BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google AdWords ile Uluslararası Kampanyalar: Shoes of Prey in Başarı Hikayesi

Google AdWords ile Uluslararası Kampanyalar: Shoes of Prey in Başarı Hikayesi

Google AdWords ile Uluslararası Kampanyalar: Shoes of Prey in Başarı Hikayesi

Mike Knapp ve Michael Fox hep bir start-up şirketi kurmayı hayal etmişti. Kişiye özel ayakkabı tasarımlarını çok seven Michael’ın eşi Jodie Fox'a arkadaşları kendileri için ayakkabılar tasarlamalarını ve seyahatlerinden onlara el yapımı ayakkabılar getirmelerini istediğinde, Mike ve Michael bir iş fırsatı gördü. Üçlü, tasarım deneyimini dünyanın geri kalanı ile paylaşmak için kendi özel yapım ayakkabı şirketleri Shoes of Prey'i kurdu.

Shoes of Prey, kurucularının yaşadığı ve şirketin merkezinin de bulunduğu Avusturalya'da hizmete başladı. İlk müşterileri, çevrimiçi yaratım aracını test eden ve kişiselleştirilmiş tasarımlarını gururla giyen yakın arkadaşları oldu. Kişiye özel ayakkabılar yaratabilme olanağı sunan Shoes of Prey’nin ünü kısa sürede hızla yayıldı. Şirketin sistemini ilk kez test edenlere giydikleri harika ayakkabıların nereden alındıklarıyla ilgili sorular geliyordu. Kısa bir süre sonra yabancılar da alım yapmaya başladılar ve web sitesi denizaşırı ülkelere yayıldığı zaman, ekip uluslararası alımlara imkân vermek için farklı para birimleri sunmaya başladı.

Ekip zaten Shoes of Prey'i Avusturalya'daki çevrimiçi müşterilere tanıtmak için bir AdWords hesabı yaratmıştı. Uluslararası olarak genişlediklerinde, işlem yapabildikleri para birimlerini kullanan, İngilizce konuşulan ülkeleri hedefleyen yeni AdWords kampanyaları yarattılar. Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi bölgelerde reklamlarını görüntülemek için AdWords yer-hedefleme özelliğini kullandılar. Shoes of Perry’nin kurucularından Michael şirketin uluslararası başarısını şöyle anlatıyor: "Avusturalya'da konumlanmış olmamıza rağmen, dünyanın öbür ucundan siparişlerin gelmeye başlaması sadece bir kaç gün aldı. Bunu görmek heyecan vericiydi."

Şu anda Shoes of Prey'in ayakkabı satışlarının yaklaşık yüzde 10'u AdWords müşterilerinden ve bunların da yüzde 40'ı uluslararası alıcılardan geliyor. Uluslararası kitlelere ulaşmada başarılı olmalarının temel sebeplerinden birinin, reklam metinlerini farklı bölgeler için değiştirebilmelerindeki kolaylık olduğunu belirten Michael konuşmasına şöyle devam ediyor: "Hediye çekleri sitemizde gerçekten çok popülerdi, böylece biz de hediye çeklerimizin promosyonunu yapmak AdWors'ü için kullandık. Bizim için anahtar günler anneler günü, sevgililer günü ve yılbaşı."

Michael daha sonra her ülkenin bu özel günler için en fazla arama trafiğine sahip olduğu tarihleri belirlemek için Arama için Google Insights'ı (Google Insights for Search) kullanmış. "Bu özel günlerin her birini hedeflemek için belirli AdWords kampanyalarının zamanlarını ayarlıyoruz. Anneler günü farklı ülkelerde farklı günlerde kutlanıyor, böylece AdWords de çeşitli ülkeler için kampanyaları yılın farklı zamanlarında yürütmemize imkân sağlıyor, ayrıca reklamları farklı ülkelerdeki insanlara hitap edecek şekilde düzenleyebiliyoruz. Örnek olarak, ayakkabılarımızın fiyatlarını İrlanda'da Euro olarak, Birleşik Devletler'de Dolar olarak duyuruyoruz."

Yalnızca bir yıllık bir çalışmadan sonra kurucular üç yeni eleman işe aldılar. Japonya ve Rusya'daki pazarlarda yerlerini sağlamlaştırmak için bu ülkelerdeki yerel firmalarla ortaklıklar kurdular. Kuruculara göre AdWords, şirketlerinin ömrünün henüz başında şirketlerinin sahip olduğu Avusturalya dışına büyüme potansiyelini gösterdi. Bu sayede web sitelerinin eksiksiz yerel pazarlama ve müşteri desteği de içeren Japonca ve Rusça sürümlerini sunuyor.

AdWords ile Michael, Jodie ve Mike; kişiye özel ayakkabı tutkularını, kişiselleştirme sevgilerini paylaşan uluslararası müşterilerle paylaşabildi. Bir sonraki adımları tüm ayakkabı sevenlere kendi ayakkabılarını tasarlamaları için esin kaynağı olmak. Michael: "Webde gezindikleri sırada o ilk müşterileri bulmak için Google Görüntüleme Ağı ile denemeler yapmaya başlıyoruz." Ve bir yandan ayakkabı tasarlamanın ne kadar eğlenceli olduğundan haberi olmayan yeni uluslararası müşterilere ulaşmak için AdWords yer hedefleme ve reklam metni özelleştirmeyi kullanmaya devam edecekler.

Kaynak: Google Inside AdWords

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap