BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Nasıl, Nereden ve Ne Kadar Para Kazanıyor?

Google Nasıl, Nereden ve Ne Kadar Para Kazanıyor?

Google Nasıl, Nereden ve Ne Kadar Para Kazanıyor?

2007’den bu yana Google’ın sertifikalı iş ortağı olarak Google reklamları alanında Türkiye’deki işletmelere danışmanlık veriyoruz. Bugüne kadar binlerce işletmenin düşük maliyetler ile Google’a reklam vererek büyümesine şahit olduk. İnternet reklamlarını kullanan işletmeler kendi sektörlerinde önemli yerlere gelirken, bu teknolojilere uzak kalan işletmeler her geçen gün geriye gittiler. Birçok işletme artık Google’ın kazancının nereden geldiğinin farkında. Fakat son kullanıcılardan gene de en çok bize gelen soru; Google nasıl, nereden ve ne kadar para kazanıyor?

Google arama motoru sonuçlarında yer alan reklam alanları ile para kazanmaya başladı diyebiliriz. Fakat geldiğimiz noktada artık Adwords sistemi üzerinden Youtube’da bir video reklamı oynatabilmek, Gmail’in Tanıtımlar kısmına reklam verebilmek veya gazete-haber siteleri gibi popüler sitelere reklam verebilmek mümkün hale geldi.

Peki Google reklam yolu ile ne kadar para kazanıyor? Google 2013’de yıllık cirosunu yaklaşık 60 milyar dolar olarak açıkladı. Bahsettiğimiz reklam ürünleri bu gelirlerin %97’sini oluşturmaktadır. Amerika’da Google reklamları için en pahalı (tıklama başı 45-50$ arası) kelimeleri incelediğimizde hukuk, sigorta ve emlak sektörlerinde olduğunu görüyoruz. Aşağıda çevirisini yaptığımız infografikte Amerika’daki en pahalı kelimelere ve fiyatlarına göz atabilirsiniz. Elbette Türkiye’de henüz tıklama başı maliyetler bu kadar yüksek değil. Amerika’daki iş hacmini ve rekabeti göz önüne aldığımızda hiçbir zaman Türkiye’de bu fiyatları göremeyeceğimizi de söyleyebiliriz. Fakat tıklama maliyetlerinin artış oranına baktığımızda Türkiye’nin şu anda oldukça ucuz seviyelerde olduğunu söylemek mümkün. 

İncelediğimiz belli başlı sektörlerde tıklama başı maliyetlerin her sene Türkiye’de ortalama %40 arttığını gördük ve internete reklam veren firma sayısı arttıkça rekabete bağlı olarak maliyetlerin sürekli yükseleceğini söyleyebiliriz. Google reklamları açık arttırma usulü çalışmaktadır, bu nedenle reklama başlayan ve üst sıralara oynamak isteyen her yeni firma diğer firmaların ödedikleri ücreti yukarı çeker. Peki işletmeler bu fiyat yükselişinden kendilerini nasıl koruyabilirler? AdresGezgini’nin uzmanlığı ve katma değeri tam olarak buradadır. Eğer reklamınız uzman bir firmanın elinde yürütülüyor ise zaten tıklama başı maliyetin önemsiz olduğunu, dönüşüm maliyetlerine yönelmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Siz de daha fazla tıklama almak yerine daha fazla müşteri kazanmaya odaklanacak, optimizasyon yöntemleri ve web siteniz konusunda uzmanlarımızdan alacağınız öneriler sayesinde daha fazla müşteri kazanacaksınız.

Google-nereden-para-kazanıyor

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap