BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Google AdWords’te Rakiplere Odaklanmanın Kaçınılmaz Sonu

Google AdWords’te Rakiplere Odaklanmanın Kaçınılmaz Sonu

Google AdWords’te Rakiplere Odaklanmanın Kaçınılmaz Sonu

Rekabet iş hayatının her alanında oldukça önemlidir farkındayız.  Ancak reklam stratejilerinizi belirlerken rakiplerinizin reklamlarına odaklanmak sizi oldukça gereksiz maliyetlerle karşı karşıya bırakacağı gibi kendi işinize de odaklanmanızı önleyebilir.

Bu sebeple öncelikli tavsiyemiz:  Rakiplerinizi fazla önemsemeden, kendi işinize odaklanın.

Özellikle reklam çalışmalarına yeni başlayan bazı müşterilerimizde rastladığımız ve sonu felakete giden şöyle bir görüş var:

“Şimdi ilk sırada yer alıyorum, tüm rakiplerimi domine ediyorum.”

“Eyvah, rakibim benim yerime 1. Sırada yer alıyor, tüm sektörü ele geçirdi.  Hemen teklifleri yükseltmeliyim.”

“Tekrar 1. Sıradayım. Şimdi görür onlar.”

“Hayır! Tekrar 1. Sıraya çıktı, hemen teklifi yükseltiyorum.”

Vee kaçınılmaz son:  “Bu reklamlar çok pahalı, hiç dönüş alamadım.”

Problem şu ki, reklamınızın maliyetini arttırdıkça günlük bütçeniz daha hızlı tükenmekte ve reklamlarınız daha az yayınlanmaktadır.

Özetle #1; siz daha fazla ödedikçe, reklamınız daha da az gözükür.  Korkunç değil mi? Reklamlara yeni başlayanların düştüğü en büyük yanılgı, reklamlarda ilk sırada çıkmanın en iyisi olduğunu düşünmektir. Üstelik bir de bunu rakibe odaklanarak hedefleyince yukarıdaki durum kaçınılmaz oluyor. Ne yapılması gerekir? Reklamveren uzman kullanıcı ve ajansların önemsediği en önemli faktör dönüşümdür. Dönüşüm, kullanıcının sadece sitenize reklam vasıtasıyla girmesi değil, sizin istediğiniz işlemi yapması olarak özetleyebiliriz. Bu bir e-ticaret sitesi için satış, otel için rezervasyon,  danışmanlık firması için telefonlarının çalması olabilir. Üstelik Google AdWords ile tüm bu dönüşümlerinizi kayıt altına alabilmektesiniz.

Rakipleriniz yerine neden dönüşüme odaklanmalısınız?

Üst konumlarda veya rakiplerin üstünde yer almak tabi ki faydalıdır şayet dönüşümleri ve dönüşüm maliyetlerini ölçüyor ve pozitif yatırım getirisi sağlıyorsanız. Dönüşüm verilerinize odaklanmak size en az maliyetle en çok dönüşümü sağlayan reklam ve anahtar kelimelerinizi tespit etme olanağı verir.  Böylece dönüşüm maliyeti düşük reklamları öne çıkarır ve en üst konumlar için ciddi rakam ödeyen rakiplerinizden daha verimli bir reklama sahip olabilirsiniz. Sonuç olarak da bütçeniz cebinize kalır.

Özetle #2:  Daha az ödeyerek,  yüksek performanslı  reklamlarınızı öne çıkarırsınız.

Pozitif Yatırım Getirisi ve Karlılık ile ilgili aşağıdaki yazımızı da okumanızı öneririz. http://blog.adresgezgini.com/pozitif-yatirim-getirisi-karlilik-nasil-saglanir/ Şimdi bırakın rakipleriniz en üstte yer tutabilmek  için korkunç bedeller ödemeye devam etsin, siz dönüşümün ve karlılığın tadını çıkarın.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap