BLOG

  • AdresGezgini Blog Ana Sayfa
  • Blog
  • Türkiye 2011 de Neleri Aradı?: Google Arama Trendleri -1

Türkiye 2011 de Neleri Aradı?: Google Arama Trendleri -1

*Bu yazı Ceren Şansal tarafından yazılmıştır.

2011'in sonuna yaklaştığımız bugünlerde geleneksel olarak bu yıl neler yaşadık, neler oldu analizleri yapılmaya başlandı. Öne çıkan haberler, 2011'in parlayan yıldızları, yıla damgasını vuran müzikler, filmler gibi yılsonu analizlerine bizim de bir katkımız olsun istedik ve 2011 Google Türkiye arama trendlerini inceledik. Açıkçası bu kadar enteresan sonuçlarla karşılaşmayı biz de beklemiyorduk. Sonuçları iki bölüm halinde paylaşacağız sizlerle. Buyurun, birinci yazı karşınızda.

Öncelikle genel sonuçlardan bahsetmek istiyorum. 2011 yılı içerisinde Google'a en çok danıştığımız kelime, ilk iki sırada yer alan 'Facebook' olmuş. ilk sırada da 'Facebook' kelimesiyle ikinci sırada ise “Face” kelimesi diğer anahtar kelimelerle arasında hatrı sayılır bir fark olduğunu görüyoruz.

Böylece Facebook, bazı kesimlerce 'Facebook artık popülaritesini yitiriyor' söylemlerine de sağlam bir cevap vermiş oluyor. Analizlerde ilginç bir istatistik de göze çarpıyor. 2011 yılında Türkiye'de 'Facebook' kelimesini en çok arayan şehir Diyarbakır. Takip eden diğer şehirlerin Adana, Gaziantep ve Elazığ olduğunu görülüyor.

Genel arama sonuçlarında Facebook'u takip eden diğer kelimeler, YouTube, Mynet, Sahibinden, Oyun, E-okul.

Sıralamanın geri kalanı ise haber aramaları olarak devam ediyor. Aramayı zaman açısından daralttığınızda, son 30 günde Mahsun Kırmızıgül'ün 'Hayat Devam Ediyor' dizisinin, Google'da en büyük çıkış yakaladığı göze çarpıyor. Son 7 günlük aramalarda, geçtiğimiz hafta geride bıraktığımız Galatasaray ve Fenerbahçe derbisi büyük ilgi görmüş. Ayrıca son zamanlarda popülerleşen 'illuminati' hareketini de Google' da en çok merak edilen kelimelerden biri olmuş.

Yarın: 2011 - Google Arama Trendleri -2

Bu Gönderiyi Paylaş:

Bu gönderi AdresGezgini Sosyal Medya Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

İzmir ve İstanbul’daki 50’den fazla uzman personeliyle Türkiye’nin en büyük bilişim firmalarından bir tanesidir. Bilişim kategorisinde son 4 yıldır İzmir’de vergi rekortmenliği ödülü almış bir firma olan AdresGezgini A.Ş. bu başarısını sağladığı yüksek müşteri memnuniyetine, AR-GE kültürüne ve mühendislik altyapısına borçludur.

Yorum Yap