BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Arama Motorunun Yeni Yüzü: Google Caffeine

Google Arama Motorunun Yeni Yüzü: Google Caffeine

Google Arama Motorunun Yeni Yüzü: Google Caffeine

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Google tarafından duyurulan "Caffeine" güncellemesinin kullanılabilir hale geldiği, geride bıraktığımız hafta Google'ın resmi blogunda duyuruldu. Google'ın bu yeni güncellemesi, Google arama motorunun aramaları hızlandırarak internette yer alan verilerin, %50 oranında daha verimli ve hızlı olarak indekslenmesini sağlamaktadır. Sosyal ağlardaki verileri ya da video ve görüntüleri anlık olarak kaydedilme gücünü arttıran Google Caffeine; internette, her geçen gün katlanarak artan içeriğin, arama yapan kullanıcılara anında ulaşabilmesi ve kullanıcıların daha verimli sonuçlara ulaşabilmesi adına geliştirilmiştir.

Google’ın eski ekosisteminde indeksleme daha katmanlı bir yapıda çalışmaktaydı. Bu katmanın yenilenmesi için önce botların tüm web’i dolaşması ve bu sayede edindikleri bilgileri analiz ederek veri tabanına taşıması temelinde bir yapılanma vardı. Bu yapıda, analiz edilen katmanlar veri tabanına taşınıyor ve indekslenen verilerle veritabanı yenileniyordu. Fakat bu sistem günümüz için uzun sayılabilecek bir süre olan birkaç hafta sürebiliyordu. Bu ekosistemi değiştiren Google Caffeine’in, web’deki içeriği aynı anda değil parçalar halinde güncellemesi beklenmektedir. Parçalar halinde indekslenen veriler sayesinde arama motoru arşivi anında yenilenecek, bu sayede Google kullanıcıları aradıkları içeriğe ait en yeni bilgilere daha hızlı ulaşabileceklerdir.

Sosyal Medya ve Google Caffeine İlişkisi

Bilindiği gibi anahtar kelimeler üzerinden arama yapan arama motorları ile sosyal paylaşım sağlayan internet siteleri arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Google da Caffeine ile sosyal medya ve arama motoru optimizasyonunu birleştirerek arama motorları tarihinde yeni bir sayfa açacaktır. Twitter, FriendFeed, Facebook gibi sosyal ağlardan gelen verilerin daha hızlı bir şekilde indekslenmesi şirketler için de büyük avantaj sağlamaktadır. Google Caffeine’in  gerçek zamanlı arama ile SEO bilimini ve sosyal medyanın sürekli güncellenen içeriğini bir arada kullanması beklenmekte ve bu sayede internet pazarlamacılığını kullanan firmaların, bu yeni pazarlama alanını daha verimli olarak kullanabilmesi amaçlanmaktadır. Google’ın yenilenen yüzü Caffeine, hedef kitleye en uygun ve hızlı sonuçlarla ulaşacaktır.

 

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap