BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İnternetin Gelecek 5000 Günü Üzerine [Ted Konuşması]

İnternetin Gelecek 5000 Günü Üzerine [Ted Konuşması]

İnternetin Gelecek 5000 Günü Üzerine [Ted Konuşması]

Her ne kadar Kevin Kelly'nin 2007 yılında yaptığı bu konuşmanın üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmiş olsa da internet aslında hala çok yeni bir teknoloji. "İnternetle birlikte ortaya çıkmış tüm bu şeyler, tüm dünyanın uydu görüntüleri ile başlayan, daha önce hayal bile edemeyeceğimiz, hayatımızın içine giren tüm bu şeyler, hemen peşimizden gelen bu bolluk, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarımızın önünde duruyor. Tüm bu şeylerin böylesi bir bollukla sürekli geliyor olması ve hiç bitmiyor olması oldukça şaşırtıcı ve biz hiç şaşırmadık." diyor Kevin Kelly.

Bundan 20 yıl kadar önce internet diye bir şeyin var olacağını, üstelik bedava olacağını ve dünyanın dört bir yanından insanla aynı anda iletişim kurabileceğimizi, dünyanın bütün bilgilerine tek bir tıkla ulaşabileceğimizi bize söylemiş olsalardı, muhtemelen o kişinin bizimle dalga geçtiğini düşünürdük, değil mi?

Ama işte oldu, 20 sene içinde otobüsle evimizde dönerken bile bağlantıda kalabiliyor, akıllı telefonlarımız vasıtasıyla kaç kilometre koştuğumuzu arkadaşlarımıza duyurabiliyor ya da dünyanın bir diğer ucunda yaşayan tanıdıklarımızla Skype ya da başka bir görüntülü konuşma uygulaması ile akşam yemeği yiyebiliyoruz.

Tüm bunlar şu an bize çok normal gelse de aslında değil. Yani, derinlemesine düşünürseniz çok garip gelişmeler ve tüm bunların hepsinin gerçekleşmesi sadece 20 yıl sürdü. Peki önümüzdeki 20 yılda sizce ne olacak?

Kevin Kelly, "Web'in Gelecek 5000 Günü Üzerine" isimli konuşmasında işte bunu tartışıyor.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap