BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Dijital Pazarlamada Kişiselleştirme

Dijital Pazarlamada Kişiselleştirme

Dijital Pazarlamada Kişiselleştirme

Dijital mecrada reklamlarımızın ilgi çekiciliği kadar hitap ettiği kesimin de önemli olduğunu biliyoruz. Peki bunu daha dikkat çekici bir hale nasıl getirebiliriz? Tabi ki reklamlarımızı kişiselleştirerek.

Reklamlarımızı kişiselleştirmek potansiyel müşterilerimizden elde edeceğimiz etkileşimler ve dönüşümleri hızlandırmanın yollarından biridir. Aranan ürün veya hizmetle ilgili olarak alaka düzeyi yüksek ve kişiselleştirilmiş reklamlar müşterilerimize kendilerini özel hissettireceği gibi dijital pazarlamada bizi ileriye taşıyacaktır. 

Kişiselleştirme yaparken aslında birçok veriden yararlanabiliriz bunlar başta profil verileri olmak üzere CRM verileri, çevresel veriler ve gerçek zamanlı olaylar olarak sınıflandırılabilir. Bu verileri biraz detaylandırmak istersek profil verileri hepimizin tahmin edebileceği gibi yaş, cinsiyet, satın alma alışkanlıkları ile detaylanırken, CRM verileri markaların yazılım sistemlerinde kaydedilen veriler olarak tanımlanabilir. 

   

Araştırmalara göre kişiselleştirilmiş web sitelerinin kullanıcı deneyimi açısından daha iyi performansa sahip olduğu ve daha kolay satışa ulaştığı görülmüştür. Bu da müşterilerinin bireysel isteklerine hitap eden markaların rakiplerine göre bir adım önde olduğunu bizlere açıklamakta. 

Son olarak dijital pazarlamada kişiselleştirmeye örnek vermek istersek günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız Netflix’in kişiselleştirilmiş film önerisi bunlardan sadece biri. Teknolojinin gelişmesi ve yapay zekanın dijital pazarlamada yer almasıyla birlikte kişiselleştirme yöntemleri de her geçen gün dijital dünyanın vazgeçilmezi olmakta.

 

Referanslar

Okkay, İ. (2020). Dijital Gözetim Çerçevesinde Kişiselleştirilmiş. Opus Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi.

Nesamoney, D. (2015). Personalized digital advertising how data and technology are transforming how we market. New Jersey: Pearson Education, Inc.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Işınsu Çelebioğlu tarafından yayınlanmıştır.

Işınsu Çelebioğlu, 1998 yılında İzmir'de doğdu. 2016 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Matematik (ingilizce) bölümünü kazandı. Lisans eğitimi boyunca ortaokul ve lise öğrencilerine özel ders verdi ve Erasmus programına katılarak kendini geliştirdi. Bitirme projesini AdresGezgini Google reklam verileri analizi üzerine yapan Işınsu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik yüksek lisans programında eğitimine devam etmektedir. Spor yapmayı, yeni yerler görmeyi ve yabancı dizi izlemeyi çok seviyor.

Yorum Yap