BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Bu Hafta Sosyal Medya da Neler Oldu? #7

Bu Hafta Sosyal Medya da Neler Oldu? #7

1 Temmuz-6 Temmuz tarihleri arasında sosyal medyanın en çok konuşulan konularını sizler için derledik.

Sosyal Medya Günü Galata Kulesi’nde kutlandı: SOCIAL/IST 2012 Sosyal Medya Günü kapsamında 30 Haziran günü ünlü aktivistlerin katılımı ve Yaratıcı Fikirler Enstitüsü’nün moderatörlüğünde "Galata Kulesi Twitter’a Dönüşüyor" etkinliği gerçekleştirildi.  Nükleer enerjinin odak konusu olduğu büyük bir açık hava konferansı şeklinde geçen etkinlikte konu ile ilgili yazılan tweetler Galata Kulesi duvarlarından yansıtıldı. Biz de İzmirli sosyal medyacılar olarak sadece tweet atmakla yetindik.

Sosyal medya bu kez de Gotye'yi öldürdü: Ünlülerin sosyal medya kullanıcıları tarafından yalan haber ile öldürülmesine alışkınız. Daha önce de defalarca Münir Özkul’un başına gelmişti. Geçtiğimiz günlerde CNN ’in okur yorumları için açtığı bir sitede Gotye’nin 9 milimetrelik bir tabancayla intihar ettiği ve tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği haberi yer aldı. Kaynağın CNN gibi bir kuruluş olması nedeniyle haber ciddiye alındı ve Twitter başta olmak üzere tüm sosyal mecralarda paylaşıldı. Daha sonra haberin asparagas olduğu anlaşıldı.

Euro 2012 Finalinde Tweet Rekoru Kırıldı: Twitter Blog’dan yayınlanan açıklamaya göre karşılaşma oynandığı esnada, saniyede ortalama 15.358 tweet yazıldı. İspanya’nın galibiyetiyle sonlanan maçta aynı zamanda spor tabanlı tweetler bazında bir rekor da kırılmış oldu. 3 hafta süren turnuva boyunca dünya çapında toplam 16.5 milyon tweet gönderildi.

Twitter şeffaflık raporu açıklandı: Google’ın her yıl hazırladığı transparency report’un bir benzerini bu yıl ilk defa yayınlayan Twitter, kullanıcı bilgilerini elde etmek isteyen ya da hesapların kapatılması için taleplerde bulunan ülkeleri açıkladı. Şeffaflık raporuna göre, ABD yönetimi herhangi bir tweetin kaldırılması için resmen bir talepte bulunmazken, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Pakistan ve Türkiye’den bu yönde talepler geldi. Türkiye’den gelen tek bir tweetin kaldırılması talebi Twitter tarafından yerine getirilmedi.

Samsun’da sel felaketi sosyal medyanın gündemine oturdu: Samsun'da yaşanan sel nedeniyle TOKİ konutlarında birçok vatandaşın hayatını kaybetmesi, Twitter'da da gündemin en önemli tartışma konusu haline geldi. Sel felaketinin ardından şehirde çekilen bir fotoğraf ise haftanın en çok paylaşılan fotoğrafı oldu.

Higgs Bozonu ve Powerpoint Sunumda Comic Sans kullanımı: Maddeye kütlesini kazandırdığı düşünülen ‘Tanrı Parçacığı’ sonunda bulundu. Zamanın en büyük keşfi olduğu düşünülen Higgs Bozonu’nun tüm dünyada canlı yayınlandığı sunumunda kullanılan Comic Sans ise sosyal medya kullanıcıları arasında şaşkınlık yarattı.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap