BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Görüntülü Reklamcılık 2015: Akıllı ve Çekici

Google Görüntülü Reklamcılık 2015: Akıllı ve Çekici

Google Görüntülü Reklamcılık 2015: Akıllı ve Çekici

Google Ads (Google Reklamları) yetkilileri dün -28 Eylül 2010- Etkileşimli Reklamcılık Bürosu'nun (Interactive Advertising Bureau) New York'da düzenlediği MIXX Konferansı'nda "Görüntü 2015: Akıllı ve Çekici" (Display 2015: Smart and Sexy) başlıklı bir açılış konuşması yaptı.

Bilindiğini gibi Google, görüntülü reklamları kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncılar için daha iyi bir hale getirmek adına önemli boyutlarda yatırımlar yapıyor. Gelecek reklamcılığını yönlendireceği düşünülen görüntülü reklamlar bugünlerde Google reklamcılığının merkezinde yer alıyor. Arama motoru reklamcılığının ilk 1000 müşterisinin yüzde 99'u Google Görüntüleme Ağı'nda (Google Display Network) kampanyalar yürütüyor ve geçtiğimiz yıl görüntülü reklamlara ayırdıkları harcamaları yüzde 75 oranında artırdılar. (bkz: Google Reklamları, Görüntülü Reklamcılık Alanında Büyüyor)

Google; MIXX Konferansı’nda görüntülü reklamcılığın firmalar için niçin önemli olduğunu ve 2015 yılında görüntülü reklamların nasıl olacağı hakkında yedi tahminde bulundu. Google Resmi Blogu’nda yer alan habere göre;

• Reklam kampanyalarının yüzde 50'si görüntüleme başına ücret prensibiyle alınmış video reklamları içerecek. Bunun anlamı, reklamı izleyip izlememeye kullanıcı karar verecek olması. Reklamverenler yalnızca kullanıcı reklamı izlerse ücret ödeyecek.

• Bugün reklamverenler belirli hedef kitlelere hitap etmek üzere tasarlanmış reklamlar sunmaya başlıyor. Çoğu gerçek zamanlı teklif teknolojisi kullanıyor, böylece en değerli olduğunu düşündükleri reklam alanına teklif verebiliyorlar. 2015 yılında bu reklamların yüzde 50'si bu gerçek zamanlı teknoloji ile satın alınıyor olacak.

• Akıllı telefonların çok hızlı büyümesiyle birlikte mobil araçlar, kullanıcıların reklamverenlerin dijital markalarıyla karşılaştığı bir numaralı ekran olacak.

• Bugün, "tıklama" reklamverenlerin görüntülü reklamlarını ölçmek için kullandıkları en önemli yöntem, ancak bu her zaman en iyi ölçüt değil, özellikle de bir reklam kampanyasının marka bilinirliği ya da geri çağırma gibi unsurları desteklemek için tasarlandığı durumlarda. Yeni ölçüm teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, beş yıl içinde, reklamverenlerin tıklamadan daha önemli kabul edeceği beş ölçüt olacak.

• Tıpkı bugün internetteki birçok haber makalesinin yorumlanabildiği, paylaşılabildiği, tartışılabildiği, abone olunabildiği ve tavsiye edilebildiği gibi, 2015 yılında, internetteki reklamların yüzde 75'i "sosyal" yapıda olacak, düzinelerce biçim, site ve sosyal topluluk boyunca.

• Zengin medya formatları işe yarıyor. Büyük bir yaratıcılığa ve kullanıcılarla reklamverenler arasında etkileşime olanak sağlıyor, ancak toplam görüntülü reklam izlenimlerinin yaklaşık yüzde 6'sını temsil ediyorlar. Bu oran marka üreten reklam kampanyaları için yüzde 50'ye yükselecek. • Görüntülü reklamları daha akıllı ve daha çekici yapan tüm yatırımlar yayıncıların gelirlerinin artmasına yardımcı olacak. Beş yıl içinde görüntülü reklamlar 50 milyar dolarlık bir endüstri haline gelecek.

Ayrıca görüntülü reklamcılığın evrimi de kullanıcılar tahayyül edebilsin diye üç farklı heyecan verici yeni teknoloji ile örneklendiriliyor. • Bazı yeni reklam formatları Youtube üzerinden “TrueView” adı verilen bir program ile test ediliyor. Bu reklam formatları kullanıcıların istedikleri zamanlarda reklamları geçebilmelerine olanak sağlıyor ya da izlemek istedikleri reklamları “multiple choice” seçeneğini aktif ederek çoklu olarak seçebilmelerine izin veriyor. Burada en önemli nokta ise, reklamverenlerin sadece kullanıcılar reklamlarını izlediklerinde ücret ödeyecek olması.

• Google reklam ekibi, Teracent teknolojisi ile gelecekte görüntülü reklamların nasıl olacağı ile ilgili bazı bilgiler vermeye başladı. Gerçek zamanlı bir reklamın yaratıcı unsurlarını değiştirebilme olanağı sunan bu teknoloji, içeriği daha ilgili ve etkili kılacak. Coğrafi yerleşim hedefleme, dil seçenekleri ya da web sitesinin içeriği bu unsurlardan sadece birkaçı.

• Mobil cihazlarla sadece bir fotoğraf çekerek web üzerinden arama yapmanın bir yolu olan Google Goggles'a aşina olabilirsiniz. Google Goggles'ın bir gün reklamverenlerin kullanıcılara harika reklamlar sunmalarına imkan verebilecek bazı deneysel kullanımlarıyla ilgili bir ön tanıtım yaptı. Telefonunuzun kamerasını bir dergideki bir araba reklamına tuttuğunuzu ve bunun üzerine arabanın mobil cihazınızda üç boyutlu olarak görüntülendiğini hayal edin. Ya da bir film afişine tuttuğunuzu ve ardından filmin fragmanının cihazınızda, avucunuzun içinde oynadığını. QR barkod yok, indirmek yok!

Google reklamlarının gelecekte nasıl olacağı bizleri heyecanlandıran en önemli nokta. Yurtdışında giderek artan sosyal reklamların yakın tarihlerde Google Display Ads üzerinden ulaşılabilir olması reklamverenlerin yaratıcılığa daha fazla önem vereceğini de gösteriyor.

 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap