BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • AdWords Açık Artırma Sistemi: “Peki Ne Kadar Ödeyeceğim?”

AdWords Açık Artırma Sistemi: “Peki Ne Kadar Ödeyeceğim?”

AdWords Açık Artırma Sistemi: “Peki Ne Kadar Ödeyeceğim?”

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında her gün milyonlarca insan aktif halde bilgiye ve istedikleri ürünlere ulaşmaya çalışıyor,  satın alma işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor. Diyelim ki siz de artık bu büyülü dijital dünyanın bir parçası olmaya, şirketinizin varlığını potansiyel müşterilerinize duyurmaya, işletmenizi yerelden dünyaya açmaya karar verdiniz ve reklam çalışmalarınıza başladınız.  “Peki ne kadar ödeyeceğim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Size iyi haberi vermeden önce, dilerseniz kısaca AdWords’ün açık arttırma mantığına kısaca bir göz atalım.
Varsayalım ki; siz birbirinden güzel çiçeklerin yer aldığı bir web sayfasına sahipsiniz ve sitenizde kırmızı güller için ayırdığınız ayrı bir bölüm var ve yine varsayalım ki evlilik yıldönümü için eşine sürpriz yapmak isteyen Ahmet, Google’ da kırmızı güller şeklinde bir arama gerçekleştirdi. Tam da bu sırada AdWords arama sonuçları sayfasında Ahmet’ e hangi reklamların gösterileceğini, bu reklamların sayfadaki sıralamalarını ve herhangi bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için bir açık artırma gerçekleştirir. “Madem bu bir açık arttırma, o halde en yüksek teklifi verip en üst konumda yer alsam olmaz mı?” diye düşünebilirsiniz. 

Hayır, daha yüksek teklif vererek daha üst konumlarda yer almış olmayı garantileyemezsiniz. 

AdWords açık arttırma sırasında hangi reklamın daha üst konumlarda yer alacağına karar verirken, her reklam için Tıklama Başı Maliyet (TBM), Kalite Puanı ve eklenmiş olan uzantılara bakarak kendi algoritmasına göre bir reklam sıralama puanı hesaplar.


 

Kırmızı gül arama örneğine geri dönecek olursak, sizinle birlikte X Firması ve Y Firmasının da aynı anahtar kelime için bir Maksimum TBM belirlediğini ve kalite puanlarının da aşağıdaki şekilde olduğunu düşünelim.

Kalite puanımızın 10, verdiğimiz maksimum TBM’nin de 1,50 tl olduğu bu açık arttırmada, potansiyel müşterilerimizden olan Ahmet, reklama tıkladığında gerçekten de 1,50 TL ile mi ücretlendirileceğiz? 
Gerçek TBM teriminden haberdarsanız, bu sorunun cevabının hayır olduğunu biliyorsunuz demektir; değilseniz, hazır olun! En başta belirttiğimiz güzel haberi duymak üzeresiniz;  AdWords, açık arttırma sırasında mevcut reklam konumunuzu koruyacak şekilde teklifinizi belli miktarda düşürecektir!

Ödeyeceğiniz gerçek tutar, yani gerçek TBM ise: 

Bu hesaplamaya göre ödememiz gereken Gerçek TBM, bir alt sıralamamızda bulunan X Firmasının belirlemiş olduğu Maks. TBM ve kalite puanına, buna ek olarak da bizim kalite puanımıza bağlıdır.

Bu açık arttırmanın sonunda biz 1,50 TL olarak belirlediğimiz Maks. TBM yerine, 0,91 TL ödeyerek satışlarımızı arttırır ve ilk sırada yer alırken, Ahmet de evlilik yıl dönümleri için eşine dilediği gibi bir sürpriz yapabilecektir. 

Daha düşük bütçeyle daha iyi reklam konumları elde edebilmenin mümkün olduğu AdWords dünyasında, belirlediğimiz Maks. TBM miktarından daha da azını ödemiş olmak, markamızı yerelden tüm dünyaya duyurmak ve böylece binlerce hatta belki milyonlarca potansiyel müşterilerimize tam da bizi aradıkları sırada ulaşmak paha biçilemez değil mi?

Kaynak: 1, 2

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap