BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Sosyal Anneleri Tanıyalım

Sosyal Anneleri Tanıyalım

Geçtiğimiz günlerde Nielsen tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal interneti kullanan kadınların ve özellikle annelerin oranı oldukça yüksek. Sosyal anneler markaları internette takip ediyorlar, markanın Facebook sayfasına yorum bırakıyor ya da Twitter’dan mesaj gönderiyorlar. Sosyal anneler Nielsen tarafından şu şekilde tanımlanmış: “En az 1 çocuğu olan ve sosyal ağlarda aktif bir şekilde yer alan kadınlar”

Aşağıdaki grafik NM Incite ve Nielsen tarafından gerçekleştirilmiş. Bu araştırma ile sosyal annelerin hangi trendleri takip ettiklerini ya da nasıl alışveriş yaptıklarını anlayabilirsiniz. Eğer hedef kitleniz bu tanıma uyan sosyal anneler ise araştırma marka stratejinizi belirlemede size büyük destek sağlayacaktır.

 

 

Sosyal Anneler Sosyal Medya’ya Nasıl Erişiyorlar?

Sanıldığının aksine internet kullanan annelerin oldukça fazla bir kısmı sosyal ağlara mobil cihazları üzerinden bağlanıyor. Nielsen’in araştırmasına göre sosyal medyada yer alan annelerin %50’si bu platformlara akıllı cep telefonları ya da tabletleri üzerinden giriş yapıyorlar. Bu da genel popülasyonun %37’sine denk geliyor.

Sosyal Anneler Nasıl Alışveriş Yapıyorlar?

Sosyal anneler parasının hesabını biliyor. İnternet kullanan annelerin %56’sı genel nüfusa göre daha fazla “bedava” ürün araştırıyorlar, kampanyalara katılıyorlar. İnternet üzerinden yaptıkları alışverişlerde de genelde günlük tüketilen yani yiyecek, temizlik ürünleri gibi ürünlere yöneliyorlar.

Araştırmaya göre annelerin %86’sı kozmetik alışverişlerini internetten yapıyorlar. Cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri ve parfüm alışverişlerini de bu kategoriye dahil edebiliriz.

Sosyal Anneler Neleri Seviyorlar ya da Sevmiyorlar?

Sosyal medyada kadınların ve annelerin artan etkinliği ve markalar ile girdikleri etkileşim tartışılmaz. Sosyal ağlara üye olan annelerin %81’i bir markayı izliyor ya da “hayran”ı oluyor. Bu kadınların %86’sı markanın yaptığı bir durum güncellemesini beğeniyor, %84’ü ise duruma yoruma yapıyor ya da genel izleyiciye açık sayfalara yorum bırakıyor.

Araştırma ayrıca sosyal annelerin internette kesinlikle utangaç davranmadığını da gösteriyor:

Anneler kendi aralarında da iletişim kuruyorlar, birbirlerinden tavsiyeler alıyorlar ya da ürün ve hizmetler hakkında fikirlerini belirtiyorlar. Bu segmente dahil olan annelerin oranı %85 ve genelde güzellik ve kozmetik alanında oldukça etkinler.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap