BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google’dan Bir Sosyal Ağ Atılımı Daha: Google Angstro’yu Satın Aldı!

Google’dan Bir Sosyal Ağ Atılımı Daha: Google Angstro’yu Satın Aldı!

Google’dan Bir Sosyal Ağ Atılımı Daha: Google Angstro’yu Satın Aldı!

Dünya internet devi Google’ın  Wave ürünü ile uğradığı hüsrandan ve ürünün havlu atmasından hemen sonra Google’ın sosyal ağ alanındaki başarısızlıkları gerek Türkiye’de gerekse dünya genelinde epeyce bir süredir konuşuluyordu. Fakat son zamanlarda Google, sosyal iletişim alanında yeni atılımlar yaparak bu başarısızlığını kendi leyhine çevirecek girişimlerde bulunuyor. Bunun son örneği de dün sabah saatlerinde Angstro resmi blogunda duyurulan bir haberle gerçekleşti.

Saygın girişimci ve internet araştırmacısı Rohit Khare tarafından yapılan açıklamaya göre Google, sosyal ağ sitesi Angstro’yu kendi bünyesine dahil etti ve Rohit Khare internet devi Google’ın sosyal ağ ürünü Google Me’yi geliştirmek ve iyileştirmek adına bu projede görev alacağını bildirdi.

 

Angstro Nedir?

İsveçli bilim adamı Anders Jonas Ångström tarafından geliştirilen bir ölçü birimi olan ångström’dan esinlenerek Rohit Khare ve Salim Ismail tarafından yaratılan Angstro.com profesyonel ağlardaki alakalı içeriğe ve haberlere odaklanmış yeni nesil bir sosyal paylaşım sitesidir. Blog dünyasından ve Facebook, Linkedin gibi web üzerindeki paylaşım sitelerinden içerik toplayarak kullanıcılarının tek bir site üzerinden arkadaşları veya bağlantıları hakkında bilgi edinmesine fırsat tanıyan Angstro.com, dört yıl önce Rohit Khare tarafından fikir haline getirildi. Khare, Angstro’nun günün birinde Adam Rifkin ile ilgili bir Google Alert aldıktan hemen sonra oluştuğunu belirtiyor. Khare’a göre  Angstro’nun bir ürünü olan “Noteworthy News”, insanlar hakkındaki haberlerin ilgili kullanıcılara aktarılması için tasarlanıyor. Şirket 2009 yılı sonlarında Noteworthy News’ün beta programını aktif hale getirdi fakat kısa bir süre sonra sitenin resmi blogunda duyurulan bir haber ile bu beta uygulamanın 2010 Ağustos ayında durdurulacağı belirtilmişti. Aynı haberde, Angstro için üçüncü parti uygulamalar ile  daha farklı fikirler  keşfedilmeye karar verildiği ve bu yüzden servisin durdurulduğu yazıyordu.

Angstro’nun diğer ürünleri Knx.to ya da Twitter, Facebook, Myspace, Linkedin, Flickr ya da diğer sosyal paylaşım sitelerine üye olan kullanıcıların bağlantıları ile oluşturulmuş adres defterleridir. “Disco Explorer” ürünü ile Angstro, kullanıcılarına Facebook durum güncellemeleri ve fotoğraflar gibi uygulamaları kolaylıkla arama imkanı sunuyor. Fakat dün yapılan bir açıklama ile Google tarafından satın alındığı resmileşen Angstro’nun henüz hiçbir servisi çevrimiçi olarak çalışmıyor.

Google Sosyal Paylaşım için Atakta

Google Wave hüsranından sonra Google’ın bu ay içinde bünyesine kazandırdığı dördüncü firma Angstro.com. Google daha önce 182 milyon dolara Slide’ı, 70 milyon dolara sosyal oyun geliştirici Jambool’u ve  son olarak sosyal ağlarda ve oyun sitelerinde online olarak ödeme yapmayı sağlayan Like.com’u satın almıştı. İnternet analizcilerine göre bu durum, Google’ın Facebook ile sosyal  ağ alanında rekabet içine girmek istediğinin bir göstergesi. Yakın zamanda Google'ın sosyal ağlarda ne gibi atılımlar yapacağı ise merakla bekleniyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap