BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Marka İmajını Sosyal Medyada Artırmanın 4 Yolu

Marka İmajını Sosyal Medyada Artırmanın 4 Yolu

Marka İmajını Sosyal Medyada Artırmanın 4 Yolu

Bütün şirketlerin sosyal medya pazarlama veya herhangi bir pazarlama yöntemiyle ilgilenmesi, markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamıza yardım edecektir. Markalaşmak sizi hatırlanabilir yapar. Dünyanın en büyük şirketleri aynı zamanda çok güçlü markalardır. Apple'a baktığımız zaman, ağırlıklı olarak beyazı kullandığını ve beyaz temalı bir renk düzenine sahip olduğunu görürüz. Aynı zamanda basitliği esas almışlardır. Aynı şekilde Google'da bu tarz bir yaklaşımı esas almıştır. Buradan bu şirketlerin ne kadar başarılı olduklarını anlayabiliriz.

Eğer bu firmalar pazarlama yaklaşımlarında tutarlı olmak yerine, sıkıcı olsalardı bugün bulundukları konumda olamazlardı. Güçlü bir marka imajınız yoksa unutulabilirsiniz. Bu durum da hiçbir şirketin olmak istemediği bir yerdir. Bu yüzden hatırlanabilir bir marka yaratmak için hazırlanan aşağıdaki bir kaç basit yola göz atın ve kendinizi bir adım öne çıkarın.

Renk

Aslında çok basit bir yoldur. Renkler herhangi bir duyguyu uyandırabilir ve kişilerin markaya karşı hislerini değiştirebilirler. Bu yüzden markanız için doğru rengi seçin ve ona bağlı kalın, değiştirmeyin! Çünkü renkler gerçekten ne söylemeye çalıştığınızın püf noktasıdır. Seçtiğiniz renk yaptığınız işi yansıtmalıdır, ama her şeyden önce seçtiğiniz renk ile tutarlı olun. Web sitenizde, Twitter profilinizde, Facebook sayfanızda, Pinterest resimlerinizde, blogunuzda ve Google+ profilinizde bu rengi kullanın.

Hashtagler

Özellikle Twitter'da markanızla ilgili tweetlerinizde hashtag kullanın. En yaygın kullanım olarak tweetlerinize isim verin. Bu durum marka imajınızın güçlenmesine yardım etmekle kalmaz aynı zamanda markanızla ilgili bir etiket bırakır ve her şeyden önemlisi takipçilerinize bu topluluğun bir parçası olduğunu hissettirir. Topluluk sosyal medyada her şeydir. O olmadan markalar başarısız olmaya mahkumdur. İnsanlar sosyal medyayı sadece sizin tweetlerinizi okumak için kullanmıyorlar aynı zamanda etkileşime girmek, sorular sormak ve bu sorulara cevaplar almak istiyorlar.

Daha Kişisel Haberler Paylaşın

Sosyal medyada ne paylaşacağınızı düşünün çünkü markalaşmanın en büyük bölümlerinden biri takipçilerdir. Onlara perde arkasında neler olduğunu gösterin. Bu olmadan siz de sadece diğer firmalardan biri olarak kalırsınız. Sizi öne çıkaran bir şey kalmaz. İnsanlar markanızla arkadaş olmak isterler. Kendilerini markaya yakın hissetmek ve markanızın elçisi olup sizin sözlerinizi yaymak isterler.

Onlara Nasıl Sesleneceğini Bul

Sosyal medyada kullandığın mesaj tonunun marka imajına uygun ve tutarlı olduğundan emin ol! Eğer eğlenceli bir marka imajınız varsa takipçilerinizle konuşurken resmi bir dil kullanmayın, daha eğlenceli bir dil kullanın. Aynı şekilde marka imajınız daha ciddi ise, kullandığınız mesaj tonunun da resmi olması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu sosyal medya postlarınızı bir kişinin yazmasıdır. Ama bu demek değildir ki bir kişi her şeyi halledebilir. Doğru mesaj tonuyla markanızı daha hatırlanabilir ve insancıl yapabilirsiniz.

Umarız bu tavsiyeler markanız için yararlı olur. Marka inşa etmek, tutarlılık, zaman ve planlama gerektirir. Özellikle tutarlılık daha önce de belirttiğimiz gibi son derece önemlidir.

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap