BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Twitter Bize Ne Hissettiğimizi Söyleyebilir Mi?

Twitter Bize Ne Hissettiğimizi Söyleyebilir Mi?

Twitter’ın 140 karakterlik limiti insanlara bilgi paylaşımı konusunda yardımcı oluyor, peki ya halkın nabzını tutma konusunda nasıl bir etkisi var?

Bugün sabah saatlerinde Mashable’da yayınlanan bir habere göre İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nde 2009 yılından bu yana 20 milyon kişiye ait 484 milyon tweetin incelenmesi ile yapılan bir araştırmaya göre mikroblog ağı halkın düşünceleri ile örtüşüyor.

Araştırmacılar Ekim 2010’da hükümetin bütçe kesintisi konusunda yaptığı açıklamadan sonra ve geçen yaz Londra’da ve İngiltere’nin diğer şehirlerinde çıkan ayaklanmadan sonra Twitter’da inanılmaz bir öfke patlaması olduğunu, kızgınlık ve korkunun tweetlere yansıdıklarını gördüler.

Elbette, insanların düşünceleri değişebilir. Araştırmacılar geçtiğimiz yıl Prens William ve Kate Middleton’un düğünlerinde ise sevgi ve hoşgörünün var olduğunu gözlemlediler.

Bunun yanı sıra araştırmacılar Twitter araştırmalarının metin madenciliği yöntemi ile yapıldığını ve sosyal medya içeriğinin limitli analiz edilebileceğini de kabul ediyorlar.

Bu araştırma Twitter’ı tek bir açıdan görmemize yol açmayacak. Çünkü insanlar Twitter’ı her şeyi yazmak için kullanırken elbette duygularını da yazacaklardır. Fakat yine de insanların neleri sevdiğini, düşündüğünü, nelere inandığını ya da nelerden nefret ettiğini öğrenmek isterseniz gerçek zamanlı arama fırsatı sunan Twistori uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap