BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

Dijitalleşme çağının getirdiği dönüşümlerle beraber artık neredeyse hepimiz sosyal medyayı bir önceki seneye göre çok daha aktif kullanıyoruz, kendi sosyal medya kullanımımızın yanında karşımızdaki hedef müşteri kitlemizin de sosyal medya alışkanlıkları zaman içerisinde değişiklikler gösteriyor. İşletmelerin bu değişimlere ayak uydurabilmek için bazı stratejik ihtiyaçlarının olduğunu bilmeleri gerekir.

 

Rakipler ile beraber yarışabileceğimiz ve müşteri dikkatini yüksek safhada tutabileceğimiz stratejiler ise şu şekilde;

 

  1. Doğru ve gerçek etkileşim kullanın

Günümüzde çok fazla sosyal medya kullanıcısı, bot takipçi veya sahte takipçiler aracılığıyla etkileşimini arttırmaktadır. Günümüüz teknolojisi yardımıyla, bu yöntemler çeşitli yazılımlar tarafından tespit edilebilmekte ve bu takipçi ya da gönderiler spam olarak işaretlenmektedir. Müşteri güveni açısından da kendi marka sloganınız ve hedefleriniz üzerine bir strateji geliştirerek gerçek kullanıcılara yönelik sosyal medya yönetimi yapılması tavsiye edilmektedir.

 

2.Az Takipçili İnfluencerlar İle Çalışın

 

Yapılan bazı araştırmalara göre, ‘’müşterilerin 1000-10.000 takipçiye sahip influencerlar’a duyduğu güvenin , diğerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.’’ Daha yüksek takipçiye sahip olan influencerlar’ın, ürün ve hizmet tanıtımlarındaki samimiyet veya doğru bilgilendirme sağlamasının, daha az takipçili sayfalara göre daha düşük olduğunu düşünülmektedir. Markanızı tanıtmak konusunda az takipçili sosyal medya kullanıcılarına şans vermeyi tavsiye edebiliriz.

 

3. Sahte Takipçileri Eleyin 

 

Sosyal medya sayfalarında yapılan bir diğer hata ise, daha popüler ve daha yüksek marka bilinirliğine sahip olmak amacıyla  yüksek sayıda takipçi satın alınmasıdır. Bu konuda gerçek takipçi kazanmaya yönelik çalışmaların yapılması, gönderi etkileşimleri konusunda da avantaj sağlayacaktır. Başlangıç olarak, mevcutta robot veya sahte takipçilere sahip iseniz, bu konuda bir eleme işlemi yaparak ilerlemenizi tavsiye ederiz.

 

4. Sosyal Medya Hesaplarınıza Alışveriş Özelliğini  Dahil Edin

 

Yakın zamanda, sosyal medya mecralarında, alışveriş özelliği devreye alındı. Böylece müşteri kitleleri direkt sosyal medya sayfaları üzerinden ürün veya hizmet fiyatı bilgisine sahip olmaya başladılar. Markanızı sosyal medya hesaplarında işletme profiline geçirerek başlangıç sağlayabilirsiniz.

 

5.Bilgi Paylaşımı Kısımları Ekleyin

 

Facebook Messenger, WhatsApp vb. uygulamalar üzerinden müşteri kitleniz ile bilgi paylaşımı ve iletişim kanalları oluşturacağınız düzenlemeler yapabilirsiniz, örneğin bir facebook sayfasına giriş yapıldığında, karşımıza çıkan Messenger iletisi gibi.

 

6.Canlı Videolardan Faydalanın

 

Sosyal medya mecraları üzerinden, günümüz kuşakları canlı video kullanımına çok dikkat etmektedir, canlı videoların önemli bir yararı, takip edilen kişinin bir canlı yayın oluşturduğunda, bu kişiyi takip edenler bir bildirim göndermesidir.

 

7.Artırılmış Gerçeklik(AR) Uygulamasını Kullanın

 

Müşterinizin, satmış olduğunuz ürün için kendisinde veya evinde nasıl durduğunu kontrol edebileceği uygulamalar, müşteri deneyimlerinde ciddi dalgalanmalar yaratmaktadır. Örneğin; bir duvar boya renginin evinizde nasıl gözükeceği, ya da satın almak istediğiniz bir gözlüğün yüzünüzde nasıl gözükeceği konusunda artırılmış gerçekten faydalanabilirsiniz.

 

Kaynak: wordstream.com

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Buse Güner tarafından yayınlanmıştır.

Buse Güner, 1992 yılında Tekirdağ’da doğdu. 2014 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Güner, iş hayatına AdresGezgini’nde başlamıştır. Pazarlama konusuna merakı olan Güner, öğrencilik yıllarında çeşitli yerlerde satış görevlerinde bulunmuştur. Yeni yerler keşfetmekten, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ve gelişim kitapları okumaktan hoşlanır.

Yorum Yap