BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İnternete Reklam Vermediğiniz Dönemde Kaybınız Ne Olur?

İnternete Reklam Vermediğiniz Dönemde Kaybınız Ne Olur?

İnternete Reklam Vermediğiniz Dönemde Kaybınız Ne Olur?

Google AdWords tüm Dünya’da işletmelerin kullandığı bir numaralı pazarlama aracıdır. İşletmeler reklam verdikleri dönemlerde bu reklam mecrası sayesinde çok yüksek geri dönüşler alırlar, peki reklam verilmeyen dönemlerde ne olur? Reklamın duraklatılığı zamanlarda işletmeler ne kaybeder? Burada işletmelerin bilmediği veya bilip göz ardı ettiği 3 büyük risk bulunmaktadır.  

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Kitle Kaybı Riski

Yeniden pazarlama bildiğiniz gibi hemen hemen her gün maruz kaldığımız bir reklam türü. İşletmenizin sayfasına giren kullanıcılara haber sitelerinde, forum sitelerinde, Facebook gibi sosyal medya sitelerinde ürün veya hizmetinizi tekrar tekrar hatırlatabiliyor, banner reklamlarınızı gösterebiliyorsunuz. Elbette bu hizmetin çalışabilmesi için öncelikle bir reklam bütçesi harcayıp internet sitenize ziyaretçiler getirmeniz ve kitle oluşturmanız gerekmektedir. Bu kitle oluştuktan sonra yeniden pazarlama kullanarak, ürün veya hizmetinizi bu kitleye hatırlatma imkanınız olur. Reklamlarınız durduğu anda bu kitle yavaş yavaş azalacak ve birkaç ay içinde sıfırlanacaktır. Bu doğrultuda yeniden pazarlamayı bir süre kullanamayacak ve hizmetleriniz veya ürünlerinizle bir dönem ilgilenmiş tüm kullanıcıları kaybetmiş olacaksınız. Unutmamanız gereken bir nokta, herhangi bir nedenle reklam hesabınız değiştiğinde yeniden pazarlama kitlenizi tamamen kaybedersiniz.    

Pazar Payı Kaybı 

Reklamlarınız kapalıyken ürün veya hizmetleriniz hedef bölgenizdeki binlerce insan tarafından aranmaya devam ediyor. Bu nedenle rakiplerinizin reklamlarına tıklayan müşteriler hızla onların portföyüne giriyor ve pazar payınızı her geçen gün kaybediyorsunuz. Ayrıca siz reklam vermiyorken rekabetin düşmesine katkıda bulunduğunuz için rakiplerinizin tıklama oranı artıyor ve kalite puanları da yükseliyor. Böylece daha uygun fiyata daha çok müşteri kazanmaya başlıyorlar. Birçok işletme siz reklam vermiyorken sizin firma isminizi anahtar kelime olarak kullanır ve pazar payınızı almak için daha agresif reklam çalışmaları yapar. Bu nedenle bazı kampanyalarınızı durdursanız bile kendi markanızın anahtar kelimesine yıl boyunca reklam vermeye devam etmenizi öneriyoruz. 

Dönemsel Reklam Vermenin Kalite Puanına Negatif Etkisi

Bazı işletmeler yıl içinde belirli dönemlerde satış yapar, diğer dönemlerde ise reklam çalışmalarına ara verirler veya duraklatır. Bazı işletmeler ise doğru bir strateji ile bu satışların az olduğu dönemlerde de düşük teklifler vererek reklama devam eder. Böylece kimsenin reklam vermediği ve tıklama maliyetlerinin cazip olduğu dönemde de reklamları çalışır, tıklama oranları da yüksek olduğu için kalite puanları yükselir. Böylece en büyük satışların yaşandığı döneme girildiğinde rakibinizin kalite puanları sizden çok daha yüksek olur. Bu en cazip dönemde rakibiniz size göre çok daha az harcama yaparak çok daha yukarı sıralarda yer almasına göz yumabileceğinizi sanmıyoruz. Bu nedenle dönem dışında düşük tekliflerle reklam vermeye devam edilmesi durumunda hem ilk maddede söylediğimiz gibi yeniden pazarlama kitlesinde kayıp olmaz, hem de daha az reklamveren olacağı için bütçeler ucuz olur.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap