapılan Motorola Xoom'un yetkilileri yılın ikinci diliminde 4G iletişim teknolojisine terfi ettireceğini belirtti.

Bireylerin teknolojik anlamda yetkin hale getirilmeleri gerektiğini düşünen Motorola ve Verizon yetkilileri, Motorola XOON ile kesintisiz bağlantı sağlayarak dosya açabilme, düzenleyebilme ya da sunum hazırlayabilme gibi birçok özelliği mobil hızda sunuyor. Daha fazla bilgi için Motorola XOOM resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap