BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Neden Video Reklamlar Tercih Edilmeli?

Video reklamlar ürün ve hizmetlerinizin değerini sunma, sadık tüketici ve takipçiler elde etme noktasında gücünü kanıtlamıştır. 4G mobil bağlantıya ve sürekli artan ekran kalitesine sahip süper hızlı akıllı telefonlar, cihazlarda yüksek kaliteli video sunmak için mükemmel çözümlerdir ve bu cihazların dünya çapında yüz milyonlarca insanın elinde olduğunu düşündüğünüzde, videonun bir bütün olarak büyümek için eşsiz bir fırsata sahip olduğu anlamına gelir.

Video reklamların önemini sizlere yapılan çalışmalar ve istatistiklerle örneklendirmek isterim;

Ericsson, dünya çapında 30 binden fazla katılımcıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını Consumerlab TV ve Medya Raporu’yla açıkladı. Dünya üzerinde yaklaşık 1,1 milyar kişiyi temsil eden araştırma Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 40 ülkede TV ve video izleme davranışının mobilite ile nasıl değiştiğine ışık tutuyor. Rapora göre, Türkiye’de 2014’den günümüze mobil cihazlar üzerinden içerik izleme yılda kişi başına 250 saat arttı. Böylece mobilden izleme, TV ve video izleme toplam zamanına haftalık 5,3 saatlik bir dilim eklerken, sabit TV’den içerik izleme haftalık 0,2 saat kısaldı.

Dünyada mobil cihazlar üzerinden TV ve video izleme oranı ise son 6 yılda yüzde 85 arttı; TV gibi sabit ekrandan izleme oranı ise aynı dönemde yüzde 14 azaldı. Türkiye’de özellikle 16-19 ve 20-24 yaş arası gruplar TV ve video izlemek için en çok akıllı telefonu tercih ediyor. Bu grubun toplam izleme zamanlarının %29u akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşiyor.Globalde kullanıcıların yüzde 40’ı sınırsız video izleyebilecekleri paketlerle ilgilendiklerini belirtiyor. Türkiye’de video izlemek için sınırsız mobil veri paketiyle ilgilenebilecek kullanıcıların oranı ise yüzde 50 dolaylarında.

Video Platformlarının En İyisi YouTube

Türkiye’de talebe bağlı seç-izle video platformlarında ilk sırayı yüzde 98 izleme oranı ile Youtube çekiyor. Wyzowl istatistiklerine göre de, işletmelerin % 63'ü video içerikli pazarlama kullanmaya başladı. İşletmelerin % 82'sinden fazlası video pazarlamanın kendi stratejilerinin önemli bir parçası olduğunu hissetmektedir. İstatistik sonuçları işletmelerin % 83'ü videonun yatırımda iyi getiri sağladığını söylediğini belirtmektedir.

Google’daki reklam alanları içinde en büyük fırsatı sunan mecranın YouTube olduğunu belirtmek isterim. Peki neden bu düşünceyi savunuyorum; çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki Youtube dünyada 2. büyük arama motoru. Kullanıcılar almak istedikleri, öğrenmek istedikleri ürün ve hizmetleri Youtube aracılığıyla aramaktadır.

Tüm bunlara bağlı olarak video reklamların avantajları da düşünüldüğünde bu reklam türü bize kurumsal bir kimlik kazandıracak, mali avantajlarıyla marka bilinirliği ve dönüşümlerimizi artırmada bize yardım edecektir.

Peki Video reklamların mali avantajı nedir? İki video reklam türünden bahsetmek istiyorum. İlki Yayın içi TrueView (TrueView In-stream) reklamlar. Videonuzun uzunluğuna bağlı bir izleyicinin izlediği süre bazında veya harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarını, kartları ya da tamamlayıcı banner'ları tıklamak gibi diğer video etkileşimlerinde bulunduğunda ödeme yaparsınız.

Dilerseniz bu konuyu anlaşılır bir örnekle somutlaştıralım. İlk 5 saniye, reklam atlanamaz. Bu sürede markanızı gösterir, mesajınızı verebilirsiniz. İdeal olarak, ilgi çekip reklamınızı izlemeye devam etmelerini sağlamak istersiniz. 5 saniye dolduktan sonra reklam artık atlanabilir. Kullanıcı, eğer 30 saniyeden önce reklamınızı atlarsa, hiç bir şey ödemezsiniz. Reklamınız 30 sn.’den kısa ise, reklamın tamamı izlenirse ancak ücret ödersiniz. Örneğin, 20 sn.’lik bir reklam 19. Saniyede atlanırsa, hiç bir maliyet oluşmaz. 30 sn’lik bir izleme sonucunda veya sitenize, uygulamanıza verdiğiniz linkler tıklandığında maliyet oluşur. Bu maliyet de, Türkiye için şu an 4-5 kuruş seviyesinde.

Oldukça avantajlı değil mi?

Kısaca, reklamınızı 500.000 kişi görse, 100.000 kişi atlamadan izlese veya sitenize gelse, size bunun maliyeti 4.000 TL seviyesinde olacak!

İkincisi TrueView Video Discovery reklamları. Bu modelde ise, YouTube ana sayfasında, arama sayfasında veya video sayfasının sağında karşımıza çıkıyor. Yani, Trueview'in Stream’a göre harcama potansiyelinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Burada da yine görüntülenme başına ücret ödüyorsunuz. Daha sonra kullanıcı video veya kanal sayfasına yönlendiriliyor. Yine aynı şekilde temel metriğimiz video izlenme sayısı. Bu modelin, Trueview'in Stream’a göre avantajı şu, videonun %100’üne kadar izlenme oranı daha yüksek oluyor.

Araştırmalar, bir ürün hakkında açıklayıcı bir video izleyen kullanıcıların % 74'ünün daha sonra satın aldığını gösteriyor. Artık heyecan verici ürün videolarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz!

AdresGezgini'nin uzman ekibi doğru hedefleme, strateji yönetimi ve video reklamları tecrübesiyle kampanyalarınızı yönetmeye hazır!

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap