BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Medyada Başarısızlığın 5 Nedeni

Sosyal Medyada Başarısızlığın 5 Nedeni

Sosyal Medyada Başarısızlığın 5 Nedeni

Sosyal medya uzmanları, işletmelere yardımcı olmak adına sosyal medya araçları üzerinde çalışacak ya da çalışmayacak yöntemleri inceleyip analizler yaparlar. Şirketlere bu anlamda yardımcı olabilmek işin en keyifli noktalarındandır.

Bu analizlerin çoğu ‘Sosyal medyada nasıl başarılı olunur?’ sorunsalını incelese de bu kez bir farklılık yapacağız. Ve ‘Sosyal medyada şirketlerin başarısız olma nedenleri’ni inceleyeceğiz. Yapılacaklar kadar, yapılmaması gerekenler de size yardımcı olacak, büyük hatalar yapmanıza engel olacaktır. Verdiğimiz ipuçlarını doğru kullanırsanız eğer, birçok sorun daha oluşmadan çözülmüş olacak.

Sayacağımız bu 5 başlıktan kaçınmanız, sosyal medyada başarılı olma çabanıza yardımcı olacaktır.

Strateji Eksikliği

Sosyal medyada ilgi çekici bir konumda olmak isteyen birçok şirket ne yapması gerektiğini bilmiyor. Hedeflerini belirlemeden öylece sosyal medyaya girmek kesinlikle yanlış bir yöntem. Uzmanlara danışmak gerekli tabii ki ama araştırarak doğru yaklaşımları da saptayabilirsiniz. Bulduğunuz anahtar soruları yanıtlayarak strateji oluşturabilir, çabalarınızı odaklayarak sosyal medya araçlarında başarıyı yakalayabilirsiniz.

Analiz Etmemek

Pazarlamacılar gibi bizim de en önemli çalışmalarımızdan biri analiz etmektir. Eğer sosyal medya çalışmalarını analiz etmiyorsanız, yönetemezsiniz de. Bazı şirketler harcanan çabaları ölçerek, kampanyaların etkinliği hakkında fikir edinmek isterler ancak asıl önemli olan analiz ederek geri dönüşümleri incelemektir.

Şirket kültürünün bir parçası olmamak

Sosyal medyanın iki yönlü doğasını anlayabilen şirketler başarılı olacaktır: Hem şirket içine hem sosyal medya araçlarına hakim olarak yönetilmelidir.  Sosyal medya, şirket kültürünün dokusunu içine dokumuş olmalıdır. Eleştirilere, zor sorulara marka elçileri gibi yanıt vermek gerekir. Kriz dönemlerinde çözüme odaklı olmanız, bu anlayışı benimsemeniz çok önemlidir.

Kaynak Yetersizliği

Sosyal medya bedava değildir. Çeşitli ağlara üye olmak, sosyal medya araçlarında şirket varlığını yönetmek için zaman ve kaynak ayırmanız gerekir. Çoğu zaman şirketler bu çabayı göstermekten vazgeçer ve sosyal ağlardaki profilleri hayalet kasabalara döner. Eğer zaman ayıramıyorsanız, şirketiniz için bu görevi üstlenecek uzmanlarla çalışarak sosyal medya araçlarında marka bilinirliğinizi sürdürmelisiniz.

Gerçekçi olmayan beklentiler

Sosyal medya hedef kitlenize ulaşabilmek ve işinizi büyütmek için inanılmaz bir fırsat sunuyor olsa da, bir sihirli değnek değil. Sosyal medya ile başarı bir gecede gelmez.  Tabii ki beklentileriniz olacak ancak sosyal medya bir kısa mesafe koşusu değil, uzun bir maraton sürecidir ve öyle de olmalıdır. Şirketinizin büyümesi için uzun vadeli bir strateji olduğunu kabul etmek gerekir.

Kaynak:  Blue Kite Marketing

 
Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap