BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Neden Videolar Bir Virüs Gibi Yayılıyor? [TED Konuşması]

Neden Videolar Bir Virüs Gibi Yayılıyor? [TED Konuşması]

Neden Videolar Bir Virüs Gibi Yayılıyor? [TED Konuşması]

Kevin Allocca YouTube’da trend yöneticisi olarak çalışıyor ve işi dolayısıyla gün içerisinde birçok YouTube videosu izliyor. Kevin Allocca’nın webdeki komik videolar ve bu videoların virüs gibi yayılmasıyla ilgili ilginç düşünceleri var. Bu eğlenceli TED konuşmasında bu tür videoların nasıl birer virüs gibi yayıldığı ve bunun neden önemli olduğundan bahsediyor.

Hepimiz bir ünlü, şarkıcı, oyuncu vs. olmak istemişizdir ve hala da isteriz. Eskiden bunu yapmak oldukça zordu, fakat günümüzde sıradan bir insan yaptığı herhangi birşeyle saniyeler içerisinde tüm dünyada ünlü olma şansına sahip. Önümüzdeki haftaya kadar içimizden birinin herhangi bir konuda dünyanın en ünlüsü olmayacağını nereden bilebiliriz?  Her gün her dakika YouTube’a yüzlerce saatlik videolar yükleniyor ve bunlardan yalnızca çok küçük bir bölümü internette yayılıyor. Defalarca izleniyor ve fenomen haline geliyor. Peki bu nasıl oluyor?

Kevin Allocca videoların birer virüs gibi yayılmasının 3 şey sayesinde olduğunu vurguluyor. Bunlar:

-Trend belirleyiciler

-Yaratıcı katılım toplulukları

-Beklenmezlik

Yeni çeşit medya ve yeni çeşit kültürün bu karakteristik özellikleri popülariteyi tanımlıyor. Hepimizin bildiği gibi şu an dünyanın en büyük starlarından biri olan Justin Bieber da ilk çıkışını YouTube’da yaptı. Yani kimse fikrinize yeşil ışık yakmak zorunda değil.

Kevin Allocca bu eğlenceli videosunda YouTube’da viral olan birkaç komik videoyu inceliyor ve ne zaman ne şekilde popülerlik kazandıklarını istatistiki bilgilerle birlikte anlatıyor. İzlerken gerçekten eğleneceğiniz bir video. Keyifli seyirler.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap