BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Pazarlama Araçlarınıza Google Trendleri Ekleyin

Pazarlama Araçlarınıza Google Trendleri Ekleyin

Pazarlama Araçlarınıza Google Trendleri Ekleyin

Google Trends kullanıcıların Google arama motoru üzerinde yaptığı sorgulamaların ne sıklıkla yapıldığı, nerede yapıldığını gösteren Google tarafından kullanıcılara sunulan bir araçtır. Örneğin Video aramasının hangi coğrafyalarda hangi zamanlarda ne kadar arandığını Google Trends aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Trendleri Belirleme ve Satış Yaratma

Google Trends, küçük işletmelerin anketlere veya araştırmalara para harcamadan tüketici bilgilerini toplamasını sağlar. Rakip markaları aramak, ürün özelliklerini karşılaştırmak veya belirli bir sektördeki en çok aranan sorguları belirlemek için Google Trends'i kullanarak, hedef kitleniz tarafından daha fazla talep edilen ürünleri keşfedebilirsiniz. Bu bilgileri hedef odaklı reklamlar oluşturmak, daha fazla müşterinin dikkatini çekmek ve daha fazla satış üretmek için kullanabilirsiniz.

Aslına bakarsanız Google Trends, özellikle SEO uzmanları ve dijital pazarlama uzmanları için geliştirilmemiştir ancak anahtar kelime araştırması ve pazarlama planları ile ilgili işlemler için oldukça önemlidir. Size arama trendleri  ile ilgili raporlar verecek çok fazla bir araç olmadığı için Google Trends istatistiklerini yorumlamak ve kullanmak işletmenizin yararına olacaktır.

Yazımınız sonunda bazı ilginç Google Trends istatistiklerine bakalım.

Selfie anahtar kelimesinin arama istatistiklerini incelediğimizde, Kasım 2012 den önce hiçbir anahtar kelime olmadığını görüyoruz ancak o tarihten sonra selfie kelimesi popülerleşmeye başlıyor. Selfie arama terimi Mart 2014 teki Oscar ödül töreninde meşhur selfie fotoğrafının retweet rekoru kırması ile 2014 yılında en yüksek seviyesine ulaşmıştır.


 
Son 5 yıl içinde “Google reklam, Facebook reklam, Instagram reklam” arama terimlerini karşılaştırdığımızda karşımıza çıkan grafik incelendiğinde, 2014 yılında Google ve Facebook reklamcılığının daha çok ön planda olduğu görülürken son yıllarda Instagram reklamlarının da iddialı bir yarışmacı olduğu gözlemlenmektedir. 

World Cup Arama terimini grafikte incelediğimizde 4 yılda 1 düzenlenen Dünya Kupasının düzenlendiği yıllarda (2006, 2010, 2014, 2018) yüksek arama hacimlerine sahip oldukları görülmektedir.Siz de hedef kitlenizin önemli bulduğu ve arama yaptığı ürün özelliklerini ve tüketici taleplerini belirlemek ve tüketicilerin markalar hakkında ne aradığını gözlemlemek için Google Trends'i kullanmaya şimdi başlayabilirsiniz. 

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap