BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Startup'lar için Twitter'da Başarı İpuçları

Startup'lar için Twitter'da Başarı İpuçları

Startup'lar için Twitter'da Başarı İpuçları

Henüz yeni yeni işlerini düzene sokmaya çabalayan bir startup için sosyal medya dünyasına girmek göz korkutucu olabilir. Fakar Twitter’ı  işletmenizin yararına kullanmak o kadar da zaman alıcı ve gözünüzde büyüteceğiniz bir şey değil. Birkaç basit ipucunu aklınızda tutarak Twitter’da başarılı olabilirsiniz.

Profiliniz sizin yüzünüz!

Bunlardan ilk yapılması gereken, profilinizi güzel görünecek bir hale getirmektir. Sosyal medyada oldukça başarılı örneklerini gözlemleyebileceğiniz gibi, çarpıcı bir logo ve kapak resmi ile uzun bir süre gündemde kalmayı başarmış markalar mevcut.  Bu yüzden logonuz ve kapak resminiz konusunda olabildiğince yaratıcı olun ve iyi bir grafik tasarımcı ile çalışın. Görselliğiniz sizi uzunca bir süre piyasadaki rakiplerinizden önde tutacaktır.

Neden sizi takip etmeliyiz?

Küçük ve basit gibi görünen işleri de unutmamakta fayda var. İnsanlara, Twitter hesabınızı takip etmeleri için neden gösteren bir açıklama metni ve websitenizin URL’sini eklemeyi ihmal etmeyin. Potansiyel takipçilerinize kim olduğunuzu ve ne tür içerikler paylaşacağınızı gösteren bilgiler verin. Birçok kişi sizi neden takip ettiğini ve onlara neler vereceğinizi bilmek isteyecektir.

İçerik herşeydir!

Sıra geldi içeriğe. Düzeninizi oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken şey hesabınızı takip edilmeye değer bir yer haline getirmek. Farklı olmak , öne çıkmak ve orijinallik en iyi yöntemlerdir. Sürekli aynı konular ve herkesin paylaştığı şeyler hakkında tweet atmak hesabınızı takip edilir kılmaktan öte var olan takipçilerinizi de sizden uzaklaştıracaktır. Bunun olmasına fırsat vermemek için en önemlisi sektörünüze ait güncel gelişmeler, hikayeler, düşünceler paylaşın ve gerekli yerlerde Twitter’ın en güçlü özelliklerinden biri olan hashtag kullanımına yer verin.  Tweet’inizde geçen ve aranabilir olmasını istediğiniz kelimenin başına # işareti koyarak hashtaglerden faydalanabilirsiniz.

Etkileşim yaratın!

Etkileşim yaratmak için hashtagleri kullanabileceğiniz gibi, soru sormak ve harekete geçirme ifadeleri kullanmak da etkili bir yöntemdir.  Takipçi kazanmanın en güçlü ve en garantili yolu takipçi etkileşimini sağlamaktır. Takipçileriniz ile etkileşiminiz sırasında bir retweet veya güzel bir geribildirim aldıysanız mutlaka teşekkür edin ve cevaplamakta hızlı davranın.

Ölçümleyin!

Yaratıcı tasarımınız ve etkileşim sağlayan içeriklerinizle herşey yolunda gidiyor. Peki Twitter’daki aktivitelerinizin etkilerini nasıl ölçümleyeceksiniz? Aktivitelerinizi ölçümleyebilmeniz için birçok araç var. Bu seçeneklerden yalnızca birkaçı olan Tweetdeck, Social Bakers ve SocialBro gibi araçlar aktivitenizi ölçümlemenize yardımcı olacaktır. Başlangıçta önemli gibi görünmeyen bu işlem, hesabınız büyüdükçe ve aktifleştikçe, potansiyel büyümenizin devam etmesi için oldukça önemlidir.

Yeni başlayan bir işletme için Twitter’da devasa bir portansiyel mevcut.  Bu potansiyel ancak doğru bir şekilde kullanıldığında işletmenize fayda sağlar. Twitter’ın bir ilan panosundan öte diyalog platformu olduğunu hatırlamanız başarı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap