BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google AdWords Teklif Simülasyon Aracı ve Tahmini Üst İzlenimler (Estimated Top Impressions)

Google AdWords Teklif Simülasyon Aracı ve Tahmini Üst İzlenimler (Estimated Top Impressions)

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında AdWords kullanıcıları, anahtar kelimelerini ya da reklam gruplarını daha iyi yönetebilmek için AdWords ekibi tarafından geliştirilen Teklif Simülasyon Aracı ile tanıştılar. Bu araç, anahtar kelimeniz veya reklam grubunuz için farklı bir maksimum TBM teklifi kullanmış olsaydınız reklamlarınızdan almış olabileceğiniz sonuçları görmenizi sağlar. Teklif simülasyon aracı, geleceğe yönelik öngörüde bulunmaz ancak son bir hafta içinde farklı teklifler verseydiniz reklamlarınızın alacağı tıklama, maliyet ve gösterim verilerini tahmin eder. Sistem, veri üretebilmek için Google ve Arama Ağı içinde son yedi günde gerçekleşen açık artırmaları analiz eder. Teklif simülasyon aracı, reklamınızın nerede görüneceğini ve ne sıklıkta tıklama almış olacağını tahmin etmek için sizin ve rakiplerinizin Kalite Puanı bilgileri gibi dahili açık artırma verilerini kullanır. Teklif simülasyon aracı, teklifleriniz dışındaki her şeyi olduğu gibi korur. Örneğin, rakiplerinizin teklifleri, Google'daki trafik ve Kalite Puanı için aynı değerleri kullanır. Çok önemli bir nokta da bu aracın yalnızca Arama Ağı'nda (Google Arama ve arama ortakları) kullanılabilir olmasıdır. Dün öğle saatlerinde ise Google AdWords Resmi Blogu’nda yayınlanan bir haber ile Teklif Simülasyon Aracı’na yeni bir ölçüt eklediğini duyuruldu. Tahmini Üst İzlenimler (Estimated Top Impressions) adı verilen bu ölçüt, reklamınızın son yedi gün içinde arama sonuçlarının üzerinde kaç defa çıktığını ve eğer farklı anahtar kelimelerde maksimum tıklama başı maliyet kullanılmış olsaydı bu ölçütün reklamlarınızı nasıl etkilemiş olacağı gösteriliyor.

Birçok değerli anahtar kelimeyi dikkatlice yönetmek ya da kullanıcıların reklamlarınızı olabildiğince sık görmesini sağlamak gibi durumlarda Tahmini Üst İzlenimler sizin için yararlı bir ölçüt olacaktır. Arama sonuçlarının üzerinde çıkan reklamlar kullanıcıların sağ tarafta çıkan sponsorlu bağlantılara göre tıklama olasılığı en yüksek olduğu reklamlardır. Eğer hedeflerinizden biri en üst konumda görüntülenmekse ve reklamınızın kullanıcılara ne kadar belirgin bir şekilde gösterildiğini ölçmek için "ortalama konuma" odaklanıyorsanız, Tahmini Üst İzlenimler (Estimated Top Impressions) dikkatinizi vermeniz için daha iyi bir ölçüt olabilir. Ortalama konum reklamınızın sayfadaki diğer reklamlara kıyasla nerede görüntülendiğini gösteriyor olsa da, reklamınızın arama sonuçlarının üst kısmında mı yoksa sayfanın sağ tarafında mı görüntülenmekte olduğu hakkında bilgi vermez. Bu araç ile geçmişteki performans gelecekteki sonuçları garanti etmez ve simülasyonlar da sadece belirli bir anahtar kelime üzerinde anlamlı bir analiz yapabilmek için yeterince trafik varsa yapılabilir. Ek olarak, sayfanın üst kısmındaki izlenimler yalnızca Google'daki izlenimler için sayılmaktadır, çünkü Arama Ağı (Search Network) bünyesindeki siteler reklamları faklı şekillerde görüntüleyebilir. Tahmini Üst İzlenim verileri şu an için yalnızca Teklif Simülatörü'nde (Bid Simulator) mevcut durumda fakat yakın zamanda daha fazla AdWords raporuna da dahil edilecektir. Işıl Yılmaz AdresGezgini Ltd. Sosyal Medya Uzmanı

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap