BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Parmaklıklar Ardında Geçen 25 Yılın Ardından Teknoloji ile Tanışmak

Parmaklıklar Ardında Geçen 25 Yılın Ardından Teknoloji ile Tanışmak

Parmaklıklar Ardında Geçen 25 Yılın Ardından Teknoloji ile Tanışmak

Hukuk sistemi varolduğundan beri parmaklıklar ardında geçen yıllar,kişilerin sonrasındaki hayatları için ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Son 20 yılda yaşanan teknolojik gelişmeleri bizler bile takip etmekte zorlanırken tamı tamına 25 yılını tutuklu olarak geçiren biri için teknolojiyle bir anda tanışmak oldukça zor olsa gerek. 25 yıl öncesi yaklaşık olarak benim doğum yılıma denk geliyor ve böyle birşeyi hayal etmesi bile zor.

Eski bir hükümlü olan Michael Santos bu konuda bizleri aydınlatıyor. Hapishanede geçirdiği 25 yılın ardından modern teknoloji araçlarını ilk kez görmenin ve kullanmanın ne demek olduğunu anlatıyor. Michael Santos, hapishanede iken teknoloji hakkında okuduğunu söylese de onu gerçekte teknolojinin kullanımına hazırlamadığını belirtiyor. Okuduğu yazılardaki terimler bile anlamasını zorlaştırıyordu. Bir keresinde eşi ile görüştüğünde ondan, web tarayıcısını tanımlamasını istemiş. Ve eşi “ internete erişim sağlamaya imkan tanıyan bir program” olarak tanımlamış. Michael Santos bu tanımı duyduğunda eşine boş boş baktığını söylüyor.

Santos hapishaneye girmeden önce aşağıdaki fotoğrafta bulunan cep telefonunu kullanıyormuş. İnsanlar o zamanlar bu telefona “takoz” demeyi tercih ediyorlarmış. Telefonun tek özelliği çağrı alıp gönderebilmekmiş. En son, mesajlaşma özelliği bile bulunmayan bir telefonu kullanan Santos’un 25 yıl sonra teknoloji ile yeniden tanışması epey hızlı olmuş. Ağustos ayında serbest bırakılmasının ardından ilk haftasında eşi ona yeni bir iPhone ve Apple Macbook almış.

main-qimg-e19f2e139f069ddeb23745444899b36e

Santos, şimdilik sosyal platformlarının basit özelliklerini kullandığını ve birçok şeyi detaylı olarak anlayamadığını belirtiyor. Ancak teknoloji konusunda kendisini geliştirmek ve sosyal medyayı da daha etkin bir şekilde kullanmak istediğini de sözlerine ekliyor.

I've hit my Nike fuel band goal everyday since I received it. Today I'll take my first long run since Christmas. At least two hours. — Michael G. Santos (@MichaelGSantos) January 12, 2013

Gözlerinizi kapatın ve 25 yıl boyunca teknolojiden uzak kaldığınızı hayal edin. 25 yılın ardından neler hissederdiniz? Geçen zamandaki açığı kapatmayı başarabilir miydiniz?

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap