BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • İçerik Pazarlama İpuçları

İçerik Pazarlama İpuçları

Dünyada milyonlarca internet kullanıcısının olduğunu ve herbirinin  her an sanal dünyayı içerik bombardımanına tuttuğunu  düşünürsek içerik pazarlamanın oldukça zorlu bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyleyken iyi bir içerik pazarlama ile işinize olan ilgiyi arttırabilir, websitenize trafik çekebilir , satış ve müşterileriniz ile olan diyaloglarınızı da arttırabilirsiniz.

İçerik pazarlamanın birçok yolu vardır, ancak bunların hepsi size istediğiniz sonucu veremez. Bu yöntemlerden sizlere faydalı olacağına inandığımız birkaçı şöyle:

1.Uzun vadeli bir plan yapın

Çok fazla içerik üretmek ve bütün bir yıl bu içeriklerin trafik çekmesini beklemek pek doğru bir yöntem değildir. Haberler, anlık olaylar ve sizin izleyici kitleniz her an değişmeye meyillidir. Bu yüzden bir anda çok fazla içerik üretip uzunca bir süre bu içeriklerden medet ummak yerine güncel olaylarla ilgili ve izleyici kitlenize hitap eden içerikleri zaman zaman paylaşmanız yararınıza olacaktır.

2.Eski içeriklerinizi izlemeye alın

Analytics ya da benzeri bir araç ile eski içeriklerinizi takibe alın. Yayınladığınız hangi içeriklerin daha fazla ilgi çektiğini keşfettiğinizde sonrası için nasıl içerikler oluşturmanız ve kimleri hedeflemeniz gerektiğiyle ilgili ipuçları yakalamış olursunuz. İçeriğinizin başarısı birçok farklı şekilde ölçülebilir fakat genel olarak konuşmak gerekirse ;

-Fazla trafik çeken

-İlgi ve merak uyandıran

-Satışları arttıran içerik harika bir içeriktir.

3.Sosyal Medya’dan faydalanın

İçeriğinizi yayınladıktan sonraki temel hedefiniz mümkün olduğunca insanın içeriğinizden haberdar olmasıdır. Bunun içinse en güzel platform sosyal medyadır.  Sosyal medyada paylaştığınız içerik eğer takipçilerinizin hoşuna giderse  başkalarıyla da paylaşabilirler ve hatta viral olup çıkabilir!

4. Miktarı değil kaliteyi hedefleyin

Her gün yüzlerce, binlerce içerik üretiliyor, bu yüzden Web’de gezinen insanlar okuyacakları içerik konusunda seçici olmak durumunda kalıyorlar.  Sizin içeriğinizin tercih edilmesi için öncelikle ilgi çekici bir başlığınız olmalı. Ancak bu, içeriğinizin daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Başlığınız ilgi çekici olsa da içeriğinizin kalitesiz olması durumunda  sadece bir göz gezdirmekten öteye gidemez. Bu da, sosyal bağlılığın, ilginin ve satışların kaybolması demektir.

İzleyici kitlenizin hangi konularla ilgilendiğini keşfedin ve bu konular üzerine yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturun. Şüphesiz kaliteli bir içerik yazmak için harcayacağınız vakitte 3-4 tane düşük kaliteli içerik üretebilirsiniz fakat yüksek kalitede tek bir içerik diğer içeriklerden çok daha faydalı olacaktır.

5. Satışa yönelik değil bilgi verici olun

Artık insanlar heryerde her an satışa yönelik bir reklam, bir makale ya da fotoğrafla karşılaşıyorlar ve bunu çok iyi analiz edebiliyorlar.  İçeriklerinizi oluştururken satışa yönelik olmayan ancak yine de içerisinde ürün ya da hizmetinizden söz edebileceğiniz ilginç ve bilgilendirici konuları tercih edin.  İyi kurgulanmış bir yazı reklam içermeden de okuyucunun sizin ürününüzü düşünmesini sağlar.

İyi bir içerik oluşturma yöntemlerinin merkezinde her zaman kalite vardır.  Herşey ilk önce kaliteli bir içerik oluşturup ardından içeriklerinizin nabzını tutmakla başlar. Bu ipuçlarını dikkate aldığınızda başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmaya doğru adım adım ilerlediğinizi göreceksiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap