BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • 2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

2019'da Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Yükseltmenin 7 Yolu

Sosyal medya hesap kullanım oranı günümüzde 3 milyarı aşmış olması, markanızın müşterilerinizin beklentilerini karşılama noktasında strateji düzenlemesi yapılmasını gerektirmektedir.

Her geçen gün sosyal medyanın gelişmesi ve güncellenmesine yetişmek gereklidir. 2018 ve 2019 yıllarında sosyal medyada platformalarında olan birçok güncelleme sayesinde yeni trendler ortaya çıktı ve böylece işletmelerin sosyal medya stratejilerini ve taktiklerini ayarlamaları için bir katalizör olmuştur.

İşte sosyal medya stratejinizin 2019'da ihtiyaç duyduğu 7 taktik .

1. Gerçek etkileşimi hedefleyin.

Popülariteyi ve etkileşimi arttırmak amaçlı olarak, ‘aşağıda bir arkadaşını etiketle’ gibi öneriler içeren paylaşımlar, güncellemeler sonrası daha akıllı hale gelen algoritmalar sayesinde sona erecek.

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan gönderilerin ilginç ve ilgi çekici şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Böylece takipçilerin ve diğer kitlelerin paylaşımlara katılım yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bu trendi nasıl değerlendirebilirsiniz?  Marka yönergelerinizi ve bunları bağımsız bir kullanım yerine daha geniş kapsamlı içerik pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanarak, sosyal medyaya en iyi nasıl uygulayabileceğinizi düşünün..

2.Mikro-bloggerlar ile çalışın.

Bazı araştırmalar, bir profil birkaç binden fazla takipçi topladığında, Instagram gibi sitelere katılım oranlarının hızla düşmeye başladığını açıkça göstermiştir . 1.000 ila 10.000 takipçisi olan sosyal medya hesaplarına sahip kişilerle işbirliği yapmanın çok daha büyük katılım oranına sahip olabileceğini göstermektedir.

Bu trendi nasıl değerlendirebilirsiniz? Ajanslar tarafından temsil edilmeyen, takip edenlerin daha az ama katılım oranlarının daha yüksek olduğu bloggerlar için ilgili hashtagleri arayın. Etkileyici kampanyaları, kitlenin boyutuna göre değil alaka düzeyine göre planlayın.

3. Sahte takipçilerden kurtulun.

Gerçek katılım ve etkileyici pazarlama konusuna gelince, 2018 boyunca gerçekten hız kazanmış olan sahte sosyal takipçiler sorununu ele almamak yanlış olur. Sahte ve spam hesaplar, sosyal medyanın başlangıcından beri yaygınlaştı, ancak şimdi giderek daha yaygın hale geliyor, gerçeğin göründüğü gibi olmadığı milyonlarca takipçi ile “etkileyici” profilleri bulun.

Blogger ile  bağlantı kurmadan önce katılım oranlarını kontrol etmenin çok önemli olmasının bir nedeni, izleyici boyutunun mutlaka görüşlere veya faaliyetlere eşit olmamasıdır. Sahte takipçiler ve ödenen beğeniler birinin popüler olduğu görülmesine neden olabilir, ancak daha yakından bakıldığında işbirliği yapmak zaman ve para kaybı olabilir.

Bu Trendi Nasıl Değerlendirebilirsiniz ? İzleyicinizi büyütmek için vaat eden hizmetlerden takipçiler satın alıyorsanız, durdurun.

4. Sosyal profilinizi görünür hale getirin.

Pinterest üzerinden örnek vermek gerekirse, pinleri üzerinde düzenleme yaparak, alışveriş yapanları, siteden seçilen ürünün doğrudan ödeme sayfasına gitmesini sağlayacak bir uygulama ile tıklama oranlarını %40 arttırdıklarını söyleyebiliriz.

Bir alışveriş senaryosunda bir ürünün sepetten ödeme sayfasına ulaşma kısmında çok fazla basamak olması o ürün için satın alınma ihtimalini düşürebilir.

Bu Trendi Nasıl Değerlendirebilirsiniz? İlgili yerlerde uygun sosyal ilanlara yatırım yapın.

5.Stratejinize sosyal belirsizlikler ekleyin

Facebook Messenger uygulaması her ay 8 milyar mesaj gönderiyor ve bu da WhatsApp, WeChat ve Skype'ı ekledikten sonra toplamda yaklaşık 5 milyar aktif aylık kullanıcı oluyor. Bu, geleneksel sosyal ağların birleştirilmesinden daha fazlasını ifade ediyor; bu, “sosyal belirsizlik’’, pazarlamacıların erişemediği bir alan olarak göz ardı edilemez. Genel olarak, tüketici paylaşımının %75’inin sosyal belirsiz alanlarda gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Bu trendi nasıl değerlendirebilirsiniz?  Belirsiz sosyal medyayı pazarlama stratejilerinize dahil edin, Facebook Messenger uygulamasını şirket pazarlama stratejilerinize uygun düzenleyin.

6. Canlı Yayınları Kullanın.

Canlı videoların en büyük avantajı, bir dizi platformdaki takipçilerin izleyenleri canlı yayınladıklarında (izleyicilere organik olarak ulaşan içerik miktarını en aza indirgemek için tasarlanmış bir algoritma yöntemi) bildirmeleridir. Instagram IGTV, Facebook Live en popüler canlı yayın araçlarından bazıları.

Bu trendi nasıl değerlendirebilirsiniz? Canlı video stratejinizi geliştirin, takipçilerinizin ne izlemek istediklerini araştırarak, çekilişler, hediyeler vb. uygulamalar kullanın.

7. Artırılmış gerçeklik reklamlarını test edin.

Arttırılmış gerçeklik günümüzde her geçen gün daha yaygın olacak şekilde ilerliyor, örneğin; müşteri kitlenize güneş gözlüğü ve makyaj denemeleri konusunda yardımcı olacak uygulamalarda kullanmanıza yardımcı oluyor ve bir boya renginin nasıl görüneceğini önizleme şeklinde sunabiliyor.

Snapchat bu konuda uzun bir yol katetti ve markalara selfie filtreleri ve etiketleri ile tüketicileri hedefleme şansı verdi.

Facebook'un yeni fonksiyonunu test edenler hiç kuşkusuz güzellik ve moda markaları oldu.

Bu trendi nasıl değerlendirebilirsiniz?  Bütçeniz ve stratejilerinizi bu yeni uygulamalar için uygun hale getirerek ilerleyen zamanlar için yeni fikirler geliştirebilirsiniz.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Sosyal medya sadece takipçi arttırma için değil, marka farkındalığınızı daha da yükseltmek için önemli bir mecra, aynı zamanda ilgi çekici bir müşteri deneyimi oluşturmak için büyük avantaj sağlayabilir.

İyi bir sosyal medya stratejisinin çekirdeğinde, izleyicilerin bir ekranda sadece istatistik olmadığı gerçeğidir.

Böylece doğru stratejik bir yapılanma ile marka bilinirliğinize yatırımda bulunabilir, doğru takipçi kitlenizi geliştirebilirsiniz.

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi Buse Güner tarafından yayınlanmıştır.

Buse Güner, 1992 yılında Tekirdağ’da doğdu. 2014 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Güner, iş hayatına AdresGezgini’nde başlamıştır. Pazarlama konusuna merakı olan Güner, öğrencilik yıllarında çeşitli yerlerde satış görevlerinde bulunmuştur. Yeni yerler keşfetmekten, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ve gelişim kitapları okumaktan hoşlanır.

Yorum Yap