BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Metaweb ile Google Aramalarında Yenilik

Metaweb ile Google Aramalarında Yenilik

Metaweb ile Google Aramalarında Yenilik

Google, sürekli yenilenen arama motoru teknolojisi ile tartışmasız, günümüz internet teknolojisinin geldiği noktada, bilinen en büyük arama motorudur. Zaman geçtikçe teknolojideki gelişmelere paralel, kendi arama hızını ve teknolojisini geliştirmek için birçok firmayla işbirliği yapan Google, geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya daha imza attı.

Google Resmi Blogu'nda duyurulan habere göre, dünyadaki her şeyin, erişim kısıtlaması olmadan açık veritabanını sunan Metaweb adlı firma Google tarafından 16 Temmuz 2010’da satın alındı. İnternetin yalnızca kelimelerden ibaret olmadığı, gerçek dünyadaki şeyler/birimler hakkındaki ilişkiyi kavramak olduğunu prensip haline getiren Google, konu ile alakalı bilgiyi daha hızlı bir şekilde iletmek amacıyla Metaweb’i bünyesine aldı. Bu sayede webi herkes için daha zengin ve daha anlamlı bir hale getirmeyi amaçlıyor. Gerçek insanlar hakkında gerçek olgularla ilgili aramalara anında yanıt veren Metaweb, “Freebase” teknolojisi ile bütün dünya için ücretsiz ve açık veritabanlı bir kaynaktır.

Metaweb Nedir?

Kelime anlamı ile “Web’in Ötesi” Metaweb, 2005 yılında San Francisco temelli Metaweb Teknolojileri adı ile kuruldu. Robert Cook ve John Giannandrea tarafından hayata geçirilen Metaweb projesi, site sahiplerine, bloggerlara ve geliştiricilere sitelerini zenginleştirebilmeleri ve profesyonelce yönetebilmeleri hizmetini veriyor. Bulunduğu günden bu yana internetle daha bağlantılı olmaya çalışan site, entegre networkleri için veri yerleşimleri sağlıyor. Dünyadaki bilgiyi faydalı hale getirmek için her şeyin açık veritabanına kaydedilmesini sağlayan Metaweb; kitaplar, televizyon programları, filmler, ünlüler, yerler ve firmalar dahil 12 milyonun üzerinde “şey”in bilgisine sahip. NewYork Times, Twitter, Rotten Tomatos, Hulu ve benzeri üçüncü parti sitelere, site sahipleri için sorunsuz bir şekilde erişim imkanı sağlayan site, gün geçtikçe sayıları artan blogların ve internet sitelerinin sahiplerine açık bir kaynak sunuyor.

Önümüzdeki aylarda Google tarafından aktif hale gelecek olan Metaweb, site sahiplerinin okuyucularının yeniden aynı siteye dönmeleri açısından önemli bir projedir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap