BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Etkili Blog Yazısı için Sorulması Gereken 5 Soru

Etkili Blog Yazısı için Sorulması Gereken 5 Soru

Blog sahibi olan herkes, kendi blog yazılarının gezegendeki en önemli  araştırma yazısı, bilgilendirici, en eğlenceli derleme olduğunu düşünebilir.  Bu özgüvene sahip olabildiği için de çok şanslıdır aslında.

Peki ya gerçekte nasıldır?

Blog yazınız birebir sizinle ilgili değil, herhangi bir profesyonel bir alan ile ilgili ise, konusunda ilgili kişilerin yazınızı okumak için sabırsızlandığını düşünebilirsiniz, gerçekte böyle de olabilir. Ama yazınızı hazırlayıp postun ‘Yayınla ’ düğmesine basmadan önce kendinize birkaç soru sormanızda yarar var.

blog-yazımı

1. Bu yazının ana noktası neydi? Ben bunu açıkça belirttim mi?

Eğer (en fazla 30 saniye sürer) bir kahve yapmak için gereken zamanı ve ana noktalarını doğru ifade edemiyorsanız, sizin bakış açınızı yakalamak biraz zaman alabilir. İçerik, moda, tüketiciler için ürün incelemeleri… vb yazılar yazıyorsanız NEDEN yazı konusu yaptığınızı yazmanız ve anlaşılabilir şekilde açıklamanız gerekir.

2. Ben yararlı bir yazı yazdım mı?

Örneğin sağlıklı beslenme ile ilgili yazıyorsunuz. ‘En yararlı 5 tahıl ile kahvaltı etmek' konulu olsun yazı. Belki siz viral olacağını düşünüyorsunuz ama  insanlar kahvaltı için en yararlı tahılları merak ediyor mu? Yazı içersine, beslenme alışkanlığı ile ilgili bilgi, yararlı tahıllar ile ilgili istatistikler verebilirseniz daha ilgi çekici olabilir. Ve net sonuçlar daha kolay akılda kalıcı olur. Kendinizden düşünün: Neden başkalarının yazdığı yazıları okuyorsunuz?

3. Ben benzersiz bir yazı mı yazdım?

Eğer yazınızı çok sevdiyseniz ve mutlaka yayınlamak istiyorsanız, önce kendinizi 5 saniyelik bir iyilik yapın. Konuyu aratın. Belki aynı konuda benzer satırları başkası yazmıştır, ve hatta belki daha da iyi yazmıştır. Farklılık yaratarak yazınızın okunmasını sağlayabilirsiniz.

4. Bu yazı blog okuyucularımın ilgi alanı mı?

Her blogun bir tarzı, kitlesi vardır. En azından öyle olduğunu varsayıyoruz. Eğer blog yazınız blogunuzun takipçilerine hitap etmiyorsa, etkileşiminiz azalır. Çok sade ve basit ama doğru bir yöntem.

5. Kullandığım başlık ilgi çekici mi?

Kullandığınız başlığın dikkat çekici ve ilgi uyandırıcı olması çok önemli. Hem yazı hakkında fikir vermesi  hem de okuyucuda yazıyı okuma isteği uyandırması gerekir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap