BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Müşterilerinizle İlişkilerinizi Daha Uzun Sürdürebilmek için 4 Pazarlama Stratejisi

Müşterilerinizle İlişkilerinizi Daha Uzun Sürdürebilmek için 4 Pazarlama Stratejisi

Müşterilerinizle İlişkilerinizi Daha Uzun Sürdürebilmek için 4 Pazarlama Stratejisi

Yürüttüğünüz çalışmalarınız ile yeni müşteriler kazanmaya odaklanmış güzel bir e-ticaret mağazanız var. Web sitenizde, yeni müşteriler edinmek için ara sıra yapılan promosyonlarla açıkça harekete geçme çağrıları yapıyor, marka hikayenizi ve en son ürünleri tanıtan sosyal medya hesaplarınızı aktif yönetiyor, potansiyel satış ve dönüşüm oranlarınızı izleyerek yeni müşteriler için bir satın alma işlemi yapmak üzere hesaplarınız sürekli optimize ediyorsunuz.

Bütün bu işlemler ile satışlarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ancak, gerçekte daha büyük resmi düşünmeniz gerekir.

Yukarıdaki strateji kesinlikle işe yarar, ancak bununla ilgili sorun yalnızca yeni müşteriler edinmeye odaklanmasıdır . Gerçekten daha sürdürülebilir bir pazarlama stratejisi istiyorsanız, mevcut müşterilerinizi sadakat pazarlaması ile resme dahil etmeniz gerekir.

Neden Sadakat Pazarlaması?

Sadakat pazarlaması, mevcut ve geçmiş müşterileri girişimler, teşvikler aracılığıyla geri getirmeye ve elde tutmaya odaklanır ki bu sizin işletmeniz için daha iyidir. İşte nedenleri:

Müşteri kazanımı pahalı

Forrest Research'ün verilerine göre , yeni müşteriler edinmenin mevcut müşterileri elde tutmaktan beş kat daha fazla maliyeti var.

Potansiyel bir müşterinin sizden alışveriş yapmasını sağlamak için neler yaptığınızı hayal edin.  Markanızın varlığını fark etmelerini sağlamalı, onlara ne yaptığınızı söylemeli ve neden diğer markalardan daha iyi yaptığınızı açıklamalısınız. O zaman onları web sitenizi kontrol etmek için ilk adımı atmaya ikna etmeniz gerekir. Bir kez açık olduklarında, onları yeterince etkilemelisiniz ve satın almayı kolaylaştırmak için kesintisiz bir kullanıcı tasarım akışı sağlamalısınız.

Şimdi, mevcut bir müşteriyi sizden tekrar almaya ikna etmeye çalıştığınızı hayal edin;

Böylelikle potansiyel müşterilerinize markanız hakkında yaptığınız pazarlama  adımlarının çoğunu kolayca atlayabilirsiniz. Sizi zaten tanıdıklarından ve ürünlerinizle ilk elden deneyime sahip olduklarından, onlara iyi bir anlaşma yapabilirsiniz.

Yeni ürünleri mevcut müşterilere satmak daha kolay

Mevcut müşterileri çekmek, sadece ucuz değil, aynı zamanda daha kolay. Mevcut müşteriler, markanızla ilgili önceden bilgi ve deneyime sahip olduğundan, onları sizden almaya ikna etmek daha kolay görünüyor.

Pazarlama Metrikleri kitabına göre , mevcut bir müşteriye satış yapan şirketlerin olasılığı %60-70'tir . Diğer taraftan, yeni bir müşteriye satış yapma olasılığı %5-20'dir.

Global araştırma ve danışmanlık firması Gartner Group ayrıca, şirketinizin gelecekteki gelirinin% 80'inin mevcut müşterilerinizin sadece % 20'sinden geleceğini belirten müşteri sadakati üzerine bir istatistik yayınladı .

Bu istatistikler, şirketinizin uzun vadeli kârlılığında kaçınılmaz olduğunu ve derhal odaklanmanız gereken bir şey olduğunu göstermektedir.

Markanızı büyütmek için müşteri sadakati nasıl kullanılır?

Müşteri sadakati çok zordur, çünkü müşteriler size bağlı kalacak hiçbir şeyle bağlı değildir. Sadık bir müşteri, bir çok farklı sebepten dolayı başka bir markaya atlayabilir. Başka bir marka daha erişilebilir olabilir veya yeni bir markayı denemek isteyebilirler. 

Ancak, müşterilerinizin mümkün olduğunca uzun süre dolaşmalarını sağlamak için kullanabileceğiniz müşteri sadakati pazarlama stratejileri vardır.

1. Müşteri Geri Bildirimi İsteme

Müşterilerinizi elinizde tutmaya çalışmadan önce neden ayrıldıklarını anlamanız gerekir. Ve bu sorunun tersini de sormak önemlidir: Mevcut müşterileriniz neden kalıyor?

Müşterilerinizin size bu geri bildirimleri vermesini sağlamak için birkaç farklı strateji vardır.

Sosyal medyayı kullanarak geribildirim için kanallar sağlayın;

Müşteriler ürünlerinizi kullandıklarında, bunun hakkında fikir sahibi olurlar. Nasıl hissettiğini bilmenin en iyi yolu, sizi bilgilendirmek için kullanabilecekleri kanallar sağlamaktır. Bu görüşler farklı şekillerde yardımcı olabilir.

Global firmaların bir çoğu, müşteri desteğini ve geri bildirimlerini ayrı bir tutamaç kullanarak Twitter'da ele alır ve sorgulara gerçek zamanlı olarak yanıt verir.

2. En Sadık Müşterilerinizi Sosyal Medyada Kutlayın

Müşterilerinize geri bildirimlerini ve deneyimlerini ifade etmeleri için bir ses verdikten sonra, sizi desteklemek için kendilerini özel hissetmelerini sağlayın

Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları, kullanıcılara düşüncelerini ve eylemlerini ağlarına ve ötesine gösterebilecekleri kimlik ifadesi için bir kanal sunar.

Bu platformlar ayrıca, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) yoluyla müşteri etkileşimlerini teşvik etmenin harika bir yolunu sunar. Sosyal medya yarışmaları ve eşantiyonları müşterileri marka ile etkileşime girmeye ve onları ağları aracılığıyla tanıtmaya teşvik eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, bazen müşteriler size sadık olabilirler ancak daha ucuz veya daha yeni olan başka bir markaya geçebilirler. Sadakat dinamiktir; Müşterilere geri dönmeleri için bir sebep vermeye devam etmelisiniz. Bu yüzden onları yeni ürünlerinizden ayırmak için başka yollara sahip olmak önemlidir.

Bir sadakat ödül programına sahip olmak, müşterileri markanızı yönlendirmeye devam etmeye teşvik etmenin somut bir yoludur.

3. Sadık Müşterileri Sevk Programları ile Yaymaya Teşvik Etmek

Sadakat programları ve sevk programları bazen benzer olduğu düşünülür, ancak farklı işlevlere hizmet eder. Sadakat programları, sizden defalarca satın almak için müşterileri teşvik ederken, yönlendirme programları, arkadaşlarınızı markanızdan satın almalarını sağlayan müşterileri teşvik eder.

Ve sadakat pazarlama yoluyla mevcut müşterileri elde tutmak ve yeni müşteriler edinmek arasındaki köprü, tavsiye programlarından geliyor.

Bir markayı seven müşteriler, ağızdan ağza yoluyla doğal olarak arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Yönlendirme programı, bu davranışı hem savunucu hem de yönlendirilen arkadaş için teşviklerle teşvik eder.

Sadakat pazarlama, müşterilerinize değer vermekten ibarettir.

Yukarıda listelenen bu örnekler ve ipuçları, müşterilerinizle gerçek bir etkileşim kurmanıza yardımcı olacaktır. Müşteriler bir markanın geri bildirimlerini takdir ettiğini ve sorularına anında yanıt  alabildiklerinde, size büyük saygı duyacaklar ve sizi daha da destekleyeceklerdir.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Dilan Karataş tarafından yayınlanmıştır.

Yorum Yap