BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Video reklamlar ürün ve hizmetlerinizin değerini sunma, sadık tüketici ve takipçiler elde etme noktasında gücünü kanıtlamıştır. 4G mobil bağlantıya ve sürekli artan ekran kalitesine sahip süper hızlı akıllı telefonlar, cihazlarda yüksek kaliteli video sunmak için mükemmel çözümlerdir ve bu cihazların dünya çapında yüz milyonlarca insanın elinde olduğunu düşündüğünüzde, videonun bir bütün olarak büyümek için eşsiz bir fırsata sahip olduğu anlamına gelir.


Video Platformlarının En İyisi YouTube

Google’daki reklam alanları içinde en büyük fırsatı sunan mecranın YouTube olduğunu belirtmek isterim. Peki neden bu düşünceyi savunuyorum; çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki Youtube dünyada 2. büyük arama motoru. Kullanıcılar almak istedikleri, öğrenmek istedikleri ürün ve hizmetleri Youtube aracılığıyla aramaktadır.

Tüm bunlara bağlı olarak video reklamların avantajları da düşünüldüğünde bu reklam türü bize kurumsal bir kimlik kazandıracak, mali avantajlarıyla marka bilinirliği ve dönüşümlerimizi artırmada bize yardım edecektir.

Peki Video reklamların mali avantajı nedir? İki video reklam türünden bahsetmek istiyorum. İlki Yayın içi TrueView (TrueView In-stream) reklamlar. Videonuzun uzunluğuna bağlı bir izleyicinin izlediği süre bazında veya harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarını, kartları ya da tamamlayıcı banner'ları tıklamak gibi diğer video etkileşimlerinde bulunduğunda ödeme yaparsınız.

Dilerseniz bu konuyu anlaşılır bir örnekle somutlaştıralım. İlk 5 saniye, reklam atlanamaz. Bu sürede markanızı gösterir, mesajınızı verebilirsiniz. İdeal olarak, ilgi çekip reklamınızı izlemeye devam etmelerini sağlamak istersiniz. 5 saniye dolduktan sonra reklam artık atlanabilir. Kullanıcı, eğer 30 saniyeden önce reklamınızı atlarsa, hiç bir şey ödemezsiniz. Reklamınız 30 sn.’den kısa ise, reklamın tamamı izlenirse ancak ücret ödersiniz. Örneğin, 20 sn.’lik bir reklam 19. Saniyede atlanırsa, hiç bir maliyet oluşmaz. 30 sn’lik bir izleme sonucunda veya sitenize, uygulamanıza verdiğiniz linkler tıklandığında maliyet oluşur. Bu maliyet de, Türkiye için şu an 4-5 kuruş seviyesinde.

Oldukça avantajlı değil mi?

Kısaca, reklamınızı 500.000 kişi görse, 100.000 kişi atlamadan izlese veya sitenize gelse, size bunun maliyeti 4.000 TL seviyesinde olacak!

İkincisi TrueView Video Discovery reklamları. Bu modelde ise, YouTube ana sayfasında, arama sayfasında veya video sayfasının sağında karşımıza çıkıyor. Yani, Trueview'in Stream’a göre harcama potansiyelinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Burada da yine görüntülenme başına ücret ödüyorsunuz. Daha sonra kullanıcı video veya kanal sayfasına yönlendiriliyor. Yine aynı şekilde temel metriğimiz video izlenme sayısı. Bu modelin, Trueview'in Stream’a göre avantajı şu, videonun %100’üne kadar izlenme oranı daha yüksek oluyor.

Araştırmalar, bir ürün hakkında açıklayıcı bir video izleyen kullanıcıların % 74'ünün daha sonra satın aldığını gösteriyor. Artık heyecan verici ürün videolarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz!

AdresGezgini'nin uzman ekibi doğru hedefleme, strateji yönetimi ve video reklamları tecrübesiyle kampanyalarınızı yönetmeye hazır!

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap