BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Facebook un Gölgesinde Kalan Diğer Sosyal Ağlar

Facebook un Gölgesinde Kalan Diğer Sosyal Ağlar

Facebook ve Twitter son dönemde dünyada, en çok konuşulan, tartışılan ve incelenen sosyal ağlar. Her ikisi de kendi alanında son derece popüler. Facebook’un  900 milyon ile göz yaşartan üye sayısı, Twitter’da her bir saniyede atılan onbinlerce tweet, veritabanı derinliklerinde arşivleniyor.

Hepimiz bu sosyal ağların dünyadaki hâkimiyetinin bilincindeyiz. Ama onların gölgesinde kalan, üye sayıları fazlaca, dünyanın “diğer” sosyal ağlarını da es geçmeyelim istedik.

thefinancialist.com’un hazırladığı infografik, dünya sosyal medya camiasının ikinci oyuncuları Qzone, Renren, Badoo, Kontakte, Orkut, Odnoklassniki ve Mixi’yi inceliyor.

Qzone – 480 milyon kullanıcı

Çin'in en büyük sosyal ağı Qzone, 2005 yılında açıldı. Kullanıcılar blog yazabiliyor, müzik ve fotoğraf paylaşabiliyorlar.

Renren – 160 milyon kullanıcı

Çin'in Facebook'u olarak biliniyor. 2009 yılında kuruldu.

Badoo – 150 milyon kullanıcı

2006 yılında Londra'da açılan Badoo, İspanya, İtalya, Fransa ve Latin Amerika'da ilgi görüyor.

Kontakte – 150 milyon kullanıcı

Rusya'nın en popüler sosyal medya sitesi 2009 yılında açılan Kontakte, Facebook benzeri olarak  hizmet veriyor.

Orkut - 66 milyon kullanıcı

Google'ın sosyal medya girişimlerinden biri olan Orkut, 2004 yılında kuruldu. Hala Brezilya, Hindistan ve Japonya'da geniş bir pazar tarafından ilgi görüyor.

Odnoklassniki - 45 milyon kullanıcı

Kelime anlamıyla "sınıf arkadaşı" anlamına gelen Odnoklassniki, eski okul arkadaşlarını bulmaya odaklanıyor. Rus menşeili site 2004 yılında kuruldu.

Mixi - 30 milyon kullanıcı

2004 yılında kurulan Mixi, ilgi alanlarına göre insanları tanıştırmayı amaçlıyor.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap