BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bir Hıfzı Topuz Koleksiyonu: Kara Afrika Sanatı

Bir Hıfzı Topuz Koleksiyonu: Kara Afrika Sanatı

Bir Hıfzı Topuz Koleksiyonu: Kara Afrika Sanatı

Yılın son günlerinde, Folkart Gallery’de açılışı gerçekleşen Kara Afrika Sanatı Sergisi’ndeydik. Hıfzı Topuz’un dünya müzelerinde eşlerine az rastlanan maske ve heykelden oluşan 400 parçalık koleksiyonu bir müzeye bağışlanmadan önce son kez sergileniyor. Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olan Folkart Gallery’deki sergiyi ziyaret etmek isteyenler için 17 Şubat 2016 tarihine kadar açık olacağını söyleyelim. IMG_4632 İzmir’in önde gelen isimlerinin katıldığı sergi, Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ın ve Hıfzı Topuz’un konuşmalarının ardından, klasik müzik dinletisi ile açıldı. Koleksiyonun tamamı sergilenmemiş olsa da, Afrika’nın çeşitli ülkelerinden toplanmış maske ve heykellerin hikayeleri oldukça etkileyiciydi. Hıfzı Topuz’un niçin bu maskeleri toplamaya başlamış olduğu ise ayrıca ilgi çekiciydi. Hıfzı Topuz, Kara Afrika Sanatı’na duyduğu ilginin kaynağını ise şöyle anlatıyor:

 “1952 yılında yüksek lisans öğrenimi için Paris’te bulunduğum sıralarda Dadaizm’in kurucusu ve sürrealizmin öncülerinden Tristan Tzara’nın apartmanına gitmiştim. Duvarlar, raflar ve etajerler Afrika maske ve heykelleriyle doluydu. O güne kadar bu tür sanat yapıtlarıyla hiç karşılaşmamıştım. Tzara’ya bunların nereden geldiğini ve ne anlam taşıdığını sordum. Tzara beni aydınlatınca içimde bu yapıtlara karşı büyük bir ilgi uyandı.”

IMG_4545 25-30 yıllık dönemde Afrika’da, özellikle Mali, Senegal, Burkina, Fildişi Kıyısı, Kamerun ve Kongo’da eskici pazarlarında rastladığı maske, heykel gibi sanat yapıtlarını toplamaya başlayan Topuz, bugün büyük bir koleksiyonun sahibi olmuş. IMG_4621

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap